Turisté na Blanensku už plánují trasy a o víkendech vyráží do přírody. Jejich kroky letos budou směřovat i k rozhlednám a vyhlídkovým věžím. Těch bylo v loňských sezónách k dispozici v okrese Blansko šest. Letos k nim přibude ještě Alexandrova rozhledna v Adamově, kde dělníci finišují s rekonstrukci. Stavět se chystají i v Olešnici.

„Pokud je dobrý rozhled, tak vedou naše trasy i přes rozhledny. Zrovna pátého dubna, kdy zahajujeme sezonu, máme v jedné vycházce zahrnutou i návštěvu rozhledny Malý chlum u Bořitova. Také bychom se rádi zúčastnili slavnostního otevření Alexandrovky,“ vyjmenovala plány blanenských turistů Běla Juráková z Klubu českých turistů.

Jedna z nejstarších rozhleden na Moravě, Alexandrova rozhledna v Adamově by měla být po rekonstrukci otevřena šestnáctého května. Podle adamovských radních by měl být tento termín dodržen. „Chceme rozhlednu slavnostně otevřít šestnáctého května. Díky tomu se nám podaří na její rekonstrukci získat také dotace z regionálního operačního programu Jihovýchod,“ vysvětlil místostarosta Adamova Miroslav Čuma.

Rekonstrukce rozhledny z druhé poloviny devatenáctého století přitom nebyla jednoduchá. Na obtížných pracích v terénu se vystřídaly dvě stavební firmy a celý projekt přišel na několik miliónů korun. Alexandrovka by přitom nemusela zůstat jedinou novou rozhlednou, která na Blanensku letos vznikne. Své plány mají také v Olešnici.

„Chceme postavit osmnáctimetrovou rozhlednu, která by stála na kopci Hradisko poblíž hradu Louka. Samozřejmě je to o penězích. Byla by to šestipatrová budova postavená v kombinaci kovu a dřeva. Máme už vydáno stavební povolení, takže zbývá sehnat tři a půl miliónu a můžeme začít stavět. Část peněz bychom chtěli získat z regionálního operačního programu,“ nastínil situaci kolem olešnické rozhledny starosta města Zdeněk Peša.

Okolí Olešnice přitom už dvě dřevěné rozhledny zdobí. „Jedna stojí ve výšce 665 metrů nad mořem na kopci Kopaniny, který je nad ski-areálem. Druhá rozhledna stojí na Zelenkově kopci v nadmořské výšce 656 metrů. Obě věže jsou přístupné celoročně,“ dodal Peša.
Vyhlídkové věže na Blanesku jsou často místem kulturních a společenských akcí. Na rozhledně Podvrší ve Veselici si už v minulosti řeklo ano několik novomanželských párů.

„Svatbu jsme zde měli už čtyřikrát. Letos se nám zatím ale žádný pár nepřihlásil. Devátou turistickou sezónu tradičně zahajujeme Velikonočním jarmarkem. Ten jsme připravili na 11. dubna,“ nastínil slavností začátek letošní turistiky ve Veselici starosta obce Vladimír Novotný.

Hned prvního dubna se veřejnosti otevře výhled z rozhledny Babylon u Kozárova. Poutavý výhled nabízí také Burianova rozhledna v areálu Jeskyně Blanických rytířů v Rudce u Kunštátu. Areál je až do dubna otevřený o víkendech a o svátcích. Od května pak denně kromě pondělí.