Ve Znojmě, v Blansku, v Hodoníně, ale třeba také v menších městech a vesnicích na jihu Moravy mizí jedny z posledních telefonních budek. Lidé je nevyužívají a tak je společnost O2 Czech Republic postupně odstraňuje.

Lidé se nad touto skutečností ani nepodivují. „Telefonní budka u nás stávala vedle hospody. Ani nevím, kdy ji odstranili. Nemám žádné informace od obyvatel, že by někomu chyběla,“ řekl například starosta Skoronic na Hodonínsku František Bíla.

Společnost O2 musí podle rozhodnutí Českého telekomunikačního úřadu veřejné telefonní automaty provozovat do roku 2020. Zcela ale nezmizí ani potom. „Telefonní budky mají i nadále opodstatnění v turisticky exponovaných místech a na nádražích. V těchto lokalitách budou mít lidé i nadále možnost si kdykoli z telefonní budky zavolat,“ naznačila mluvčí společnosti O2 Lucie Jungmannová.

V loňském roce operátor na území celé republiky zrušil více než dva tisíce automatů. „Snižování počtu je v dnešní době, kdy téměř každý vlastní mobilní telefon a budku má pouze jako náhradní řešení v případě, že ho ztratí nebo se mu vybije, poměrně přirozené,“ dodala Jungmannová.

Tři telefonní budky kdysi bývaly ve více než dvoutisícových Rakvicích na Břeclavsku . „Budky jsem nikdy nevyužívala, měli jsme doma pevnou telefonní linku. Vzpomínám si ale, že jedna byla na náměstí u kostela, druhá nedaleko nákupního střediska a třetí v Nádražní ulici. Když před lety zrušili první, všichni jsme si toho všimli. S rozšířením mobilních telefonů jsem ani nezaregistrovala, že budky naráz zmizely,“ zmínila důchodkyně Jarmila Valentová.

Naopak svoji budku stále ještě mají ve Velkém Karlově na Znojemsku. „U nás máme veřejný telefonní automat v blízkosti prodejny smíšeného zboží. Využívají jej především starší lidé,“ řekl Deníku Rovnost starosta Velkého Karlova Bronislav Prudký.

Bývalé telefonní budky ovšem nacházejí postupně i nové využití. Z některých jsou takzvané knihobudky. Od dubna funguje jedna taková například v Boskovicích na Masarykově náměstí. „První knihy, které jsme umístili do knihobudky, donesli pracovníci městského úřadu,“ sdělil před časem mluvčí radnice Jaroslav Parma.

V umělecké dílo se změní budka na nároží Kollárovy ulice a náměstí Republiky ve Znojmě. Spolek Umění do Znojma pozval slavného designéra Maxima Velčovského, aby připravil návrh. Jak bude vypadat, se uvidí už letos na podzim.