Mezi místními zpráva spustila vlnu emocí. Nyní je vše zase jinak. „Boskovice už jsou mimo hru. Potvrdil jsem si to i u Správy uprchlických zařízení, která má tento projekt na starosti. Důvodem je, že ta lokalita není vhodná a budova není nachystaná k okamžitému použití,“ řekl v pátek odpoledne Deníku Rovnost jihomoravský hejtman Jan Grolich.

Dům se nachází v centru města poblíž sídliště Na Výsluní. Je opuštěný a momentálně neobyvatelný. Vlastní ho stát. „Současný stav neumožňuje bez provedení potřebných úprav budovu okamžitě využívat. V současné době probíhají kontrolní práce a revize ke zjištění skutečného stavu. Dosud jsme neobdrželi žádnou žádost konkrétního subjektu za účelem umístění uprchlíků z Ukrajiny do tohoto objektu,“ informovala za Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových Adéla Janů.

O budovu má zájem město. Chce v ní vybudovat školku. V sousedství se mají stavět nové byty. „Už jsme kvůli tomu státní úředníky kontaktovali a máme doložit potřebné dokumenty. Budeme o tom jednat v pondělí na radě,“ sdělil boskovický starosta Jaroslav Dohnálek.

Sportovní ostrov? Blanenští vylepšují zázemí i sportoviště.
Sportovní ostrov? Blanenští vylepšují zázemí i sportoviště. Víme, co tam bude

Boskovice nejsou v Jihomoravském kraji jediným místem, které stát vytipoval pro možné ubytování romských rodin z Ukrajiny. Ve hře je i ubytovna ve Vyškově, která patří armádě a má kapacitu asi pro šedesát lidí. „Příští týden se uskuteční jednání s vedením města a pak se bude dále rozhodovat. Ve Znojmě je objekt, který už je používán pro ubytovávání v předchozích týdnech a bude se v tom pokračovat, nedochází zde k žádné změně,“ dodal hejtman Jan Grolich.

Kolika ukrajinským Romům kraj dosud zajistil ubytování, není podle něj možné zjistit. „Ubytováváme je průběžně a neděláme si žádné poznámky či černé puntíky, jestli je někdo Rom, blonďatý nebo jakou má barvu očí. Na ubytování Romů jsme schopni nějakým způsobem spolupracovat dál pro ty, kdo to budou potřebovat,“ řekl.

Mezi obyvateli Boskovic se mezitím šíří různé spekulace. Jedna například hovoří o tom, že nejde o Ukrajince, ale rodiny s maďarským občanstvím, kterým nehrozí bezprostřední nebezpečí a chtějí jen zneužít situace. To vyvrátila mluvčí Jihomoravského kraje Alena Knotková. Uvedla, že válečné uprchlíky prověřovali policisté.

Židovská čtvrť v Boskovicích.
Zahrádku před okny nechceme, zlobí se část Boskovických. Podnik sepsal petici

„Vraceli jsme minimum romských uprchlíků. Nakonec se totiž potvrdilo, že jsou z Ukrajiny. Ovšem v případě dvojího občanství, kdy druhé je maďarské (Maďarsko je členem EU), nejsou u nás v Krajském asistenční centrum pomoci Ukrajině na brněnském výstavišti odbavení. Nemají nárok na státem poskytovanou pomoc: dávky, ubytování a zdravotní pojištění,“ informovala mluvčí.

Jihomoravský hejtman Grolich potvrdil, že mezi Romy jsou skupiny, pro které je najít ubytování velmi těžké. Někteří jsou v rodinných skupinách po dvaceti lidech a chtějí žít pohromadě. Další pocházejí z nejchudších míst a potřebují odbornou pomoc.

„Snažíme se spolupracovat se státem. Jednáme o jejich ubytování, které není prozatím vyřešeno. Často se také ukazuje, že ani o ubytování nemají zájem. Jde jim pouze o vyplacení dávky pět tisíc korun, další ubytování potom odmítají a řeší si ho po své vlastní ose nebo cestují dál. Ať už zpátky domů nebo po Evropě, to my nevíme,“ doplnil Jan Grolich.