Tak vypadá Rožmitálova ulice v Blansku podle některých jejích obyvatel. Jako třeba Davida Macků. „Rožmitálova je nejšpinavější částí Blanska. Nikde jinde ve městě není takový nepořádek. Přitom když přijde nějaký návštěvník do města vlakem a zamíří do centra, ocitne se na Rožmitálově," popsal Macků.

Podle dalšího obyvatele města, který si nepřál zveřejnit své jméno, by se město mělo na úklid této pěší zóny více zaměřit. „Přitom Wanklovo náměstí či náměstí Svobody, která se nacházejí prakticky hned vedle, jsou hezká a čistá. Proč se radnice o Rožmitálovu více nestará? Mohl by po ní třeba častěji projíždět nějaký speciální vůz s horkou vodou a saponátem. Město investuje hodně peněz do různých sportovních akcí, tak nevidím důvod, proč by nemohlo dát peníze i do častějšího úklidu na Rožmitálově," řekl muž.

Na obyvatelku města Drahomíru Veselskou zase nepůsobí příliš vábně ošuntělé lavičky. Vadí jí, že na nich posedávají většinou jen bezdomovci, a přitom by je mohly víc využívat rodiny s dětmi. „Myslím, že by lavičky mohli alespoň natřít a vysázet tady více kvítek. Na to, že je to centrum města, to tady působí smutně a mrtvě," podělila se o svůj názor Veselská.

Podle vedoucího blanenského odboru komunální údržby Petra Riznera město na Rožmitálově častěji uklízet neplánuje. „Náš pracovník tam jednou denně uklízí ručně. Strojově pak podle potřeby. Většinou jednou za čtrnáct dní. Ze zkušeností ale mohu říct, že když se tam uklidí, je to otázka několika hodin a je potřeba udělat to znovu. Je to dáno chováním určitých lidí," vysvětlil Rizner.

Dlažbu olejových skvrn či žvýkaček zbavit nelze. „V současné době to technicky není možné. Pokud je tam ale v průběhu dne zvýšený nepořádek, třeba vysypaný koš, tak se to snažíme samozřejmě co nejdříve uklidit," řekl Rizner. Starosta Blanska Ivo Polák uvedl, že Rožmitálova bude mít hezčí vzhled příští rok. Město tam plánuje rekonstruovat lavičky. „Zařadíme to do návrhu rozpočtu na příští rok. Chtěli jsme je opravit již letos, ale zjistili jsme, že oprava jedné lavičky by stála kolem patnácti tisíc korun. Je to proto, že dřevěné laťky jsou z kvalitního, většinou píkového dřeva. Hledáme levnější řešení," přiblížil Polák.

Jak bude město upravovat prostranství po zbouraném hotelu Dukla a měnit jej v park, dostane se i na další části v centru. „Dělníci nyní například dodělávají na náměstí Republiky zámkovou dlažbu. Součástí našich plánů bude i ozelenění centra města, které musí mít reprezentativní vzhled. Zeleň tak nejspíš přibude i na Rožmitálově, ale to ještě bude muset projednat investiční komise," upřesnil starosta Blanska.

Blanenští policisté vyjíždějí na Rožmitálovu ulici i několikrát za den. „Je tam velká koncentrace lidí a řešíme obecně přestupky proti veřejnému pořádku. Například rušení nočního klidu nebo ústní potyčky. Neřekl bych ale, že se tam lidé dopouštějí přestupků častěji než v jiných lokalitách ve městě," přiblížil zástupce ředitele městské policie v Blansku Stanislav Sotolář. Upřesnil, že když tam bezdomovci nedělají nepořádek, vykázat je nelze.