V neděli zapálíme první svíčku na adventním věnci. Předvánoční období tak začíná se vším všudy. V řadě měst a obcí na Blanensku už stojí vánoční stromy, které se slavnostně rozsvítí právě o tomto víkendu.

Blanenské náměstí Republiky už v pátek ráno zaplnily vánoční trhy. Koupit se tam dají různé dobroty včetně zabijačkových specialit. Ve tři hodiny odpoledne začíná kulturní program na pódiu. Blanenským vánočním stromem je letos asi desetimetrový stříbrný smrk. „Pokyn k jeho rozsvícení dá starosta pět minut po páté hodině. Dětem, které přijdou převlečené za čertíky nebo andílky, rozdá cukrovinky,“ zvou pořadatelé.

Vánoční stromy se v sobotu rozsvítí ve Vanovicích, v neděli například v Boskovicích, Doubravici, Drnovicích, Jabloňanech, Lysicích, Rájci-Jestřebí či Velkých Opatovicích, kde odpoledne farář tradičně požehná adventním věncům, které si lidé přinesou.

Řemeslný jarmark

V Kunštátě a v Olešnici si začátek adventu zpestří jarmarkem a trhy.

Řemeslný jarmark v Kunštátě začíná v sobotu v deset hodin na náměstí Krále Jiřího. Své výrobky tam představí řemeslníci asi ve třiceti stáncích. „Připraveno bude bohaté občerstvení včetně domácí zabijačky, vánoční burza knih i vánoční výstava v informačním centru,“ lákají pořadatelé z občanského sdružení Řemesla Kunštát. Na pódiu se až do pozdního odpoledne budou střídat různí účinkující. Program vyvrcholí v pět hodin rozsvícením vánočního stromu.

Olešnické náměstí a tamní katolické farní centrum Rafael ovládnou adventní trhy v neděli od jedné hodiny odpolední. Návštěvníci se mohou těšit na vystoupení dětského pěveckého sboru Campanela, ukázku dřevěných hraček či dravé ptáky ze záchranné stanice Seiferos. Chybět nebudou ani prodejní stánky řemeslníků, domácí zabijačka, grog a svařené víno. Na náměstí vystoupí také známá skupina Poutníci.

Vlakem s Mikulášem

Nevšední zážitek slibuje na neděli Chornický železniční klub. Ten pořádá jízdu vlakem s Mikulášem. „Historická lokomotiva potáhne motorák s Mikulášem a jeho družinou,“ uvedl Marek Říha z klubu. Vlak vyjede z České Třebové v osm hodin ráno a postupně nabere lidi ve Skalici nad Svitavou, v Boskovicích, v Šebetově nebo v Chornici. Děti potěší ve vlaku Mikuláš, který nezapomene na tradiční nadílku. Kromě něj doprovodí cestující i sedm průvodčích v historických uniformách z poloviny třicátých let minulého století. „V Boskovicích odbaví zájemce o svezení historická staniční pokladna. A v Šebetově nasytí cestující tamní spolky, které si pro ně připraví občerstvení,“ zve Říha. Kromě šesti vagonů pořadatelé zapřáhnou i bufetový vůz.

Od pátku do neděle se v Blansku koná už třináctý ročník festivalu Rajbas Outdoor Kotlík. „V posledních letech bývá festival vždycky na něco zaměřený, tentokrát se věnujeme Balkánu. Ale to neznamená, že bychom v různých prezentacích neprocestovali i zbytek světa,“ uvedl ředitel festivalu Milan Daněk.

Program v blanenském Dělnickém domě a tamním kině bude bohatý. Návštěvníci od pátku do neděle uvidí a uslyší cestopisné dokumenty, zahrají si šifrovací hru nebo se zúčastní tradičního Grena běhu.

LEONA PAROULKOVÁ
ŽANETA ONDROUŠKOVÁ