Zatímco půjčovny kol se na Blanensku příliš neuchytily, koloběžky jsou pro turisty v krasu in. Začínají se půjčovat také elektrokola. Na Blanensku jezdí nově také čtyři linky takzvaných cyklobusů, které cyklisty a jejich kola na speciálním přívěsu dopraví do různých částí regionu.

K loňské trase cyklobusu Blansko – Studnice přibyla linka Blansko – Benešov, Skalice nad Svitavou – Jevíčko a Skalice nad Svitavou – Olešnice. „Dá se říct, že je to podpora rodin a jejich trávení volného času. Cyklobusy využijí právě hlavně rodiny s dětmi nebo větší skupiny, které se chtějí vyhnout nebezpečnému či náročnému přejíždění mezi cyklotrasami," uvedl Květoslav Havlík, mluvčí společnosti Kordis, která zaštiťuje integrovanou dopravu v Jihomoravském kra­ji.

Člověk při jednorázové cestě autobusem za kolo zaplatí stejnou cenu jako za dospělého člověka. Pokud vyráží na celý den, vyplatí se mu jízdenka za sedmdesát korun. Cyklobusy už jsou v provozu každý nepracovní den od 20. dubna, možnost využít je mají lidé až do konce září.

Do busu s kolem

Cyklobusy na Blanensku využívá také cyklista Zdeněk Přibyl z Ráječka. „Je to dobrý nápad. Sám jsem cyklobus loni několikrát využil. Na víkendy je to parádní tip na výlet, zvláště pro cyklisty, kteří nemají tolik najeto. Než totiž člověk vyjede z Blanska nahoru do kopců, tak už nemá ani síly na kochání se okolím. Díky cyklobusu se turisté dostanou i do vzdálenějších míst, třeba ze Studnic na Prostějovsko," myslí si Přibyl.

Podle něj je zajímavá zejména trasa na Benešovsko. „Z nových tras cyklobusů lidi ocení nejspíš Benešovsko. Jsou tam asfaltky pro běžné cyklisty i cesty v terénu, které využijí jezdci na horských kolech. Člověk se podívá i do míst, kam se běžně nedostane," řekl cyklista Zdeněk Přibyl z Ráječka.

Ne každý turista, který přijede na Blanensko, má vlastní kolo. Řada hotelů a penzionů je sice půjčuje, ale ostatním podnikatelům se stejná služba nevyplatí. Tvrdí to například jeden z blanenských prodejců kol, který si nepřál zveřejnit své jméno. Redakce jeho jméno zná. Také on v minulosti kromě prodeje kol nabízel i jejich půjčování. „Mám ale špatné zkušenosti s lidmi. Třeba desetkrát se kolo vrátilo v pořádku a pojedenácté bylo v takovém stavu, že peníze za pronájem padly na jeho opravu. Nebylo to výhodné," dodal s tím, že zkušenější jezdci si stejně většinou dovezou nebo přijedou na vlastních kolech.

To Josef Rybář ze Senetářova se snaží prorazit s nápadem půjčovat turistům elektrokola. Koupit si elektrokolo totiž není zrovna levná záležitost. Jedno takové stojí kolem pětadvaceti tisíc.

„Z vlastní zkušenosti vím, že kdo elektrokolo jednou zkusí, tak se na něm stane závislým. Jelikož Senetářov leží v podstatě na kopci, tak naše rodina vždy vyrážela na cyklistické výlety z kopce dolů, a když jsme se vraceli unavení zpět, bylo to naopak do kopce, což už bylo náročné. V tomto nám elektrokola jízdu usnadnila," popsal Rybář.

Kola poháněná motorem půjčuje za sto padesát korun na tři hodiny, za dvojnásobek ceny si je lidé mohou užít dokonce celý den. Využít půjčovnu mohou zájemci zhruba do října, kdy v podstatě končí cyklistická sezóna.

Rybář už se prodejem elektrokol zabývá déle, loni se proto rozhodl je začít také půjčovat. Na zařízení provozoven v Senetářově a také v Blansku v ulici Nádražní má navíc přislíbené dotace od Místní akční skupiny Moravský kras. „Naše půjčovny fungují od letošního dubna, zatím o nich vědí spíš jen známí a lidé z okolí. Cílíme hlavně na rodiny s dětmi, které si k elektrokolu mohou půjčit i dětské cyklosedačky nebo přívěsné vozíky," přiznal Rybář.

Elektrokola jsou in

Podle něj zájem o elektrokola narůstá, ale stále je pro mnoho cyklistů ponižující, když jim v náročnějším terénu může pomoci elektromotor. „Myslíme si proto, že elektrokola budou zajímavá hlavně pro starší lidi, které byly například celý život zvyklé na normální kolo, ale zdravotní stav už jim neumožňuje na něm tolik jezdit. Zrovna nedávno se nám ozvala jedna početnější skupina cyklistů, že by chtěli půjčit elektrokola pro dva starší členy, aby si mohli výlet po Moravském krasu vychutnat společně," dodal muž.

Do budoucna plánuje rozšířit své služby v některých obcích na Blanensku, aby si lidé mohli elektrokolo půjčit v podstatě odkudkoliv i s dovozem na místo. Na smluvených místech si také v případě potřeby mohou dobít baterie. „Na běžný výlet by jedno nabití mělo bohatě stačit. I tak ale můžeme půjčit i nabíječku, aby si lidé případně kolo mohli dobít. Na to jim stačí běžná zásuvka," doplnil Rybář.

Kromě elektrokol je možné se Blanenskem projíždět i na koloběžce. Už pátý rok dvoukolá odrážedla půjčují ve Vilémovicích. „Lidé na koloběžkách nejčastěji vyrážejí do Moravského krasu a okolí. Z pětasedmdesáti procent jsou naši klienti lidé z Brna. Občas se objeví cizinci, kteří rádi experimentují. Také místní fotbalisté koloběžky občas využívají k tréninku. A jelikož jsme rozšířili nabídku a zvládneme i poptávku větších skupin, půjčujeme koloběžky i na firemní akce. Naposledy to byl třeba sraz pošťaček," uvedl majitel půjčovny Miloš Hotař.

Jako novinku ve Vilémovicích zavedli výlety do Brna. „Zákazníkům půjčíme mapu a sami si mohou vybrat jednu ze tří tras, kterou do Brna dojedou. Ve smluvenou hodinu je pak vyzvedneme," dodal Hotař s tím, že tato služba je dostupná zatím jen o víkendech.