Psí exkrementy poblíž bydliště rozčilují třeba Janu Hornou z Blanska. „Máloco mi dokáže tak otrávit procházku s mým malým dítětem jako situace, kdy jej chci pustit třeba na pískoviště, ale všimnu si, že by se cestou muselo doslova brodit psími exkrementy. A zdaleka nejde jen o to, že by se mohlo ušpinit, ale bojím se, aby nechytilo nějakou nemoc. Nechápu, jak mohou být někteří sousedé ke svému nejbližšímu okolí tak lhostejní," postěžovala si.

Podle ní za stav v trávnících či na chodnících můžou hlavně nezodpovědní lidé. „Slyšela jsem názory, že je to chyba města. S tím nesouhlasím. Často vidím pracovníky technických služeb při úklidu chodníků nebo trávníků, poslední dobou třeba s pomocí speciálního vysavače. Ani ten však nezabrání tomu, aby byly výkaly druhý den na stejném místě znovu," míní Horná.

V těchto dnech je všechno vidět ještě víc kvůli tomu, že roztál sníh. „Oslovili jsme pracovníky technických služeb, aby problému věnovali v těchto dnech zvýšenou pozornost. Ale dá se předpokládat, že řešení bude nějakou dobu trvat," konstatoval vedoucí blanenského odboru komunální údržby Miroslav Pokorný.

Po každé zimě

Technické služby s tím počítaly. „Situace se opakuje každou zimu. Lidé asi vlastní čím dál více psů a podle toho to v Blansku často vypadá. Naše možnosti jsou samozřejmě omezené," přiznal ředitel blanenských technických služeb Emanuel Svěrák.

I Pokorný souhlasí s tvrzením, že problém spočívá především v přístupu pejskařů. „Je to o základní lidské slušnosti a zodpovědnosti. Bohužel mám pocit, že se situace nelepší, spíše naopak. Nemyslíme si, že by pomohl větší počet speciálních odpadkových košů. Vždyť už teď do nich místní často vhazují všechno možné. A stejné je to i se stojany na sáčky. Pejskaři, kteří po svém čtyřnohém miláčkovi hovínko uklidit chtějí, chodí ven s nějakým sáčkem z domácnosti," vysvětlil.

Například v Letovicích řeší problémy s psími výkaly spíše v jiných částech roku. „Jsme rádi, že alespoň náměstí a centru města se tato záležitost vyhýbá. S důsledky nezodpovědného chování některých lidí se však potýkáme třeba při sečení trávy," zhodnotil ředitel letovických technických služeb Miroslav Doskočil.

Na to, jestli lidé po svém psovi uklízí, dohlíží i strážníci městské policie. „Klademe to na stejnou úroveň jako to, jestli má pes náhubek nebo je očipovaný. Když zjistíme pochybení, můžeme majiteli udělit pokutu až do výše jednoho tisíce korun," naznačil ředitel boskovické městské policie David Krátký.

Podle něj se většina lidí v Boskovicích snaží psí výkaly uklízet. „Samozřejmě se vždycky najdou takoví, kterým je to jedno. Ale osobně mám pocit, že těch zodpovědných v posledních letech spíše přibývá," dodal Krátký.