Blanenští se pustí do zateplení Základní školy Salmova, které bude stát zhruba sedmadvacet milionů korun. Při zateplování budovy dělníci vymění také stará okna a dveře za plastové. „Salmovka je poslední škola ve městě, kde jsme se ještě nepustili do zásadnějších oprav. Ty odstartujeme o letních prázdninách," upřesnil starosta Blanska Lubomír Toufar s tím, že na zateplení školy získalo Blansko dotaci.

Čtrnáct milionů chtějí Blanenští investovat do oprav bytových domů v ulicích 9. května, Chelčického a Údolní. Čtyři a půl milionu do opravy Masarykovy ulice. Osm milionů pak dají z rozpočtu města na novou cyklostezku mezi Blanskem a Ráječkem a na další část cyklostezky kolem řeky Svitavy, v úseku mezi supermarketem Billa a vlakovým nádražím.

Úpravy sídliště

Podle Toufara počítá město příští rok také se třetí etapou obnovy tamního sídliště Sever. Za zhruba devět milionů korun. „Opravy se budou týkat ulice Absolonova, kde se opraví silnice, upraví kanalizace a rozšíří prostor pro parkování," upřesnil Toufar.

Město chce udělat i třetí etapu obnovy tamního sídliště Sever. Opravy se budou týkat ulice Absolonova.Blansko čeká také vylepšení průtahu městem, jehož součástí budou i dva nové kruhové objezdy na křížení ulic Svitavská a Nádražní a Poříčí a Mlýnská. „Požádali jsme o územní řízení, a když to půjde dobře, klasické rondely budou stát už na přelomu let 2013 a 2014. Jejich cena určitě přesáhne patnáct milionů korun," uvedl vedoucí odboru investičního a územního rozvoje blanenské radnice Marek Štefan.

Dalším projektem je parkoviště u hlavního vlakového nádraží s kapacitou dvou set míst. „Nyní zpracováváme projekt a na přelomu roku podáme žádost o územní rozhodnutí. Parkoviště se podle všeho postaví už na přelomu let 2013 a 2014," doplnil Štefan.

Už teď se dá odhadovat cena projektu. „Zatím počítáme se třinácti miliony korun. Musíme si uvědomit, že se bude upravovat plocha o rozloze přesahující deset tisíc metrů čtverečních," podotkl Štefan.

Nejnákladnější investicí v Boskovicích je podle rozpočtu pro příští rok stavba nové sportovní haly v ulici Slovákova. Ta má podle odhadů stát více než padesát milionů korun. „Z rozpočtu jsme schopní uvolnit pětadvacet milionů korun, které jsme za tímto účelem získali prodejem bytů v Hybešově ulici. Na zbytek částky si město vezme úvěr, který pokryje zbytek z předpokládaných asi padesáti milionů korun. Věříme, že díky vhodné půjčce se nám nakonec podaří náklady ještě o něco snížit," uvedl před časem mluvčí boskovické radnice Jaroslav Parma.

Na opravu chodníků ve městě uvolní Boskovičtí z rozpočtu přes dva miliony korun. Čtyři miliony padnou na silnici v ulici Květná a Kosmonautů. Více než milion bude stát také oprava parkoviště v sídlišti Hybešova.

Nový sběrný dvůr

V Letovicích se podle starosty Vladimíra Stejskala chystají do oprav chodníků a silnic ve městě a opravy vodovodu v Nádražní ulici a v ulici Česká. „Rozpočet na příští rok ještě nemáme schválený. Hodně také záleží na tom, kolik se nám podaří získat dotací," dodal Stejskal s tím, Blanenští se pustí do zateplení Základní školy Salmova, které bude stát zhruba sedmadvacet milionů korun.že v Letovicích se také chystají na stavbu sběrného dvora.

Ten má stát na místě rekultivované skládky v lokalitě Červený vrch. Sběrný dvůr bude stát přibližně šestnáct a půl milionu a náklady na jeho stavbu z větší části pokryjí dotace.

Na Blanensku začne v příštím roce největší oprava vodovodů v historii regionu. Konkrétně se jedná o rekonstrukci čtyř páteřních vodovodních přivaděčů, a sice v úsecích mezi Velkými Opatovicemi a Boskovicemi, Boskovicemi a Blanskem, Bořitovem a Blanskem a Lažany a Blanskem. Například posledně jmenovaný je totiž už skoro osmdesát let starý. Náklady na kompletní opravy přesáhnou dvě stě šedesát milionů korun. Hotovo má být do konce roku 2015

Rekonstrukci odborníci označili za nevyhnutelnou. „Přivaděče vyžadují inovaci hlavně proto, že jsou ve velmi špatném technickém stavu. Většina z nich sloužila několik desítek let. Stále častěji vyžadovaly drobné i zásadnější úpravy, které stály dost peněz. V důsledku totiž měly negativní vliv na kvalitu vody," přiznal ředitel boskovické divize Vodárenské akciové společnosti Petr Fiala.

Náklady pokryjí tři finanční zdroje. „Smlouvu sice ještě nemáme, ale vedení Státního fondu pro životní prostředí už nám přislíbilo, že sedmdesát pět procent částky zaplatí Evropská unie. Asi dvaceti miliony korun se bude podílet sám Svazek vodovodů a kanalizací a na zbytek si vezmeme úvěr, který už máme s bankou taky rozjednaný," řekl Petr Tioka, tajemník Svazku vodovodů a kanalizací.