LEDEN

Nadměrný náklad opustil Blanensko

Kunštát – Plocha u sychotínské kapličky koncem ledna osiřela. Téměř po měsíci odtud odjel nadměrný náklad. Na Blanensku se neplánovaně zastavil už koncem loňského roku ve Sloupu a poté, kvůli nepřízni počasí, právě v Sychotíně, části města Kunštát. Jednalo se o dvě soupravy o délce čtyřiadvacet metrů a hmotnosti sto třicet sedm tun. Převážely komponenty pro cementárnu v Dubaji.

Zmizela technika a dron za 400 tisíc

Jedovnice – Chtěli natáčet a fotografovat Blanensko z výšky. Místo toho přišli o techniku za několik set tisíc. Tak dopadl začátkem ledna výlet pracovníků firmy, která se specializuje na pořizování záběrů z bezpilotních letounů. Nedaleko Jedovnic z jejich dodávky neznámý zloděj ukradl dron, fotoaparát, objektivy, stativ, telefon, monitor a další techniku. Včetně kufru se servisním vybavením a nářadím. To vše za zhruba čtyři sta tisíc.

ÚNOR

Přemostění dostalo zelenou

Blansko – Okružní křižovatku ulic Rožmitálovy, Svitavské, Poříčí, Smetanovy a Svatopluka Čecha zahlcují v dopravních špičkách auta čekající před nedalekým železničním přejezdem. Ta by do budoucna měla přes koleje i řeku Svitavu přejet právě po novém mostě. Investici schválila na svém zasedání Rada Jihomoravského kraje. Projektová dokumentace bude stát asi osmnáct milionů. Polovinu zaplatí Blansko a polovinu Jihomoravský kraj.

BŘEZEN

Kunštát: unikátní středověký komiks

Kunštát – Středověký komiks. Tak charakterizoval kastelán zámku v Kunštátě Radim Štěpán historickou nástěnnou malbu, kterou našli při stavebněhistorickém výzkumu v jedné z místností v nejstarší části zámku. Památkáři ji poprvé veřejně představili začátkem března. Jedná se o mimořádný objev. Autorem malby je neznámý autor, který ji vytvořil pravděpodobně v letech 1320 až 1330 na objednávku tehdejšího majitele hradu Gerharda z Kunštátu.

DUBEN

Požár lesa v krasu ohrožoval rezervaci

Blanensko – Bezmála dvacítka požárních jednotek. Vrtulník ve vzduchu s bambi vakem plným vody. Třetí stupeň požárního poplachu. To vše prvního dubna zalarmoval požár lesa v lokalitě Suchý žleb v Moravském krasu nedaleko obce Vilémovice. Za velkým požárem stálo pálení klestí. Na svahu totiž v týdnu pracovali dělníci, kteří paseku připravovali pro výsadbu stromků. Oheň se podařilo zastavit asi šedesát metrů od hranice národní přírodní rezervace Vývěry Punkvy. V ní se nacházejí unikátní skalnaté krasové útvary, živočichové i rostliny.

Stříbrný poklad našel v lese

Blanensko – Před více než sedmi sty lety kdosi za velký kámen v lesích Moravského krasu ukryl váček se stříbrnými mincemi. Z neznámých důvodů se pro něj už nikdy nevrátil. Váček se po letech rozpadl, mince se rozkutálely po stráni. Až loni na jaře tam část z nich náhodou objevil muž z Blanska, který nález ohlásil. Odborníci středověký poklad skrývali před veřejností až do letošního dubna. Celkem se na ploše pět krát deset metrů našlo 67 brakteátů a feniků z třináctého století. Jako Stříbrný poklad z Moravského krasu si ho až do konce letošního roku mohli prohlédnout návštěvníci Domu přírody u Skalního mlýna.

KVĚTEN

Velká voda strhla krajnici

Letovice – Kameny popadané na cestě, bláto a část silnice pod vodou. Tak to první květnový týden okolo páté hodiny odpoledne vypadalo v Halasově ulici v Letovicích. Město zasáhla průtrž mračen, která s sebou vzala právě i kus krajnice. „Byla to hrůza. Pršelo, padaly kroupy,“ popsala obyvatelka Anna Pospíšilová. Voda, která se valila z potoka a okolních polí, poškodila opěrnou zeď, jež v místě stála. Až voda opadne, blanenští cestáři podle vedoucího Miloše Bažanta situaci zmapují. „Bude nutné udělat návrh úpravy koryta a výstavby nové opěrné zdi. Gabionové koše, které ji tvoří, jsou všechny zničené,“ nastínil postup šéf silničářů.

Dělníci opravili letní kino

Boskovice – Dělníci dokončovali další etapu úpravy amfiteátru boskovického letního kina, kam se při koncertech vleze kolem dvou tisíc návštěvníků. Má nové betonové základy a dřevěné lavičky. Nové jsou také elektrické rozvody. Stavba byla předána v polovině června. „Tato etapa rekonstrukce letního kina bude stát zhruba třináct a půl milionu korun. V budoucnu chceme opravit ještě zázemí za promítacím plátnem pro účinkující, promítací kabinu a toalety,“ vypočítal další investice boskovický místostarosta Petr Malach.

ČERVEN

Křtiny: krajská vesnice roku

Křtiny – Dva silvestry v roce, obnovená Křtinská padesátka, opravený úřad a zámecký park i jednadvacet fungujících spolků. To vše pomohlo Křtinám na Blanensku vyhrát krajské kolo soutěže Vesnice roku 2017.

Černá Hora: most na odstřel

Černá Hora – Ve druhé polovině června začala oprava mostu v Černé Hoře na silnici I/43. Silničáři zjistili, že je v havarijním stavu, a ve druhé polovině července ho neplánovaně zcela uzavřeli. Jedním směrem ho opět zprovoznili až na podzim. Příští rok most čeká demolice a dělníci postaví nový. Kvůli stavebním pracím obyvatelé městyse trpí. Kamionová doprava totiž v době uzavření mostu jezdila centrem obce.

Vandalovi vadil v krasu český lev

Blanensko – Dvacítka tabulek s vyznačením přírodní rezervace a jedna se skupinou památných stromů. V Moravském krasu je rozkradl a poničil neznámý vandal. Na značkách mu vadil symbol malého státního znaku s českým lvem. Ten přelepoval samolepkou s moravskými symboly. Nebo znak přímo z kovových cedulí vyřezal. „Škodu jsme vyčíslili na pětadvacet tisíc,“ řekl zástupce vedoucího Správy chráněné krajinné oblasti Moravský kras Antonín Tůma.

ČERVENEC

Festival Boskovice oslavil 25 let

Boskovice – Divadla, filmy, výstavy, autorská čtení, výtvarné dílny. Několik hudebních scén různých žánrů, prohlídky židovské čtvrti a happeningy. To vše nabídl začátkem července Festival pro židovskou čtvrť Boskovice 2017, který na čtyři dny ovládl druhé největší město na Blanensku. Letos se konal již po pětadvacáté.

SRPEN

Hráz boskovické nádrže? Zavřeno

Boskovice – O krásný výhled na rozsáhlou vodní plochu spojený s oblíbenou trasou přišli cyklisté i pěší turisté v Boskovicích. Kvůli opravám vodohospodáři zavřeli cestu po hrázi tamní přehrady. Zákaz vstupu potrvá dva roky. Cesta přes hráz je přístupná od roku 2005. Před dvěma lety ji pro turisty Povodí Moravy otevřelo celoročně. Lidé ji podle předsedy boskovických turistů Jaroslava Oldřicha hojně využívají. „Uzavírce jsme přizpůsobili naše letošní turistické akce. Naštěstí existují jiné možnosti, jak přehradu obejít,“ uvedl Oldřich.

Julínek vyhrál soud s nemocnicí

Boskovice – Bývalý ministr zdravotnictví a později ekonomicko-správní náměstek Nemocnice Boskovice Tomáš Julínek vyhrál s nemocnicí soudní spor. Podle rozsudku byla výpověď, kterou dostal v listopadu 2015, bezdůvodná a účelová, jak tvrdil. Vedení městské nemocnice se neodvolalo a obě strany začaly jednat o mimosoudním vyrovnání. K němu nakonec nedošlo a obě strany čeká další soud. Julínek požaduje po nemocnici více než milion korun jako náhradu za ušlou mzdu.

ZÁŘÍ

V nočním vlaku zastřelil muže

Brněnsko, Blanensko – Mrtvý ve vlaku v Bílovicích nad Svitavou. Tragédií skončila jízda nočního vlaku z Brna ve směru na Adamov. „Ve vlaku zemřel po výstřelu z krátké zbraně osmatřicetiletý muž. Brněnským kriminalistům se v průběhu vyšetřování podařilo v krátké době vypátrat a zadržet devětatřicetiletého muže, kterému sdělili podezření z vraždy a nedovoleného ozbrojování,“ sdělil policejní mluvčí Bohumil Malášek.

Objev. Blansko je o sto let starší

Blansko – Převratnou novinku k nejstarším dějinám Blanska vydal v září kostel svatého Martina v Blansku. Odborníci tam odkryli střepy keramiky z první poloviny jedenáctého století. To znamená, že jsou zhruba o sto let starší než první písemná zmínka o městě.

ŘÍJEN

Místo ostudy moderní terminál

Blansko – Autobusové nádraží v Blansku obsadila těžká technika. Dělníci se pustili do přestavby zchátralého areálu. Ten je podle místních ostudou města už několik desítek let. Stavba moderního terminálu má stát kolem padesáti milionů korun. Většinu nákladů pokryjí dotace. Investorem a majitelem nádraží je společnost ČAD Blansko. Nádraží má být hotové příští rok. Nový terminál bude tvořit zastřešená plocha určená pro odbavení cestujících se šestnácti samostatnými odjezdovými stanovišti, z čehož budou čtyři pro autobusy městské hromadné dopravy. Součástí bude odstavná plocha pro autobusy a nádražní budova, která poskytne zázemí cestujícím i zaměstnancům.

Soud osvobodil exsenátora Sehnala

Brno, Lipůvka – Vleklé soudní tahanice pro podnikatele a bývalého starostu Lipůvky na Blanensku Vlastimila Sehnala končí. Krajský soud v Brně jej definitivně zprostil viny. Někdejší majitel fotbalové Zbrojovky a senátor měl podle obžaloby způsobit jako starosta obci škodu tři čtvrtě milionu nevýhodným odkupem pozemku na stavbu rozsáhlého sportoviště. Soud to odmítl. Už Okresní soud v Blansku letos v květnu rozhodl o Sehnalově nevině. Proti tomu se odvolal státní zástupce Pavel Jež. Krajský soud v Brně odvolání zamítl a rozsudek okresního soudu potvrdil.

Blanensko: dva noví poslanci

Blansko – Drtivé vítězství ANO a propadák ČSSD. Volby do Poslanecké sněmovny ovládlo v Blansku suverénně hnutí Andreje Babiše. Hlas mu dalo 26,4 procenta lidí. Na druhém místě skončila ODS s 12,1 procenty hlasů. Svou voličskou základnu mají ve městě tradičně stále komunisté. Ty na třetím místě volilo 11,4 procenta lidí před SPD Tomia Okamury s 11 procenty. Vítězové předchozích voleb, sociální demokraté, skončili až šestí. Přeskočili je i Piráti. ČSSD volilo necelých deset procent lidí. Do Poslanecké sněmovny zamířily za Blanensko dvě nové tváře. Bývalá ředitelka Senior centra Lenka Dražilová (ANO) a šéf Institutu terciálního vzdělávání Jan Hrnčíř (SPD).

Bouře Herwart odnášela střechy

Blanensko – Vichřice Herwart provázená silným větrem, která se prohnala republikou, byla podle meteorologů nejničivější větrnou epizodou v Česku od orkánu Kyrill v lednu 2007. Na Blanensku napáchala milionové škody. V Boskovicích poškodila střechu Zámeckého skleníku. Odhad oprav byl milion a půl korun. Milionové škody napáchala také v lesích. V částech regionu byly stovky domácností hodiny bez proudu.

LISTOPAD

Zadlužené Včelpo je na prodej

Obora – Osmadvacet milionů. S takovými dluhy se potýká včelařská společnost Včelpo sídlící v Oboře na Blanensku. Velké zadlužení je hlavním důvodem, proč ji Český svaz včelařů prodává. „Firmu odkoupí člen včelařského svazu Petr Vydra za zhruba deset milionů korun,“ informovala předsedkyně svazu včelařů Jarmila Machová. Pro včelařský svaz už nebylo únosné zadluženou firmu provozovat.

PROSINEC

Prezident Zeman navštívil Blanensko

Blanensko – Zhruba dvě desítky lidí přihlížely příjezdu prezidenta Miloše Zemana do boskovického hotelu Pod Zámkem. Boskovice byly závěrečným místem, kam prezident při návštěvě kraje zavítal. Ještě před příjezdem do druhého největšího města na Blanensku debatoval s lidmi na Masarykově náměstí v Letovicích.