„Opět se podařilo schválit, že zhruba třetina rozpočtu bude věnovaná na investice. Na ně budeme mít příští rok vyčleněno téměř 183 milionů korun. To je za mě velmi důležité,“ uvedl blanenský starosta Jiří Crha. A za co zmíněnou sumu město utratí?

Dělníci příští rok dokončí přestavbu Základní školy TGM za 86 milionů. Po nové jídelně s kuchyní se škola dočká nového hlavního vstupu, vestibulu a šaten. Na to v rozpočtu Blanenští počítají s částkou 22 milionů. Za dalších 25 milionů pak chtějí zvelebit prostor náměstí Republiky vedle zbouraného hotelu Dukla, kde je nyní na upravené ploše kavárna.

Přemostění na Staré Blansko. První nájezd na něj už je hotový
Přemostění na Staré Blansko: první nájezd na něj už je hotový. Podívejte se

Sedmnáct milionů má pak stát obnova budovy Zámek 3. „V Blansku se mi žije dobře, ale centrum se mi moc nelíbí Boskovice jsou hezčí. Je tu několik ohyzdných staveb. Například výšková budova nebo bývalá hasička se zchátralou tržnici poblíž. Ta v kontrastu s opraveným podzámčím přímo bije do očí. Náměstí Republiky také není zrovna reprezentativní, tak jestli s tím něco udělají, jedině dobře,“ řekla Deníku Rovnost jedna z blanenských obyvatelek Eva Šobová.

Palava i kino

Deset milionů korun poputuje příští rok do první etapy obnovy blanenské rekreační oblasti Palava. Tam je v zuboženém stavu například minigolfový areál, stejně jako zázemí pro návštěvníky přehrady. „Ve větším se zaměříme investice do úprav veřejných prostranství nejen v centru města ale také například v rekreační oblasti Palava, v zámeckém parku a podobně. Výrazně posílíme také částky na opravy dětských hřišť nebo opravy přístupových cest k zahrádkářským koloniím a garážovým komplexům,“ upřesnil blanenský starosta.

V klepačovské dřevěné zoo syčí zmije. Nadšenec plánuje další zvířata.
V klepačovské dřevěné zoo syčí zmije. Nadšenec plánuje další zvířata

Víc než pět milionů si příští rok z blanenského rozpočtu ukrojí přístavba kina. Další miliony pak podíl na financování přemostění na staré Blansko a podchod pod železniční tratí. „Jako každý rok věnujeme milionové částky například také na opravy budov mateřských a základních škol. Například rekonstrukce střechy v mateřské škole Divišova přijde na více než pět milionů korun,“ informovala vedoucí blanenského odboru správy a rozvoje města Petra Skotáková.

Pokud Blanenští uspějí se žádostmi o dotace, chtějí se pustit také do druhé etapy rekonstrukce fotbalového stadionu v ulici Mlýnská odhadem za 13 milionů korun. Ve hře je také dostavba sportovní haly v ulici Údolní za 30 milionů korun.