VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rok 2017 na Blanensku: unikátní středověký komiks, vichřice i vražda ve vlaku

Blanensko – Podívejte se na největší události v regionu v uplynulém roce. Rok 2017 přinesl řadu zajímavých událostí a redaktoři Blanenského deníku Rovnost byli u toho.

31.12.2017
SDÍLEJ:

Středověká nástěnná malba objevená na zámku v Kunštátě pochází z první poloviny čtrnáctého století.Foto: VLP / Paroulková Leona

LEDEN

Nadměrný náklad opustil Blanensko

Kunštát – Plocha u sychotínské kapličky koncem ledna osiřela. Téměř po měsíci odtud odjel nadměrný náklad. Na Blanensku se neplánovaně zastavil už koncem loňského roku ve Sloupu a poté, kvůli nepřízni počasí, právě v Sychotíně, části města Kunštát. Jednalo se o dvě soupravy o délce čtyřiadvacet metrů a hmotnosti sto třicet sedm tun. Převážely komponenty pro cementárnu v Dubaji.

Zmizela technika a dron za 400 tisíc

Jedovnice – Chtěli natáčet a fotografovat Blanensko z výšky. Místo toho přišli o techniku za několik set tisíc. Tak dopadl začátkem ledna výlet pracovníků firmy, která se specializuje na pořizování záběrů z bezpilotních letounů. Nedaleko Jedovnic z jejich dodávky neznámý zloděj ukradl dron, fotoaparát, objektivy, stativ, telefon, monitor a další techniku. Včetně kufru se servisním vybavením a nářadím. To vše za zhruba čtyři sta tisíc.

ÚNOR

Přemostění dostalo zelenou

Blansko – Okružní křižovatku ulic Rožmitálovy, Svitavské, Poříčí, Smetanovy a Svatopluka Čecha zahlcují v dopravních špičkách auta čekající před nedalekým železničním přejezdem. Ta by do budoucna měla přes koleje i řeku Svitavu přejet právě po novém mostě. Investici schválila na svém zasedání Rada Jihomoravského kraje. Projektová dokumentace bude stát asi osmnáct milionů. Polovinu zaplatí Blansko a polovinu Jihomoravský kraj.

BŘEZEN

Kunštát: unikátní středověký komiks

Kunštát – Středověký komiks. Tak charakterizoval kastelán zámku v Kunštátě Radim Štěpán historickou nástěnnou malbu, kterou našli při stavebněhistorickém výzkumu v jedné z místností v nejstarší části zámku. Památkáři ji poprvé veřejně představili začátkem března. Jedná se o mimořádný objev. Autorem malby je neznámý autor, který ji vytvořil pravděpodobně v letech 1320 až 1330 na objednávku tehdejšího majitele hradu Gerharda z Kunštátu.

DUBEN

Požár lesa v krasu ohrožoval rezervaci

Blanensko – Bezmála dvacítka požárních jednotek. Vrtulník ve vzduchu s bambi vakem plným vody. Třetí stupeň požárního poplachu. To vše prvního dubna zalarmoval požár lesa v lokalitě Suchý žleb v Moravském krasu nedaleko obce Vilémovice. Za velkým požárem stálo pálení klestí. Na svahu totiž v týdnu pracovali dělníci, kteří paseku připravovali pro výsadbu stromků. Oheň se podařilo zastavit asi šedesát metrů od hranice národní přírodní rezervace Vývěry Punkvy. V ní se nacházejí unikátní skalnaté krasové útvary, živočichové i rostliny.

Stříbrný poklad našel v lese

Blanensko – Před více než sedmi sty lety kdosi za velký kámen v lesích Moravského krasu ukryl váček se stříbrnými mincemi. Z neznámých důvodů se pro něj už nikdy nevrátil. Váček se po letech rozpadl, mince se rozkutálely po stráni. Až loni na jaře tam část z nich náhodou objevil muž z Blanska, který nález ohlásil. Odborníci středověký poklad skrývali před veřejností až do letošního dubna. Celkem se na ploše pět krát deset metrů našlo 67 brakteátů a feniků z třináctého století. Jako Stříbrný poklad z Moravského krasu si ho až do konce letošního roku mohli prohlédnout návštěvníci Domu přírody u Skalního mlýna.

KVĚTEN

Velká voda strhla krajnici

Letovice – Kameny popadané na cestě, bláto a část silnice pod vodou. Tak to první květnový týden okolo páté hodiny odpoledne vypadalo v Halasově ulici v Letovicích. Město zasáhla průtrž mračen, která s sebou vzala právě i kus krajnice. „Byla to hrůza. Pršelo, padaly kroupy,“ popsala obyvatelka Anna Pospíšilová. Voda, která se valila z potoka a okolních polí, poškodila opěrnou zeď, jež v místě stála. Až voda opadne, blanenští cestáři podle vedoucího Miloše Bažanta situaci zmapují. „Bude nutné udělat návrh úpravy koryta a výstavby nové opěrné zdi. Gabionové koše, které ji tvoří, jsou všechny zničené,“ nastínil postup šéf silničářů.

Dělníci opravili letní kino

Boskovice – Dělníci dokončovali další etapu úpravy amfiteátru boskovického letního kina, kam se při koncertech vleze kolem dvou tisíc návštěvníků. Má nové betonové základy a dřevěné lavičky. Nové jsou také elektrické rozvody. Stavba byla předána v polovině června. „Tato etapa rekonstrukce letního kina bude stát zhruba třináct a půl milionu korun. V budoucnu chceme opravit ještě zázemí za promítacím plátnem pro účinkující, promítací kabinu a toalety,“ vypočítal další investice boskovický místostarosta Petr Malach.

ČERVEN

Křtiny: krajská vesnice roku

Křtiny – Dva silvestry v roce, obnovená Křtinská padesátka, opravený úřad a zámecký park i jednadvacet fungujících spolků. To vše pomohlo Křtinám na Blanensku vyhrát krajské kolo soutěže Vesnice roku 2017.

Černá Hora: most na odstřel

Černá Hora – Ve druhé polovině června začala oprava mostu v Černé Hoře na silnici I/43. Silničáři zjistili, že je v havarijním stavu, a ve druhé polovině července ho neplánovaně zcela uzavřeli. Jedním směrem ho opět zprovoznili až na podzim. Příští rok most čeká demolice a dělníci postaví nový. Kvůli stavebním pracím obyvatelé městyse trpí. Kamionová doprava totiž v době uzavření mostu jezdila centrem obce.

Vandalovi vadil v krasu český lev

Blanensko – Dvacítka tabulek s vyznačením přírodní rezervace a jedna se skupinou památných stromů. V Moravském krasu je rozkradl a poničil neznámý vandal. Na značkách mu vadil symbol malého státního znaku s českým lvem. Ten přelepoval samolepkou s moravskými symboly. Nebo znak přímo z kovových cedulí vyřezal. „Škodu jsme vyčíslili na pětadvacet tisíc,“ řekl zástupce vedoucího Správy chráněné krajinné oblasti Moravský kras Antonín Tůma.

ČERVENEC

Festival Boskovice oslavil 25 let

Boskovice – Divadla, filmy, výstavy, autorská čtení, výtvarné dílny. Několik hudebních scén různých žánrů, prohlídky židovské čtvrti a happeningy. To vše nabídl začátkem července Festival pro židovskou čtvrť Boskovice 2017, který na čtyři dny ovládl druhé největší město na Blanensku. Letos se konal již po pětadvacáté.

SRPEN

Hráz boskovické nádrže? Zavřeno

Boskovice – O krásný výhled na rozsáhlou vodní plochu spojený s oblíbenou trasou přišli cyklisté i pěší turisté v Boskovicích. Kvůli opravám vodohospodáři zavřeli cestu po hrázi tamní přehrady. Zákaz vstupu potrvá dva roky. Cesta přes hráz je přístupná od roku 2005. Před dvěma lety ji pro turisty Povodí Moravy otevřelo celoročně. Lidé ji podle předsedy boskovických turistů Jaroslava Oldřicha hojně využívají. „Uzavírce jsme přizpůsobili naše letošní turistické akce. Naštěstí existují jiné možnosti, jak přehradu obejít,“ uvedl Oldřich.

Julínek vyhrál soud s nemocnicí

Boskovice – Bývalý ministr zdravotnictví a později ekonomicko-správní náměstek Nemocnice Boskovice Tomáš Julínek vyhrál s nemocnicí soudní spor. Podle rozsudku byla výpověď, kterou dostal v listopadu 2015, bezdůvodná a účelová, jak tvrdil. Vedení městské nemocnice se neodvolalo a obě strany začaly jednat o mimosoudním vyrovnání. K němu nakonec nedošlo a obě strany čeká další soud. Julínek požaduje po nemocnici více než milion korun jako náhradu za ušlou mzdu.

ZÁŘÍ

V nočním vlaku zastřelil muže

Brněnsko, Blanensko – Mrtvý ve vlaku v Bílovicích nad Svitavou. Tragédií skončila jízda nočního vlaku z Brna ve směru na Adamov. „Ve vlaku zemřel po výstřelu z krátké zbraně osmatřicetiletý muž. Brněnským kriminalistům se v průběhu vyšetřování podařilo v krátké době vypátrat a zadržet devětatřicetiletého muže, kterému sdělili podezření z vraždy a nedovoleného ozbrojování,“ sdělil policejní mluvčí Bohumil Malášek.

Objev. Blansko je o sto let starší

Blansko – Převratnou novinku k nejstarším dějinám Blanska vydal v září kostel svatého Martina v Blansku. Odborníci tam odkryli střepy keramiky z první poloviny jedenáctého století. To znamená, že jsou zhruba o sto let starší než první písemná zmínka o městě.

ŘÍJEN

Místo ostudy moderní terminál

Blansko – Autobusové nádraží v Blansku obsadila těžká technika. Dělníci se pustili do přestavby zchátralého areálu. Ten je podle místních ostudou města už několik desítek let. Stavba moderního terminálu má stát kolem padesáti milionů korun. Většinu nákladů pokryjí dotace. Investorem a majitelem nádraží je společnost ČAD Blansko. Nádraží má být hotové příští rok. Nový terminál bude tvořit zastřešená plocha určená pro odbavení cestujících se šestnácti samostatnými odjezdovými stanovišti, z čehož budou čtyři pro autobusy městské hromadné dopravy. Součástí bude odstavná plocha pro autobusy a nádražní budova, která poskytne zázemí cestujícím i zaměstnancům.

Soud osvobodil exsenátora Sehnala

Brno, Lipůvka – Vleklé soudní tahanice pro podnikatele a bývalého starostu Lipůvky na Blanensku Vlastimila Sehnala končí. Krajský soud v Brně jej definitivně zprostil viny. Někdejší majitel fotbalové Zbrojovky a senátor měl podle obžaloby způsobit jako starosta obci škodu tři čtvrtě milionu nevýhodným odkupem pozemku na stavbu rozsáhlého sportoviště. Soud to odmítl. Už Okresní soud v Blansku letos v květnu rozhodl o Sehnalově nevině. Proti tomu se odvolal státní zástupce Pavel Jež. Krajský soud v Brně odvolání zamítl a rozsudek okresního soudu potvrdil.

Blanensko: dva noví poslanci

Blansko – Drtivé vítězství ANO a propadák ČSSD. Volby do Poslanecké sněmovny ovládlo v Blansku suverénně hnutí Andreje Babiše. Hlas mu dalo 26,4 procenta lidí. Na druhém místě skončila ODS s 12,1 procenty hlasů. Svou voličskou základnu mají ve městě tradičně stále komunisté. Ty na třetím místě volilo 11,4 procenta lidí před SPD Tomia Okamury s 11 procenty. Vítězové předchozích voleb, sociální demokraté, skončili až šestí. Přeskočili je i Piráti. ČSSD volilo necelých deset procent lidí. Do Poslanecké sněmovny zamířily za Blanensko dvě nové tváře. Bývalá ředitelka Senior centra Lenka Dražilová (ANO) a šéf Institutu terciálního vzdělávání Jan Hrnčíř (SPD).

Bouře Herwart odnášela střechy

Blanensko – Vichřice Herwart provázená silným větrem, která se prohnala republikou, byla podle meteorologů nejničivější větrnou epizodou v Česku od orkánu Kyrill v lednu 2007. Na Blanensku napáchala milionové škody. V Boskovicích poškodila střechu Zámeckého skleníku. Odhad oprav byl milion a půl korun. Milionové škody napáchala také v lesích. V částech regionu byly stovky domácností hodiny bez proudu.

LISTOPAD

Zadlužené Včelpo je na prodej

Obora – Osmadvacet milionů. S takovými dluhy se potýká včelařská společnost Včelpo sídlící v Oboře na Blanensku. Velké zadlužení je hlavním důvodem, proč ji Český svaz včelařů prodává. „Firmu odkoupí člen včelařského svazu Petr Vydra za zhruba deset milionů korun,“ informovala předsedkyně svazu včelařů Jarmila Machová. Pro včelařský svaz už nebylo únosné zadluženou firmu provozovat.

PROSINEC

Prezident Zeman navštívil Blanensko

Blanensko – Zhruba dvě desítky lidí přihlížely příjezdu prezidenta Miloše Zemana do boskovického hotelu Pod Zámkem. Boskovice byly závěrečným místem, kam prezident při návštěvě kraje zavítal. Ještě před příjezdem do druhého největšího města na Blanensku debatoval s lidmi na Masarykově náměstí v Letovicích. 

Autor: Jan Charvát

31.12.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Obsluha strojů 19 000 Kč Obsluha ostatních strojů na výrobu a úpravu textilních, kožených a kožešinových výrobků jinde neuvedená seřizovač. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní poměr na dobu neurčitou., Pracovní poměr na neurčitou., Zajímá tě technika, a jak stroje fungují? Chceš najít atraktivní a perspektivní práci?, Pak hledáme právě tebe!, Hledáme šikovné pracovníky na rozšíření týmu v našem výrobním závodě v Letovicích., Náplň práce:, Seřizování a příprava strojů ve výrobě dle aktuálních zakázek, Manipulace s výrobním materiálem a vyrobenými polotovary, Obsluha a kontrola jednotlivých výrobních zařízení, Nástup možný IHNED! Vhodné pro absolventy!, Požadujeme:, vyučení v textilním /chemickém/ strojírenském nebo elektro oboru, aktivní zájem a schopnost samostatné práce , odpovědnost, zručnost, preciznost, vhodné i pro absolventy, Nabízíme:, práci na plný pracovní úvazek, finanční bonusy k životním i pracovním jubileím, stravenky, pět týdnů dovolené, precizní zaškolení, možnost kariérního růstu, nástupní plat až 17 000 Kč, V případě zájmu nás kontaktujte osobně v sídle naší společnosti:, Tylex Letovice a.s. , Brněnská 20/3, 679 61 Letovice,, emailem: pstrakova@tylex.cz , nebo telefonicky na tel.: 516 801 204. Pracoviště: Tylex letovice, akciová společnost, Brněnská, č.p. 20, 679 61 Letovice. Informace: Pavlína Straková, +420 516 801 204. Výroba - Výroba Montážní dělník 14 000 Kč Montážní dělníci elektronických zařízení Montážní dělník. Požadované vzdělání: bez vzdělání. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Nabízíme:, •dobré finanční ohodnocení, •příspěvek na penzijní nebo životní pojištění, •týden dovolené navíc, •příspěvek na stravování, , , , , Požadujeme:, •znalost a orientace v dokumentaci , •platná vyhláška č. 50 §6 výhodou, •manuální zručnost. Pracoviště: Adast systems, a.s., 679 04 Adamov 1. Informace: Aneta Váradiová, +420 516 519 201,737 217 745. Výroba - Výroba Seřizovači 24 000 Kč Seřizovači a obsluha obráběcích strojů (kromě dřevoobráběcích) Seřizovač válcovací linky. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 24000 kč, mzda max. 29000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní poměr na dobu určitou., POŽADUJEME: praxi, pečlivost, spolehlivost., NÁPLŇ PRÁCE: seřizování, obsluha a údržba válcovací linky, zajišťování plynulého provozu výroby., První kontakt telefonicky na čísle: 516 481 039 nebo na mail: hana.strnadova@eden-eu.com. Pracoviště: Eden europe, s.r.o., náměstí Práce, č.p. 483, 679 04 Adamov 1. Informace: Hana Strnadová, +420 725 512 433. Věda a výzkum - Věda a výzkum Výzkumný a vědecký pracovník 28 000 Kč Inženýři ve výzkumu a vývoji v ostatních oborech pracovník/ce vývojového oddělení. Požadované vzdělání: bakalářské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 28000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní poměr na dobu určitou 1 rok s možností prodloužení., Požadavky: VŠ vzdělání technického směru (Bc.) - možno absolvent/ka, znalost AJ slovem i písmem, orientace ve výkresové dokumentaci, práce v programu SolidWorks, AutoCad, CorelDraw, MS Office, zkušenost s programováním CNC výhodou, schopnost pracovat samostatně i v týmu, ŘP sk. B., Zaměstnanecké výhody: stravenky, mobil., První kontakt mailem.. Pracoviště: Riho cz, a.s., 680 01 Boskovice. Informace: Zdenek Krejčíř, +420 516 468 222.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn 25. září 2018

Zabijácká jízda superbu v centru Prahy a bourání mostu v Mostě: videa dne

Pohled na kulturní dům v Drnovicích, který poničil požár.

Dozvuky požáru: z drnovického kulturního domu přesouvají plesy jinam

Sbírá otvíráky, má jich už přes dva tisíce. Z ostrova Bali nebo i králičí packy

Podivín - Nikdo v České republice nemá takovou sbírku. Miloslav Dobšíček z Podivína na Břeclavsku shromáždil 2470 různých otvíráků na korunkové uzávěry lahví ze 76 zemí. „První jsem získal před pětačtyřiceti lety. Byl to soudek se Švejkem. Organizovaně sbírám přes dvacet let,“ svěřuje se Miloš Dobšíček.

Naši prvňáčci: představíme školáky ze ZŠ Černá Hora

Jižní Morava – Spolu se začátkem nového školního roku startuje druhý ročník úspěšného a oblíbeného projektu Deníku - Naši prvňáčci. První společná tabla letočních prvňáků z vašeho regionu najdete vždy ve středečním tištěném vydání Deníku Rovnost. Tentokrát, 26. září 2018, představíme prvňáky ze ZŠ Černá Hora.

Zopakoval legendu s kolem. Na dno si herec Vitázek sáhl už prvních deset minut

Brno - Za jediný den pokácel v Lednici strom, vyrobil z něj dřevěné kolo a šedesát kilometrů ho po silnici dokutálel až do Brna. Herec Dušan Vitázek takto první zářijovou neděli zopakoval téměř čtyři sta let starou legendu koláře Jiřího Birka. Výtěžek akce věnoval Vitázek na charitu a Nadační fond Emil, který podporuje handicapované sportovce. "Sáhl jsem si na dno, ale díky podpoře všech lidí ve vesnicích, na trati i v cíli jsem se nakonec šťastně dobelhal do cíle," říká sedmatřicetiletý člen Městského divadla Brno. 

Chtěli ji znásilnit, svěřily se děti. Šikanu nahlásily už dva a půl tisíce žáků

Brno /ANKETA/ - Kamarádku šikanují, fyzicky i psychicky. Dokonce už ji chtěli i znásilnit. Chce být silná, ale už to dlouho nevydrží. I s takovými problémy se svěřují děti brněnskému projektu Nenech to být. V online schránce důvěry nahlásilo případy šikany už přes dva a půl tisíce žáků.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT