„Rodinný pas jsme si pořídili hlavně kvůli dětem, aby poznaly zajímavá místa v okolí. Překvapilo mě, že v jeskyních Moravského krasu slevy na rodinné pasy nemají. Do jeskyní je přitom pro celou rodinu vstupné dost vysoké, takže bychom nějakou slevu uvítali,“ postěžovala si Iva Šebková z Blanska.

V jedné z největších atrakcí pro turisty na Blanensku na rodinné pasy zatím neslyší. V jeskyních Moravského krasu ani čtyři roky po zavedení systému rodinných slev rodiče s plastovým pasem neušetří. Důvodem je údajně nedostatek informací. „Není to pro mě neznámý projekt. Dozvěděl jsem se o něm ale až v letošním roce, kdy už byly ceníky hotové a už nebyla možnost je změnit. Uvažujeme o zavedení slev na rodinné pasy od příštího roku, především u jeskyní s nižší návštěvností,“ uvedl vedoucí Správy jeskyní Moravského krasu Jiří Hebelka.

Další z velkých turistických lákadel slevy na rodinné pasy nabízí už několik let. Ve Westernovém městečku Boskovice uvidí děti zadarmo divadlo, pokud si oba jejich rodiče vstupenky na představení zaplatí. „Na vstupy do areálu slevy nemáme, ty platí všichni stejné. Rodinné pasy využije asi dvacet návštěvníků za měsíc, což není velké číslo. Buď o slevách nevědí nebo pasy ani nevyužívají,“ řekla Naděžda Kučerová z westernového městečka.

Lidé o rodinných pasech nevědí

Povědomí o rodinných pasech není mezi rodinami v okrese velké. Přitom Jihomoravský kraj letos na projekt, stejně jako v minulém roce, přispěje částkou deseti milionů korun. Většina lidí o rodinných pasech už někdy slyšela, ale víc o nich neví. „Slyšela jsme o rodinných pasech, ale nevyužíváme je. Zatím nebyl čas se pídit po dalších informacích o nich. Možná v budoucnu,“ řekla Helena Fídlerová ze Sloupu.

V Jihomoravském kraji přitom funguje systém rodinných pasů nejdéle a podobný systém převzaly i další kraje. Zájem o informace o rodinných slevách v okrese však podle pracovnice blanenského informačního centra Martiny Hejčové není nijak velký. „Na rodinné pasy se k nám lidé chodí informovat jen málo. Celkem jsme tu měli tak do deseti dotazů za celou dobu. Lidé se nejčastěji ptali, kde lze pasy sehnat. Registrace je možná přes internet, takže ten, kdo rodinné pasy už má, zná internetové stránky a ví o poskytovaných slevách,“ uvedla Hejčová.

Zájemci si mohou rodinné pasy objednat také poštou, pomocí papírového formuláře nebo telefonicky. Registrace i zaslání rodinných pasů je bezplatné. Projekt financuje společně Evropská unie a Jihomoravský kraj.

HANA KUBEŠOVÁ