Přihlásit své dítě do více školek najednou. Takhle se letos pojistilo devatenáct rodičů v Blansku. Takový strach z nedostatku míst ve školkách se podle odborníků projevil vůbec poprvé.

„Byla jsem zoufalá, přihlásila jsem svá dvojčata do tří školek a nevzali nás ani na jednu,“ líčila Jana Francová z Blanska, která tak učinila, protože se obávala, že je letos hodně dětí a málo volných míst. Navíc se chystala začít chodit do práce. „Moje děti budou mít ještě k tomu tři roky až v lednu, takže šance byly nízké,“ pokračovala Francová, která se jednoho dne vydala do školky v ulici Údolní. Tam se v pravé poledne zařadila do dlouhé fronty s pořadovým číslem devětadvacet, jenže za půl hodiny se vystřídali pouze tři rodiče. „Vzala jsem si tedy pořadové číslo a běžela na Rodkovského, kde byla fronta nekonečná. Tak jsem se vydala na Sever, kde jsem zůstala do půl třetí. Pak jsem se vracela do předchozích školek,“ popsala nekončící trampoty maminka. Své děti nakonec umístila díky druhému kolu v nově vzniklé třídě ve školce v ulici Dvorská.

Ředitelka této školky zaznamenala letos deset rodičů, kteří se hlásili i do jiného zařízení. „S ostatními ředitelkami jsme se sešly a zkonzultovaly jsme žádosti,“ sdělila ředitelka Eva Wasserbauerová. Další úskalí s vyřizováním této záležitosti nepocítila. „Šlo většinou o lidi, kteří nesplňovali požadovaná kritéria. Jejich dětem třeba nebyly ještě tři roky,“ přiblížila Wasserbauerová s tím, že dále mají přednost děti s trvalým bydlištěm v Blansku či ratolesti pracujících maminek.

V současné době je školka Dvorská plná. „Od září otvíráme novou třídu s pětadvaceti dětmi. Většinou jde o tříleté dětí, takže máme na další tři roky vystaráno. Řekla bych, že dalších pár let bude nedostatek míst v mateřských školách,“ uzavřela Wasserbauerová.

Podle blanenského místostarosty Ivo Poláka v současné době přijaly ředitelky školek v Blansku sto šedesát tři dětí. Z toho devatenáct rodičů se jistilo více školkami. „V minulosti jsme se s tím nesetkali,“ řekl Polák a souhlasil, že letos dětí přibylo. „Máme ale vše spočítané. Od příštího roku dojde ke stagnaci. Zatím neuvažujeme o tom, že bychom otvírali další zařízení,“ zůstává klidný a dodal, že v Blansku je ještě pět volných míst.

Podobný jev zaznamenali i v Boskovicích. Podle Anežky Sedlákové z odboru školství boskovické radnice však rodiče nepřihlašovali své potomky do více školek z obavy, že místo nedostanou. „Ve školkách máme dokonce čtyřicet šest dětí z okolních vesnic. Také máme navíc volné kapacity, které bychom upravili, kdyby bylo třeba,“ vyjádřila se Sedláková .