Ačkoliv obyvatelé Blanska vesměs místní poměry znají, mimoblanenským dělalo problémy například doručování zásilek. Proto se systém nyní změní.

Pod místní část Těchov spadají i Češkovice, Žižlavice, Skalní mlýn a Obůrka. Kromě Těchova jen poslední jmenovaná měla vlastní doručovací adresu. Jednotlivé části Těchova navíc nerozpozná ani navigace. „Například hotel Panorama leží v Češkovicích, pokud ale neznalý člověk zadá jeho adresu do GPS navigace, navede ho to do Těchova,“ upřesnil Petr Rizner z blanenské radnice.

Lidé tak budou nově používat na doručovací adrese jednotlivé názvy částí obce s číslem popisným a poštovní směrovací číslo do Blanska. „Také zanecháme číselnou řadu. Tedy číslo popisné 200 bude třeba v Těchově a 201 třeba zase v Obůrce,“ doplnil Rizner.

Lidé bloudí

Problémy s orientací v místních částech mívají například zaměstnanci doručovacích služeb. Většina z nich má na adresáty telefonní kontakt, takže se s nimi může přímo domluvit. Výjimkám se ale stává, že bloudí. „Můj přítel pro jednu z těchto společností dělá. Jenže je to firma, která nedává řidičům telefon na adresáty. Proto, když tu adresu nemůže najít, často se musí ptát pořád dokola místních, volá na informace nebo i mně, abych mu trasu zjistila na internetu,“ kroutí nechápavě hlavou čtyřiadvacetiletá Michaela Hubková.

Doručovatelky České pošty takový problém mívají jen zřídka. Většinou totiž mají svůj rajón, ve kterém se dlouhodobě pohybují, takže adresy a adresáty už znají. „Pokud přece jen neví, zeptá se na obecním úřadě,“ uvedl starosta obce Vavřinec Miloslav Novotný. Právě Vavřinec má pod sebou rovněž další tři místní části. Zatímco Veselice má také vlastní adresu, Suchdol a Nové Dvory používají jednotně Suchdol. „Problémy ale nejsou. Místní to znají a poradí,“ doplnil starosta.

Chybějící jména

Problémy s orientací mají pošťačky především tehdy, když jsou v neznámé oblasti poprvé. Pokud už se jim podaří najít správnou místní část, vyskytnou se další komplikace. „Často je problém, že na domech chybí popisná čísla. Problémy však dělají i chybějící jména na schránkách a zvoncích,“ uvedla mluvčí České pošty Marta Selicharová.

Zabloudit mohou i složky záchranného systému, třeba hasiči. Díky tomu, že často jde o životy, jsou však proti tomu jištění z několika stran a stává se to jen v ojedinělých případech. „Hasiči skládají zkoušky ze znalostí svého hasebního obvodu, tedy že znají své okolí, obce i ulice. Ale hlavně máme pokročilou techniku, díky které dokážeme dojet na přesné místo. Umíme třeba lokalizovat volajícího oznamovatele, někdy používáme i navigaci, jsme v kontaktu s operačním střediskem a podobně,“ vyjmenoval velitel blanenské stanice hasičů Radim Opluštil.

Záchranka loni bloudila i v místní části Letovic Klevetově kvůli chybějícím cedulím, označujícím začátek a konec obce. „Od té doby, co jsou nové cedule, už problémy nejsou,” dodal starosta Letovic Vladimír Stejskal.