Důvodem byly především jeho spory s Luďkem Řehořem, který nakonec sestavil kandidátku bez Jakubce a vystřídal ho na pozici lídra.  Jejich přátelství a vzájemné spolupráci tak definitivně odzvonilo.

Co se stalo? „Pan Jakubec měl za úkol předložit nám kandidátní listinu, kterou většina členské základny odsouhlasí. Jenže tu naopak většina zamítla, což o něčem vypovídá. Nesplnil to, co měl. Nelíbilo se mi také, jak zdržoval přijímání nových členů v Praze," vylíčil Řehoř.

Jakubec ale jeho nařčení odmítá. Řehoř podle něj začal do hnutí přibírat nové členy, přičemž nebral v potaz stanovy hnutí. Ty doporučují, aby se čekatel členem stal až po půl roce. „On je ale přijal mnohem dříve. Vůči některým z nich jsem měl výhrady, protože jde o jeho kamarády, kteří jsou s ním podnikatelsky spjati. Nikdy Boskovicím nepřinesli žádnou přidanou hodnotu. Nebyl jsem sám, kdo měl námitky. Tím jsme se rozdělili na dva tábory a naše spory se vyhrotily," popsal Jakubec.

Rozdílné pohledy

Řehoř nad jeho slovy ale kroutí hlavou. „Nové členy jsme přijali legitimně. Běžná lhůta je sice šestiměsíční, ale místní organizace se mohou samy rozhodnout, jestli sympatizanty hnutí přijmou dříve. Naše stanovy to povolují," vysvětlil Řehoř.

Netají se tím, že jeho názor na Jakubce se zásadně změnil. „Je to člověk, který říká, co se mu to hodí. Jeho praktiky jsme odhalovali postupně a také proto už není naším členem," řekl Řehoř.

Jakubec je přesvědčený, že za jeho odvoláním se skrývají hlubší souvislosti. „Naše hnutí vzniklo proto, že jsme chtěli být jiní než strany, které jsme kritizovali," sdělil Jakubec.

Dnes tomu tak podle něj ale není. „Hodnoty hnutí se začaly opouštět, když se na scéně objevil předseda krajské organizace Bohuslav Chalupa. Ten je také odpovědný za mé odvolání," nebere si servítky Jakubec.

Krajské předsednictvo se podle něj kvůli Chalupovi několik měsíců nesešlo, i když to podle stanov má dělat jednou měsíčně. „Pan Chalupa řídí celý kraj přes počítač. Často se na mě jako na krajského místopředsedu obraceli lidé s tím, že se v našem hnutí nejedná podle jeho principů. Mnoha členům jde jen o politickou kariéru a vlastní prospěch," vylíčil Jakubec.

Rozhodli v Praze

Podle Bohuslava Chalupy jsou slova Jakubce hlavním důvodem, proč s ním spousta členů hnutí neuměla najít společnou řeč. „Informace, které poskytuje, jsou nepravdivé. O jeho vyloučení z hnutí jsem nerozhodoval já, ale předsednictvo v Praze. Nikde ve stanovách není napsáno, že se musíme scházet každý měsíc. Pokud máme spoustu práce, jsme schopni efektivně komunikovat i prostřednictvím e-mailů a telefonů. V tom nevidím žádný problém," sdělil Chalupa.

Toho, že by mohlo být hnutí kvůli sporům v Boskovicích poškozeno v očích veřejnosti, se neobává. „Krajská organizace Jihomoravského kraje je jednou z nejsilnějších v republice. K vyloučení členů dochází jen zcela výjimečně a musejí k tomu být závažné důvody," řekl Chalupa.

Zato předseda blanenské místní organizace Jan Nečas z poškození jména hnutí obavy má. „Může nám to ublížit v Boskovicích i v celé oblasti. Snažili jsme se pány Jakubce a Řehoře usmířit. Říkali jsme jim, že by možná bylo nejlepší, kdyby lídrem nebyl ani jeden z nich. Ale rozhodnutí je na nich," vysvětlil Nečas.

Jakubec své vyloučení nehodlá nechat jen tak. „Máme komisi, která řeší konflikty a můj případ bude v blízké době posuzovat. Budu se snažit svůj post obhájit," dodal.