„Předloni zemřelo při dopravních nehodách šestnáct lidí, vloni třináct. Silnice na Blanensku si tak vyžádaly o tři oběti méně,“ uvedla blanenská policejní mluvčí Iva Šebková.

Zatímco zemřelých v uplynulém roce ubylo, zraněných bylo přibližně stejně. „Za rok 2008 jsme zaznamenali při nehodách třicet těžce zraněných, v roce 2009 to bylo jedenatřicet. A u lehce zraněných zůstal počet stejný, těch bylo dvě stě třicet čtyři,“ nahledla do statistik blanenská policejní mluvčí.

Celkem policisté v minulém roce na silnicích Blanenska řešili slabou třetinu dopravních nehod proti stavu v roce 2008. Nedá se ale říct, že by nehod o tolik ubylo. Zatímco dříve vyjížděli policisté ke všem nehodám, od začátku loňského roku už jen k těm, u kterých vznikla škoda více než sto tisíc, byl někdo zraněn nebo vznikla škoda třetí osobě. „Loňské statistiky pro nás vyznívají dobře. Nehod totiž celkově ubylo. Předloni jsme jich měli tisíc pětadvacet, loni jen tři sta třicet sedm. Ale vzhledem k tomu, že nás už lidé ke spoustě nehod nevolají, nedá se jejich přesný počet určit,“ vysvětlila Šebková.

I/43 si vzala šest životů

Silnicí, která si vyžádala nejvíce obětí, zůstává stále I/43 vedoucí z Brna do Svitav. „V minulém roce zemřelo na I/43 šest lidí. To je téměř polovina všech obětí nehod,“ doplnila Iva Šebková.

Jako velmi problematickou vnímají státní silnicí I/43 také hasiči. „Tato silnice je Achillovou patou okresu. Je strašně přetížená a úzká a předjíždění na ní je velmi nebezpečné,“ potvrdil ředitel blanenského úseku jihomoravského hasičského záchranného sboru Josef Nečas.

K dalším nebezpečným místům patří na Blanensku podle hasičů i policistů například silnice, která vede z Blanska do Boskovic, řidiči často bourají také v zatáčkách pod Šebrovem. „Nepříjemný úsek je i z Jedovnic do Křtin, tam se ale v minulém roce naštěstí moc nehod nestalo,“ dodal Nečas.

Řidič Volkswagenu jedoucí od Kunštátu k Sebranicím přejede patnáctiletého chlapce, který leží v pravém pruhu na silnici. Ten je na místě mrtvý. Také takovou nehodu řešili vloni na podzim policisté na Blanensku. „Ani dětem se nehody na silnicích nevyhnuly. V minulém roce se týkaly více než dvaceti dětí do patnácti let,“ uvedla policejní mluvčí Šebková.

Úplně bezpečno není ani na silnicích ve městech. Přesto se podle šéfa blanenské městské policie Martina Lepky situace pomalu zlepšuje. „V minulém roce se podařilo například osvětlit přechody pro chodce na ulici Svitavská v Blansku nebo dát novou informační tabuli na měření rychlosti v Lažánkách. V podobném duchu se zřejmě bude pokračovat i letos. Snad se něco udělá například s křižovatkou u pošty v Blansku, “ doufá Lepka.