Po roce intenzivních debat, které provázelo vypracování analýzy s několika variantami řešení, setkání s veřejností, otevřený dopis s podpisem několika desítek učitelů i petice, vše naznačuje, že dojde k rozdělení na tři samostatné školy. Se třemi řediteli a plným rozsahem ročníků.

Náměstí 9. května, Sušilova a Slováková. Zbývající druhou, méně pravděpodobnou variantou je, že škola zůstane zachována. Konečné rozhodnutí je v úterý na zastupitelích.

„Zažili jsme školu sloučenou i rozdělenou. Z veřejného prostoru jsme zaznamenali impuls na rozdělení školy. Aby každá z nich měla svého ředitele, svoji komunitu. Nechali jsme vypracovat analýzu s několika variantami řešení, abychom měli data. Všechny možnosti jsme pečlivě probírali také se zaměstnanci školy. Ta je živý organismus, nemá korporátní funkci jednoho vlastníka a velkého managementu, který napříč řídí různé pobočky,“ zmínila na nedávné debatě s veřejností starostka Boskovic Jana Syrovátková.

Prohlédněte si mapy, kterých úseků se dotknou letošní opravy silnic v Jihomoravském kraji.
Velký přehled letošních oprav silnic a mostů: podívejte se, co čeká Blanensko

Před lety Boskovičtí školy sloučili kvůli obavám z financování provozu a také z úbytku žáků ve druhém největším městě na Blanensku. Podle radního Radka Pernici už tyto důvody ale pominuly.

Od varianty rozdělení školy si slibují jednodušší a pružnější provoz, investice a rozvoj jednotlivých pracovišť. „Tehdy bylo sloučení škol politickým rozhodnutím. Jeho důvody nyní pominuly. Vracíme se k tomu, co zde historicky fungovalo. Neobjevujeme nové světy,“ okomentoval jedno ze dvou stávajících řešení Pernica.

Náklady odhadují na milion korun

U varianty rozdělení školy na tři samostatné subjekty odhadují Boskovičtí náklady na milion korun. Zejména na pořízení výpočetní techniky. Zásadní navýšení zaměstnanců nečekají.

„Deset let jsem dělala zástupkyni rodičů na škole v Sušilově. Dlouhodobě jsem cítila nespokojenost rodičů, pedagogů i žáků se současným stavem, který už za mě byl neprůchozí. Když se škola rozdělí na tři bude mít každá svůj akční plán a nebude svázaná jedním centrálním vedením. Jsem ráda, že se ta diskuze o rozdělení spustila“ řekla jedna z diskutujících maminek.

Na besedě v Zámeckém skleníku v Boskovicích informovali silničáři o aktuálním stavu plánované výstavby tahu I/73. Na snímku ministr dopravy Martin Kupka.
Jak blízko je vznik silnice I/73? Začne příprava úseku od Bořitova ke Svitávce

Pokud zastupitelé rozdělení školy odhlasují, začnou úředníci pracovat na zřizovacích listinách. Zápis do rejstříku by se mohl uskutečnit letos v květnu a začít s plánováním školských obvodů. Zápis na konkrétní základní školu pak bude v dubnu příštího roku. Příprava a realizace technických kroků rozdělení je namyšlená na srpen 2025, tak aby na podzim už mohly školy fungovat samostatně.

Letos také končí šestiletý mandát dosavadnímu řediteli Základní školy Boskovice Vladimíru Ochmanskému. Výběrové řízení bude vypsáno zanedlouho bez ohledu na to, jak budou zastupitelé o budoucnosti školy hlasovat.

„Pokud se odhlasuje, že se škola nerozdělí, vypíše se hned po zastupitelstvu výběrové řízení na ředitele. V případě rozdělení bude výběrové řízení s jasným zadáním pro nového ředitele. Připravit rozdělení školy. Je vysoce pravděpodobné, že vítěz tohoto konkurzu pak bude následně ředitelovat jedné ze tří škol,“ uvedl boskovický radní Radek Pernica.

Část opozičních zastupitelů nesouhlasí

Část boskovické opozice má za to, že rozdělení škol přinese problémy. Zástupci občanských demokratů tvrdí, že jde proti současné koncepci a politice ministerstva školství, kdy je dnes trend naopak školy slučovat a ne rozdělovat.

„S rozdělením škol na tři samostatné subjekty bude muset dojít ke vzniku spádových obvodů. Kde dítě bydlí, tam bude chodit do školy. Už nyní se ale mluví o udělování výjimek například pro sourozence stávajících dětí na škole. Podle jaké klíče budou tyto výjimky udělovány a po jak dlouhou dobu? Tuto otázku nikdo nezodpověděl a domníváme se, že možné u veřejnosti způsobit velké množství zlé krve,“ uvedl místopředseda boskovické ODS Martin Staněk.

Dodal, že složité bude také zabezpečení všech škol kvalitními mzdovými účetními a samostatnými ekonomkami. Tyto pozice není jednoduché kvalitně obsadit a řešení prostřednictvím nákupu služeb je pro školy málo efektivní a drahé. Obdobně složité bude také zabezpečení pozic školních psychologů a speciálních pedagogů. Samostatnou kapitolou jsou samotní učitelé.

„Na personální situaci budou mít velký vliv osoby nových ředitelů a jejich koncepce rozvoje školy. Pro některé pedagogy může být přitažlivá škola, na které budou zrušené klasické známky a zavedeno pouze formativní hodnocení, pro jiné pedagogy však taková případné změna může znamenat signál pro opuštění takové školy. V první fázi po rozdělení tak hrozí, ale nemusí nastat, situace, kdy budou na některém z pracovišť některé aprobace nedostatkové,“ okomentovali jedno z možných rizik boskovičtí občanští demokraté.

Agronom má chodit po poli. Teď sedí v kanceláři a vyplňuje tabulky kvůli kontrolám, říká šéf Zeasu Lysice Jiří Šafář.
Agronom patří na pole. Sedí ale v kanceláři a vyplňuje tabulky kvůli kontrolám

Nezanedbatelnou položkou jsou podle nich také náklady, které rozdělení škol s sebou přinese. Jejich přesnou výši zatím současné vedení Boskovic jen odhaduje.

HISTORIE ŠKOLSTVÍ V BOSKOVICÍCH

  • 1940 – Základní škola nám. 9. května
  • 1981 – Základní školy Sušilova
  • 1984 – Základní škola Slovákova
  • Autonomní školy se svými řediteli
  • 2005 – Sloučení v Základní školu Boskovice. Důvodem sloučení byly obavy o budoucím financování provozu a předpověď úbytku žáků.
  • Od roku 2025/26 buď podle stávajícího nebo jiného uspořádání (tři samostatné školy se svými řediteli)