Blanenský starosta Ivo Polák si nemyslí, že by případné stavbě rozhledny stála v cestě nějaká nepřekonatelná překážka. „Kdyby přispěla ke zvýšení cestovního ruchu, sám bych se jí nebránil. Ale momentálně žádný konkrétní návrh na svém stole nemám. Blíže o tom můžeme hovořit teprve ve chvíli, kdy po ní začne volat větší množství lidí. Za určitých okolností jsem připravený o takovém projektu jednat," reagoval Polák.

O rozhlednu v Hořicích se dlouhodobě zasazuje například Milan Sýkora. „V roce 2000 vypsalo tehdejší vedení města soutěž na téma Vstup do nového tisíciletí. Zúčastnil jsem se jí právě s návrhem rozhledny v Hořicích. A v konkurenci dalších dvanácti návrhů jsem zvítězil," připomněl blanenský starousedlík.

Z vlastní kapsy

Poté dlouho čekal, jestli návrh najde nějaké praktické uplatnění. Když mu došla trpělivost, sám radnici písemné oslovil. „Musel byste zažádat o zařazení stavby do nového územního plánu. A zajistit financování projektu. S výstavou rozhledny z městského rozpočtu výhledově nepočítáme," odepsala mu například v roce 2009 tehdejší starostka Jaroslava Králová.

A situace se od té doby nezměnila. „Mrzí mě to. Hořice vnímám jako nevyužité místo. Mám k nim vztah od dětství. Zároveň nám chybí nějaký reprezentativní pohled na město, kde jsem se narodil a o jehož vzhled se celý život zajímám. A s kýmkoli mluvím, má vize se mu zdá smysluplná," řekl Sýkora, který se živí prací v nemocnici.

Uvědomuje si, že hlavní zádrhel spočívá v nedostatku peněz. „Několik členů blanenské radnice mi postupně oznámilo, že město projekt finančně nepodpoří. Žádná přesná částka nikdy nepadla, přeci jen šlo pouze o návrh. Dá se předpokládat, že by šlo o desítky milionů korun. Ale i to jsou pouze mé domněnky," podotkl Sýkora.

Také Polák otázku financování neopomenul. „Může se stát, že před komunálními volbami některé politické strany s takovým návrhem přijdou. Ale Blansko momentálně tlačí bota někde jinde. Třeba v oblasti dopravní infrastruktury a nedostatku parkovacích míst," uvedl blanenský starosta.

Sýkorův názor sdílí mimo jiné i Karel Stloukal z Ráječka. „Donedávna jsem se o rozhledny dost zajímal a jsem přesvědčený, že Hořice by byly jako lokalita ideální. Pamatuji si na jednání s telekomunikační společností, která tam má svůj vysílač. Možnost úpravy chvíli vypadala docela nadějně, ale nakonec z toho bohužel sešlo," zavzpomínal Stloukal.

Rozhledny teď jsou velmi populární. „Turistice v Blansku by jednoznačně prospěla. Návštěvníci se nás na podobné stavby v regionu velmi často ptají. O jejich zájmu svědčí například sekce na našich webových stránkách věnovaná právě rozhlednám a vyhlídkám. Dlouhodobě patří mezi ty nejnavštěvova­nější," prozradila vedoucí blanenské informační kanceláře Blanka Martina Hejčová.

Jedinou oficiální vyhlídku na Blansko teď nabízí jedno z oken rekonstruované části blanenského kostela svatého Martina. Přitom i nepoměrně menší obce se do podobných projektů pustily. K funkčním rozhlednám v Spešověa Veselici se chce přidat také vedení Velenova. Kvůli mnoha lidem, kteří s tímto záměrem nesouhlasí, rozhodne referendum,. Koná se tento týden zároveň s volbami do Evropského parlamentu.

Na dosavadní nevyužití potenciálu Hořic poukázal loni i blanenský zastupitel Jaroslav Krejčíř. Navrhl výstavbu ski areálu se čtyřmístnou lanovkou. „Nějakému vhodnému řešení situace v Hořicích se rozhodně nebráníme. Toto nám ale připadá příliš megalomanské a nezvládnutelné. V načrtnuté vizi vidíme příliš mnoho neznámých," shrnul však při té příležitosti námitky většiny radnice tehdejší blanenský starosta Lubomír Toufar.