Zalomené podpatky v rozbitých chodnících. Domácí petardy místo tradičního silvestrovského velkolepého ohňostroje na náměstí v centru města. Více práce a méně cest úředníků. Takové jsou v příštím roce vyhlídky lidí na Blanensku. Vrcholí přípravy rozpočtů na příští rok. Škrty v nich budou ještě citelnější než v tom uplynulém.

Nad stohy papírů popsaných deficitními čísly sedí tento týden blanenští radní. „Zrovna teď řešíme rozpočet a zjišťujeme, že se dostáváme ještě do většího mínusu než v předchozím roce,“ posteskla si starostka Blanska Jaroslava Králová. Zatímco minulý rok čítala ve městě příjmová část rozpočtu kolem čtyři sta dvaceti miliónu, letos je zhruba o padesát miliónu nižší. „A to ještě počítáme s tím, že ji budeme muset snižovat až na tři sta šedesát miliónů,“ doplnila starostka.

V Blansku se proto budou snažit ušetřit, kde se dá. „Snažíme se omezit všechny nenutné investice. Nebudeme tak například dělat žádnou rozsáhlou propagaci města. Padesát tisíc ušetříme i na zrušení tradičního silvestrovského ohňostroje,“ vypočítávala Králová.

Dopady uplynulého roku pocítí na vlastní kůži také blanenští úředníci. Přísun peněz do jednotlivých odborů na Městském úřadě hodlají blanenští radní snížit o pět až sedm procent. „Žádná pracovní místa ještě rušit nebudeme, ale když třeba někdo odejde na mateřskou dovolenou nebo do důchodu, nebudeme za něj hledat zástup, ale rozdělíme jeho práci mezi zbylé pracovníky,“ přiblížila škrty v odborech starostka Jaroslava Králová.

Lépe na tom nebudou v příštím roce ani v Boskovicích. V těchto dnech tam pracují na návrhu rozpočtu, který by měla na začátku prosince ještě doporučit rada a finanční výbor a schválit zastupitelstvo města. „V příští roce půjdeme ve šlépějích toho předchozího, takže budeme muset nadále šetřit,“ informovala místostarostka Boskovic Jaromíra Vítková. Nižší částky tam půjdou stejně jako v Blansku do jednotlivých odborů Městského úřadu, pak do údržby zeleně ve městě nebo do oprav chodníků a silnic. „Pokusíme se omezit výdaje na samosprávu města, na radnici na nákupu různého materiálu a také na cestovném,“ vypočítávala konkrétní škrty Vítková. I když Boskovice například na cestovném městských úředníků ušetří přibližně pouhých dvacet tisíc, podle Jaromíry Vítkové i toto pomůže. „Musíme šetřit opravdu i v maličkostech. I ty pomůžou k tomu, abychom měli peníze na pravidelné nezbytné výdaje,“ zdůraznila místostarostka Boskovic.

Těmi je ve městě hlavně zajištění provozu škol, mateřských školek, nemocnice a různých příspěvkových organizací. Naopak ušetřit se pokusí stejně jako v Blansku na výdajích, které nejsou pro provoz města nezbytné. „Méně peněz chceme dále vložit do turistického ruchu. Omezíme tak třeba vydávání informačních letáků o městě,“ doplnila Vítková.

Stejně jako ve dvou největších městech na Blanensku, budou v příštím roce utahovat opasky také v Letovicích. Na rozdíl od Blanska i Boskovic však neplánují rozpočet na celý rok 2010, ale na pouhé tři měsíce. „Už v minulých letech se nám osvědčilo naplánovat rozpočtové provizorium na dobu tří měsíců. Teď zrovna schvalujeme na období začátku roku od ledna do března. Pak si počkáme na přelom roku a uvidíme, kolik peněz budeme mít na účtu a až podle toho budeme dál postupovat,“ vysvětlil letovický starosta Radek Procházka.

I v Letovicích však už teď ví, že budou muset šetřit. „Určitě nebudeme moct nějak rozhazovat. Dokonce to vypadá, že na tom budeme ještě hůř než vloni, kdy jsme měli aspoň peníze z prodeje městských bytů,“ nastínil neradostnou budoucnost starosta.