Kulturní dům, parkoviště, křižovatka či hřiště. Na všechny tyto investice se mohou těšit obyvatelé Blanska. Zastupitelé s nimi totiž počítají v nově schváleném rozpočtu.

„Chystáme se opravit fasádu Dělnického domu. Také vstup do domu upravíme na bezbariérový a uvnitř vznikne výtah,“ řekla starostka Blanska Jaroslava Králová.

Podle ředitele Kulturního střediska města Blanska Jaroslava Jeřábka jsou tyto úpravy nezbytné. „Bezbariérovost je v poslední době nutností. A nejen kvůli vozíčkářům. I senioři měli často problém dostat se do horních pater, když chtěli zhlédnout nějaké divadlo nebo koncert,“ uvedl Jeřábek. Před Dělnickým domem vznikne bezbariérový vjezd, v přízemí i bezbariérová toaleta a výtah. Peníze z městské pokladny zaplatí i úpravy vstupní haly. Celkové náklady i se zateplením budovy se vyšplhají na jedenáct milionů korun.

Zastupitelé dají ale velkou část peněz i na dopravu. V ulici Dvorské vyroste parkoviště s parkovou úpravou a lavičkami. „Vyčlenili jsme na ně v rozpočtu šest milionů korun. Další parkoviště plánujeme v ulici Okružní, to bude za půl milionu,“ upřesnila starostka.

Křižovatka, kde se spojují ulice Sadová a Smetanova se promění v kruhový objezd za sedm milionů. Úpravy neminou ani křižovatku u gymnázia. „Nemáme také nasvětlit přechody pro chodce. V současnosti je vytipovávají odborníci. Nejspíš půjde o přechody na hlavním tahu,“ sdělila. V rozpočtu si radní vzpomněli i na městské části. Opravena bude silnice v Horní Lhotě. Lažánečtí se zas mohou těšit na zpevnění chodníků. V Klepačově se díky pěti milionům z městské pokladny bude opravovat hřiště.

V rozpočtu radní počítali i s další etapou rekonstrukce blanenského zámku. Na tu však přispějí pouze v případě, že většinu oprav budou hradit dotace z evropských fondů.

V letošním roce by se měla začít prodlužovat i cyklostezka na Sportovním ostrově. Podpory se dočká i zimní stadion, kde chtějí optimalizovat osvětlení hlavní haly. „Peníze dáme i na vzduchotechniku v krytých lázních,“ pokračovala starostka. Podle Radka Snopka, ředitele Služeb Blansko, pod nimiž lázně fungují, půjde o rekonstrukci vzduchotechniky. „Jedná se o prostory sauny a rehabilitace. Je tam tak velká vlhkost, že jsou tyto úpravy nutné,“ řekl Snopek.