Když Jaroslav Borek z Boskovic otevřel před koncem roku obálku s inkasem, nestačil se divit. „Všechno nám od příštího roku podraží. Už teď víme, že zhruba o šest set korun víc zaplatíme za inkaso. Místo tří tisíc pěti set korun zaplatíme od ledna čtyři tisíce devadesát korun,“ uvedl otec téměř roční holčičky, který je v současné době na nemocenské.

„Sice máme kde bydlet, ale mít svůj domeček něco stojí. A vypadá to, že to bude jen horší. Trochu se obávám, co nám ten příští rok přinese už proto, že já jsem na nemocneské a manželka na mateřské,“ dodal s tím, že ušetřit by sice mohli, ale prozatím neví jak.
„Nárůst cen zjišťujeme. Šetřit bychom určitě měli víc, ale nevím, jestli bude z čeho. Prát, žehlit, topit i svítit prostě musíme. Už mě napadá jen to, že bychom doma chodili se svíčkou,“ snaží se odlehčit situaci Jaroslav Borek, který do příštího roku nemá jistotu stálé práce. „Kvůli krizi propouští větší množství firem. Bude těžké sehnat místo všude, i v Boskovicích,“ dodal.

Nejen Borkovi se tedy budou muset v příštím roce uskromnit. Většinu českých rodin totiž čeká zdražení. Podraží elektřina, plyn i voda.
Například cena elektřiny se zvýší až o šestnáct procent. Průměrná jihomoravská domácnost, která ročně spotřebuje 2200 kilowatthodin, tedy přístí rok zaplatí za stejnou spotřebu elektřiny o šestnáct set korun víc.

Podle tiskového mluvčího společnosti E.ON Energie Vladimíra Váchu je cena elektřiny odvislá od situaci na trhu. „Elektřina se stává stále více běžným obchodním zbožím, jehož cena se i u nás řídí podle nabídky a poptávky na evropských trzích,“ upřesnil.
„Vzestup cen na Pražské a Lipské energetické burze, za které musíme nakupovat svou elektřinu, dosáhl meziročně asi čtyřicet procent,“ snažil se vysvětlit nárust cen předseda představenstva společnosti E.ON Energie Michal Šafář.

Větší částku nezaplatí lidé na Blanensku jen za elektrickou energii, ale také za vodu. Vodné a stočné bude pro obce sdružené ve Svazku vodovodů a kanalizací o deset procent vyšší.

Jak již dříve Blanenskému Deníku Rovnost sdělil předseda Svazu Jindřich Král, vodné bude stát za kubík přes třicet pět korun a stočné ještě o korunu více. „Celkově tedy lidé místo letošních skoro pětašedesáti korun zaplatí od ledna přes jednasedmdesát korun,“ upřesnil s tím, že důvodů ke zdražení je několik.

„Jedním z nich je právě zvýšeníceny elektrické enegrie. V ceně se také odrazí nárůst míry inflace v letošním roce,“ dodal.
Hlavním důvodem ke zdražení je ale podle něj získání zdrojů na obnovení vodohospodářské infrastruktury.

Beze změn prozatím zůstane cena plynu. Ne však na dlouho. „Mohu potvrdit, že od prvního ledna příštího roku cenu plynu nenavýšíme,“ sdělil tiskový mluvčí RWE Transgas Jiří Bezděk. Ke zdražení totiž dojde až v průběhu příštího roku.