Do hromady větví na pálení čarodějnic místní schovávají ojeté pneumatiky. Z komínů se line černý kouř. Po obci je cítit spálený plast. V Rozseči nad Kunštátem se potýkají s problémem, že lidé spalují v kotlích i na zahradách všechno možné. Tamní lidé se zkoušeli obrátit na obecní úřad, ozvali se i v internetové diskuzi. Přesto se zápach vesnicí line dál.

„Odpad se spaluje hlavně v domácnostech v kotlích, nejhůř je cítit spálená guma a plast. A to přesto, že v obci máme speciální kontejner na plasty,“ postěžoval si jeden z místních, David Šebesta. Podle starosty Rozseče je to problém více domácností. „Lidé spalují odpad na zahradě i v kotlích, za prodejnou potravin se pálí papír. Uvažujeme dokonce, že vyrobíme letáčky a rozešleme je po obci,“ tvrdí starosta obce Miroslav Šikula.

Obec sváží nebezpečný odpad dvakrát ročně, ale někteří Rozsečtí to nerespektují a třídí ho podle svého. Například plasty a pneumatiky často hází do hromady větví a klestí na pálení čarodějnic.„Pracovníci obce hromadu každý rok projdou, aby se mezi větve nedostalo něco, co nemá. Už jsme tam našli i pneumatiky. Odpad pak musíme vyvést na náklady obce,“ uvedl Šikula. Likvidace nebezpečného odpadu přitom obec nestojí zrovna málo. Kolem patnácti tisíc korun ročně.

Rozseč řeší problém s černým pálením už delší dobu. „Lidé si mi často stěžují, ale mnohdy, když jdu kolem domu, kde bydlí, tak z jejich komínu nejde právě čistý kouř,“ zhodnotil situaci starosta. Podobně to vidí i David Šebesta. „Někteří lidé se už poučili, ale jiní pálí dál,“ doplnil Šebesta.

Za nelegální spalování přitom lidem hrozí pokuty, které se mohou vyšplhat až do výše několika desítek tisíc korun. Dopadnout pachatele ale není nijak jednoduché. „Lidé i obce se můžou obrátit na Státní stavební dohled. Ten ale kontroly hlásí dopředu, takže mnohdy lidé spalované odpadky včas před kontrolory uklidí,“ upozornil vedoucí odboru životního prostředí blanenské radnice Pavel Konečný.

Snadněji se dokazuje například nelegální pálení odpadu na zahradách. Spalovat se smí pouze biologický materiál, který je suchý a bez chemických přísad. Přidávat se nesmí ani benzín nebo olej, aby listí lépe hořelo. Obce můžou pálení listí také omezit na určitý den. „V poslední době o takové vyhlášce vážně uvažuji. Z Rozseče se totiž stává Ostravsko,“ uzavřel starosta.

Petra Havlíková