Využít při porodu vanu, balón nebo rodit na zemi či na stoličce. Neobvyklých možností přivést na svět své dítě využívají stále častěji matky v boskovické porodnici. Loni se jich pro alternativní porod rozhodla celá pětina. Celkem se v Boskovicích v uplynulém roce narodilo 854 dětí.

Vedení boskovické porodnice oceňuje, že v posledních dvaceti letech počet porodů neklesá pod určitou úroveň. „Loni se u nás narodilo 854 dětí, z toho troje dvojčata. Porodů jsme měli asi o třicet víc než v roce 2011. To je ale moc malé číslo na to, abychom z něj mohli vyvozovat nějaké závěry. Dlouhodobý trend je u nás dlouhá léta stejný. Jako pomyslné měřítko bereme osm set porodů, když je jich více, jsme jen rádi," uvedl primář gynekologicko-porodnického oddělení boskovické nemocnice Jan Machač. Podle něj jedenadvacet procent novorozenců přišlo na svět pomocí císařského řezu, což je o něco méně než celostátní průměr. Počet chlapců a dívek byl téměř vyrovnaný.

Jedno konkrétní číslo udělalo Machačovi velkou radost. „V souvislosti s porodem u nás loni nezemřelo ani jedno dítě. To je určitě úspěch. Ale nepřeceňujeme jej, možná jsme měli pouze štěstí. Částečně to však je i důkazem toho, že rodiče jsou zodpovědnější a lékařská péče dokonalejší," pochlubil se primář.

Porod jinak

Čím dál oblíbenější jsou i v boskovické porodnici takzvané alternativní porody. „Matkám je umožňujeme v experimentálních porodních sálech, kde využívají vany, balónu nebo žebřin, rodit mohou i na zemi nebo stoličce. Tuto možnost loni využilo asi dvacet procent rodiček. Je vidět, že rodiče jsou v dnešní době velice dobře informovaní a chtějí vyzkoušet více možností," vysvětlil Machač.

Zároveň však upřesnil, že se jedná o alternativní porody v určitém slova smyslu. „Rozhodně nemám na mysli třeba porody doma a podobné nebezpečné hlouposti. Prosazuji jediný správný názor, tedy že porod patří do kvalitně zařízené porodnice a nikam jinam. Počet matek, která na naše doporučení nakonec nedají, se dozvídáme jen málokdy, protože ani matriky to neevidují," poznamenal boskovický porodník.

Rodiče na Blanensku dávali svým potomkům loni spíše tradiční jména. „Úplně nejvíc se narodilo Janů, dále pak Jakubů a Danielů. Mezi děvčaty vede Tereza a poté Adéla, Anna a Eliška," vyjmenovala boskovická matrikářka Kateřina Vorlická.

Maksim i Nikita

Někteří rodiče však při pojmenování novorozeněte popustili uzdu fantazii. „V boskovické porodnici se narodil třeba i Maksim nebo Nikita. Oba mužského pohlaví," doplnila Vorlická.

Boskovická porodnice je mezi matkami v regionu oblíbená. „Moc se mi tam líbilo, protože mi tamní personál poskytl vše, co jsem potřebovala. Rodila jsem tam dvakrát a šla bych i potřetí," usmívá se například Miroslava Kakáčová z Jedovnic. Ta je místopředsedkyní Mateřského a rodinného centra Dymáček v Jedovnicích. „Maminky, které k nám chodí, rodí sice i ve Vyškově nebo v Brně, ale konkrétně na boskovickou nemocnici jsem zatím slyšela pouze samé pozitivní ohlasy," řekla.

Téměř třicet procent matek, které loni rodily v Boskovicích, bydlí mimo blanenský region. „Ale samozřejmě víme i o rodičích odtud, kteří raději zvolí třeba nějakou z nemocnic v Brně. A z Brna zase chodí k nám, takže se to vyrovná. Celkově se na Blanensku loni narodilo kolem tisíce dětí, jejich počet nedokážeme přesně spočítat," podotkl Machač.

I když počet narozených dětí je stabilní, v některých obcích loni zaznamenali výrazný pokles. „Matkám z naší obce se dohromady narodilo patnáct dětí, přičemž v roce 2011 jich bylo osmadvacet. Loni to bylo nejméně za posledních šestnáct let," postěžovala si lysická matrikářka Eva Hošková.

Přitom Lysice jsou jednou z obcí na Blanensku, které dosud neopustily zvyk takzvaného vítání občánků, při kterém každé dítě dostane i drobné dary v hodnotě asi pěti set korun. „Bereme to jako hezkou tradici, nic jiného za tím není. Některé obce od toho postupně upustily, takže jsme společně třeba se sousedními Drnovicemi spíše výjimkou," naznačila Hošková.