Už od září tohoto roku začne v Boskovicích fungovat waldorfská školka. Tu se rozhodli založit rodiče, kteří pro své děti hledali alternativu školky klasické. Nyní tak pro nově vznikající předškolní zařízení hledají vhodné prostory. Na středu iniciátoři akce naplánovali i veřejnosti přístupné setkání. Na něm se rodiče, kteří uvažují o alternativním vzdělávání svých dětí, o waldorfské školce dozvědí podrobnější informace.

Založit v Boskovicích waldorfskou školku se před časem rozhodli Josef Bareš a jeho partnerka Kateřina Kejíková z Boskovic. „Máme malého syna a zvažovali jsme, do jaké školky bude chodit. Nejvíc se nám líbila právě waldorfská. Ty nejbližší waldorfské školky jsou ale v Brně nebo v Olomouci a navíc jsou úplně plné. Proto jsme se rozhodli založit waldorfskou školku i v Boskovicích," vysvětlil Bareš s tím, že k iniciativě se přidalo ještě několik dalších rodičů.

Na waldorfském systému se mu nejvíce líbí to, že kromě vzdělávání nabízí i něco navíc. „Tyto školy mají totiž i jiný rozměr, je to o celkové filozofii života," řekl.

Teď už pro novou školku hledají učitelky. „Už jsme některé kontaktovali. Chceme si co nejdříve ujasnit, kdo bude ve školce učit. Také už zjišťujeme, kdo z rodičů by měl zájem do školky dát své děti," řekl Bareš. Nyní také zakladatelé školky hledají vhodné prostory, kde by bylo možné školku provozovat.

Školka má začít fungovat od září tohoto roku a její kapacita bude až pětadvacet dětí. „Chtěli bychom mít v Boskovicích dvě třídy. Až se školka trochu zaběhne, chceme založit ještě další dvě třídy různě na Blanensku. Abychom zachovali návaznost, chceme potom v Boskovicích také založit waldorfskou základní školu," uvedl Bareš.

Vyšší školné

Školné ve školce bude podle něj o trochu vyšší než v klasické školce. „To proto, že jsou zde potřeba jiné pomůcky, které jsou dražší. Bude ale takové, aby si ho mohli všichni dovolit," řekl.

Školku chtějí její zakladatelé nechat zapsat do rejstříku škol. „Bude tak splňovat veškeré zákonné požadavky na veřejné školky," doplnil Bareš.

O vznikající waldorfské školce budou její zakladatelé pořádat i veřejné besedy. První bude už ve středu od pěti hodin odpoledne v konferenční místnosti v boskovickém Penzionu pod zámkem.

O svém záměru založit alternativní školku iniciátoři informovali i vedení města. „Hovořili jsme o tom, v jakých prostorách by školka mohla vzniknout. Zatím to vnímám jako alternativu ke klasickému školství, která vzniká i ve větších městech. Nezávisle na této iniciativě pořádáme v Boskovicích šestadvacátého února konferenci, na které budeme probírat i téma školství. Pozvali jsme proto odborníky, kteří vysvětlí klady i zápory waldorfské pedagogiky," řekla místostarostka Boskovic Jaromíra Vítková.

Podobně vidí vznikající waldorfskou školku i ředitelka klasické Mateřské školy Boskovice Dagmar Burianová. „My jsme o zavedení waldorfské třídy v naší školce zatím neuvažovali. Je to jedna z možností vzdělávání dětí předškolního věku, se kterou je spojená určitá filozofie. Myslím, že každý z rodičů si najde to, co podle něj jeho dítěti nejvíc vyhovuje. Jako konkurenci tak vznikající školku určitě neberu," podotkla Burianová.

Waldorfská pedagogika klade důraz na všestranný rozvoj dítěte a na jeho vývojové fáze a schopnosti učit se.