Když původní dřevěný pavilon zchátral, zorganizovali brněnští členové Rakouského turistického centra veřejnou sbírku. Díky ní na kopci vyrostla kamenná věž s dřevěným vyhlídkovým ochozem a vysokou plechovou střechou, na které se točila korouhev. „Věž tehdy stála tisíc pět set zlatých. Navrhoval ji architekt Oscar Mratschek a slavnostně ji otevřeli 4. září roku 1887," popisuje místopředseda Klubu přátel rozhleden Pavel Gejdoš. Tehdy patnáctimetrová rozhledna získala jméno po Alexandru Suchánkovi, císařském radovi, který se nejvíc zasadil o její vybudování. A jméno Alexandrovka jí zůstalo dodnes.

close Rozhledna Alexandrovka kolem roku 1900. zoom_in

V největším ohrožení se věž ocitla v období válek. Nejkrušnější chvíle ji čekaly hlavně za druhé světové války. V té době z ní zůstala jen kamenná spodní část. „Střechu i ochoz tehdy schválně strhli. Báli se totiž, že by rozhledna mohla sloužit jako navigační bod pro letecké bombardování zbrojní výroby v Adamově," vysvětluje Jaroslav Budiš, který se léta zabývá historií města. Po roce 1945 se o věž dlouho nikdo nezajímal, a tak z ní časem zůstalo jen holé torzo. „Až v šedesátých letech minulého století začala oprava zbylé ruiny," říká Gejdoš.

Rozhledna se tím ale zavřela pro veřejnost. Přibyl tam přijímač a věž začala fungovat jako televizní převaděč. „Původní vnitřní schodiště nahradil venkovní devatenáctistupňový ocelový žebřík. Vchod uzavřeli ocelovými dveřmi, zazdili okna a dovnitř nainstalovali vysílač," popisuje tehdejší stav rozhledny Jaroslav Budiš. Alexandrovka takto zůstala dlouhých čtyřiačtyřicet let. „V roce 2007 už byla věž v tak špatném stavu, že ji museli zavřít úplně," dodává Gejdoš.

close Rozhledna Alexandrovka v roce 1931. zoom_in

Ve stejné době se Adamovští rozhodli věž opravit a o rok později začala kompletní rekonstrukce. „Díky posledním opravám je rozhledna zase přístupná lidem," vysvětluje Budiš. Při nich Alexandrovka získala nové vnější přístupové schodiště a úplně novou nástavbu. Dnes je tak vyhlídkový ochoz až ve třinácti metrech nad zemí a poskytuje nádherný výhled. „Za hezkého počasí je krásně vidět na Brno a na druhé straně se dá zahlédnout i letovický zámek. To je úplná rarita," usmívá se Jaroslav Oldřich z Klubu českých turistů Boskovice. Podle něj je ale stejně nejhezčí pohled do údolí, kterým se klikatí řeka Svitava.

Celá přestavba byla hotová po dvou letech a prvním návštěvníkům se slavnostně otevřela 16. května roku 2009. „Rozhledna je nyní výborným pojítkem mezi lidmi. Je otevřená turistům a zároveň má v sobě technické zařízení pro místní infokanál. Díky němu se tak po městě lépe šíří různé informace," pochvaluje si vedoucí správy majetku adamovské radnice Radek Malý.

close Rozhledna Alexandrovka v roce 1963. zoom_in

Rekonstrukce rozhledny stála víc než čtyři a půl milionu korun. Necelé tři miliony pokryly dotace, zbytek zaplatili sponzoři a město Adamov. Na věži je teď také umístěná kamera, takže si i ti, kteří nejsou místní, můžou před výletem zkontrolovat, jaké je u Adamova počasí. Od roku 2014 je navíc Alexandrova rozhledna pravidelně osvětlovaná. „V letních měsících bývá v noci nasvícená. Myslím, že je to příjemné zpestření, které navíc láká návštěvníky," uzavírá Malý.

GABRIELA CHLUPOVÁ