Rudický lom je známý takzvanými geodami, což jsou kameny s dutinami obvykle vyplněnými krystaly. A ty jsou pro sběratele lákavé. „Výletníci sem chodívají. Do lomu by ale nikdo neměl vstupovat, protože je to platný dobývací prostor. Je to stejné, jako kdyby šel někdo například do míst, kde probíhá stavba," sdělil geolog a zároveň stráž přírody Moravského krasu Antonín Tůma. Přímo tam ale přistihnou málokoho. „Žádné případy z poslední doby hlášené nemáme. Pokud někdo překoná ohrazení, hrozí mu v přestupkovém řízení pokuta až ve výši patnácti tisíc korun," uvedl mluvčí Českého báňského úřadu Bohuslav Machek.
Oblíbenou lokalitou hledačů je i střední část Moravského krasu. Problém je, že v národní přírodní rezervaci někdy chodí mimo značené cesty, což je zakázané. „Občas přistihneme takové, kteří rozhrabávají lesní půdu. Ti mohou na místě dostat pokutu od stráže přírody až do výše pěti tisíc korun. V závažnějších případech se může sankce ve správním řízení vyšplhat až na několik desítek tisíc korun," řekl Antonín Tůma.
Ještě častěji však stráž přírody v Moravském krasu řeší to, že si výletníci v rezervaci založí oheň. „Ty pokutujeme za to, že zanesli popelovinu do přírody a znehodnotili přírodu. Navíc hrozí riziko požáru," komentoval Tůma. Časté jsou také pokuty řidičům za odstavená auta na lesních nebo polních cestách v krasu.
Například Veronika Burdová si dává pozor na to, kde kameny hledá. „Sbírám je třeba u řeky. Přírodu bych kvůli tomu nikdy neničila. Kamínky sbírám pro radost, dávám je do květináčů nebo do akvária," řekla žena.
Stálou expozici minerálů je možné si prohlédnout například ve Vískách. Václav Stoupal mladší z muzea je přesvědčený, že v zakázaných lokalitách hledají nerosty hlavně lidé, kteří to dělají kvůli obchodu. „Nebojím se, že by se k nám takové kameny dostávaly. K nám chodí obvykle ti, kteří chtějí, abychom jim pomohli určit, co našli, nebo že nám nějaký minerál chtějí věnovat. Vždycky se ptáme, odkud minerál pochází. Ale kdyby byl z nějaké zakázané lokality, stejně by nám to dotyční neřekli," dodal Stoupal. Pokud je vzorek zajímavý, rádi ho v muzeu přijmou, aby sbírku rozšířili.