VYBRAT REGION
Zavřít mapu
SKÓRE ROVNOSTI: Byli jste letos v divadle?

Ročně máme stovky návštěv. Ne vše jde vygooglit na síti, říká ředitelka archivu

Blansko /ROZHOVOR, FOTOGALERIE/ - Tlumené osvětlení a řada polic obtěžkaná krabicemi různých velikostí. Vedle další desítky polic zaplněné množstvím zaprášených knih a spisů. Všude přesto vládne řád. Všechno má své místo, které přísně hlídá laikům nesrozumitelný kód připojený ke každé archiválii. V papírovém labyrintu sebejistě korzuje hrstka archivářů, obdařených schopností vyhledat mezi tisícovkami dokumentů jediný list, který návštěvník archivu žádá.

22.10.2017
SDÍLEJ:

Božena Kovářová z Horní Lhoty chtěla být v dětství archeoložkou. Nyní vede už pátým rokem Státní okresní archiv Blansko.Foto: Státní okresní archiv Blansko, archiv Boženy Kovářové

Jejich práci blíže popisuje i ředitelka archivu Božena Kovářová. „Pokud bych to měla vyjádřit jinou než úřední řečí, tak se zabýváme pamětí národa. Zajišťujeme fakta z dob minulých a ukládáme informace ze současnosti tak, aby byly dostupné našim potomkům,“ doplňuje vedoucí Státního okresního archivu Blansko.

Zajímala vás historie už odmalička?

Zájem o historii se v naší rodině dědí. V dětství jsem toužila stát se archeoložkou. To se vyřešilo samo tím, že v roce, kdy jsem maturovala, nebyla archeologie vůbec otevřena. Archivnictví na brněnské filozofické fakultě se ukázalo jako stejně zajímavé, takže jsem nikdy nelitovala.

Co vás na ní baví?

Úplně nejvíce asi její nekonečná barvitost a naše nepoučitelnost.

Blanenský archiv se zabývá řadou činností, jaké hlavní úkoly plní?

Naše pracovní povinnosti jsou stanoveny zákonem o archivnictví a spisové službě. Hlavní náplní je proto archivování písemných materiálů určitých orgánů státní správy. Především se jedná o obecní, městské a okresní úřady, soudy a také základní a střední školy na území okresu Blansko. Uchováváme i písemné pozůstalosti cechů, různých spolků, zemědělských družstev a dalších subjektů.

Má podle vás veřejnost dostatečnou představu o tom, co archivnictví obnáší a jaké služby archivy poskytují?

Myslím, že veřejnost má o archivnictví pouze velmi mlhavou představu. Na druhou stranu jsme ale mnoho zajímavých archiválií získali i díky nálezům občanů.

Pokud bych si tedy chtěla představit běžný pracovní den archiváře, jak by vypadal?

Včetně mě u nás pracuje šest odborných archivářů. Každý se většinou postupně specializuje na některou z archivnických činností. Někdo se stará o chod badatelny, další má na starost evidenci archiválií a předarchivní péči, jiný se zabývá odborným zpracováním, tedy zpřístupňováním archiválií.

Kde čerpá energii a odpočívá
Oblíbený způsob odpočinku: Četba dobré knihy.

Oblíbený podnik: Všude tam, kde dobře vaří.

Oblíbená trasa procházky: Kamkoliv do lesa nebo k vodě, nejlépe když cestou potkám nějakou zajímavou historickou pamětihodnost.

S jakými problémy se jako archiváři potýkáte, co je na vaší práci nejtěžší?

S nadsázkou mohu říci, že zejména v mých začátcích to byly časté přesuny archiválií. Naše povolání klade také značné nároky na paměť. Vždyť jen kolik bylo nejrůznějších reforem státní správy během dvacátého století. Spoustu informací nemůžeme vygooglovat, je třeba si je prostě zapamatovat.

Navštěvují archiv často občané jen tak ze zájmu, nebo tvoří vaši klientelu převážně odborníci?

Odborníci v našem archivu také studují a hledají prameny, větší část badatelů ale tvoří studenti, kteří shánějí podklady ke svým závěrečným a diplomovým pracím. Občané chodí také hodně a je možné je rozdělit na dvě skupiny. První k nám přichází bádat cíleně, nejčastěji pátrají po svých rodových kořenech. Druhá skupina se u nás octne náhodou, když při nějakých úředních jednáních zjistí nejasnosti, které je potřeba vyřešit. Například při prodeji domu zjistí další spolumajitele nebo dávná věcná břemena. A při té příležitosti teprve objeví, že existují i archivy.

Ověřujete například i pravost dokumentů pro účely soudních líčení?

Provádíme úřední rešerše, tedy vyhledávání dokumentů pro státní instituce jako soudy, úřady pro zastupování státu ve věcech majetkových, pozemkové úřady, katastrální úřady, městské úřady a další státní orgány. Například při rozhodování v restitučních kauzách měly naše dokumenty velký význam.

A roční návštěvnost blanenského archivu se pohybuje spíše v desítkách, nebo stovkách badatelů?

Ročně nás navštíví asi sto padesát badatelů, mnozí chodí opakovaně, mluvíme zhruba o čtyřech stovkách návštěv. V posledních letech se ovšem velmi výrazně zvýšil počet předložených archiválií. V roce 2016 šlo o jeden a půl tisíce archiválií, což je oproti roku 2015 nárůst o 59 procent.

S jakými dokumenty mohou návštěvníci pracovat?

Mají možnost prostudovat asi tři tisíce sedm set metrů archiválií. Evidováno je na sto tisíc evidenčních jednotek včetně jednotlivin, které vytváří téměř dva tisíce fondů. Nejčastěji předkládáme badatelům dokumenty z fondů jednotlivých obcí před rokem 1945 a z fondů okresních soudů sbírky listin k pozemkovým knihám.

Které archiválie jsou na vaší pobočce nejcennější?

Náš nejstarší dokument pochází z roku 1463. Je to pergamenová listina vydaná českým králem Jiřím z Poděbrad, kterou udělil městu Boskovice právo pořádat výroční trhy. Pro nejstarší období jsou obvykle dochovány pouze listiny. Souvislejší řady písemností pro jednotlivé obce se obvykle datují od roku 1850. Badatelsky atraktivní jsou obecní a školní kroniky. Obecní jsou obvykle psány od dvacátých let 20. století, často zachycují i mnohem starší období. Školní kroniky pak většinou začínají kolem roku 1870.

Pořádáte v archivu například i naučné přednášky nebo výstavy?

V červnu pořádáme pro veřejnost dny otevřených dveří, protože 9. června slavíme Mezinárodní den archivů. V rámci těchto dnů se vždy snažíme veřejnosti přiblížit nějakou zajímavou skupinu archiválií. Po předchozí domluvě je možné k nám přijít na exkurzi, čehož nejčastěji využívají školy. Výstavy a přednášky většinou pořádáme ve spolupráci s dalšími institucemi, například se zdejší knihovnou nebo muzeem.

Potkali jste se už při komunikaci s návštěvníky s nějakými vtipnými situacemi nebo dotazy?

Kuriózní situace vznikají nejčastěji kvůli nepochopení pravidel fungování archivu. Jednou se nám stalo, že badatel poslal sousedku, aby mu archiválie, které měl připraveny ke studiu v badatelně, vyzvedla a přivezla domů. Toto je běžné v knihovnách, archiválie je ale možné studovat pouze v archivu a nelze je vynášet mimo archiv.

Zasahuje do vaší práce posun v oblasti moderních technologií?

Ano, i archivnictví již tento trend zaznamenalo. S digitalizací se v našem oboru počítá u nejcennějších nebo badatelsky nejvyužívanějších dokumentů, protože se jedná o finančně velmi nákladnou záležitost. Za celou naši instituci, tedy Moravský zemský archiv Brno, zmíním web actapublica, kde zájemci mohou najít digitalizované matriky Jihomoravského kraje včetně celého blanenského okresu. Za náš okresní archiv mohu říci, že začala digitalizace dochovaných sčítání lidu z let 1869–1921 a nejstarších pozemkových knih. Zatím bohužel přetrvávají problémy se zpřístupněním digitalizovaných materiálů veřejnosti, ale pevně doufám, že se všechny technické problémy v dohledné době podaří vyřešit.

KRISTÝNA KUCHARČÍKOVÁ

Autor: Redakce

22.10.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 20 000 Kč Pomocní pracovníci ve výrobě jinde neuvedení slévárenský dělník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce: pomocné práce ve slévárně, možnost zaučení na slevač-formíř., Požadujeme: spolehlivost, pečlivost a přiměřenou fyzickou zdatnost, praxi ve slévárně., Nabízíme: odborné zaučení, příspěvek na stravování, příspěvek na penzijní připojištění, měsíční mzda od 20.000 Kč, náborový příspěvek 30.000 Kč, Zájemci hlaste se na personálním oddělení: p.. Alena Hlaváčková tel. 516 427 116, e-mail: alena.hlavackova@ernstleopold.cz nebo p. Jitka Matoušková tel. 516 427 126, e-mail: jitka.matouskova@ernstleopold.cz. Pracoviště: Ernst leopold s.r.o., Gellhornova, č.p. 2242, 678 01 Blansko 1. Informace: Alena Hlaváčková, +420 516 427 116. Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 22 000 Kč Číšníci a servírky číšník/servírka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Vyučení v oboru nebo praxe v oboru, spolehlivost, aktivní přístup k práci, příjemné vystupování., Zaměstnanecké benefity: strava v práci zdarma, příplatky za víkendy a svátky.. Pracoviště: Restaurace záložna, s.r.o. - provozovna boskovice, Masarykovo náměstí, č.p. 11, 680 01 Boskovice. Informace: Petr Konečný, +420 602 508 413. Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Operátor strojů a 24 000 Kč Obsluha lakovacích a jiných zařízení na povrchovou úpravu kovů a jiných materiálů Seřizovač lakovací linky. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 24000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní poměr na dobu určitou., POŽADUJEME: praxi v práškové lakovně, pečlivost, spolehlivost., NÁPLŇ PRÁCE: seřizování, obsluha a údržba lakovací linky, zajišťování plynulého provozu výroby., První kontakt telefonicky na čísle 516 481 039 nebo na mail: hana.strnadova@eden-eu.com. Pracoviště: Eden europe, s.r.o., náměstí Práce, č.p. 483, 679 04 Adamov 1. Informace: Hana Strnadová, +420 725 512 433. Výroba - Výroba Zámečníci strojů 17 000 Kč Zámečníci strojů zámečník - svářeč. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 23000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Pracovní poměr na dobu neurčitou., Požadavky: vyučení v oboru zámečník, autoklempíř, opravář zemědělských strojů výhodou, svářečský průkaz CO2, orientace ve výkresové dokumentaci. Možno absolvent., Pracovní doba Po-Pá 6:30-15:00 hod., Osobní kontakt po telefonické domluvě Ing. Kubín tel. 516 467 518 nebo 606 705 583.. Pracoviště: Benedio s.r.o., 679 53 Benešov u Boskovic. Informace: Ladislav Kubín, +420 516 467 322,606 705 583.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn 22.–23. září 2018

Plavání s policejními želízky a vrhání slaměného balíku v sukni: videa víkendu

Ilustrační foto.

Most chce první body v sezoně, míří na hřiště Blanenska

Strážce ochrany přírody: Jednou do nás najížděl řidič, jinak je ale klid

Blanensko - Na nedostatek adrenalinu si Radovan Mezera rozhodně nemůže stěžovat. Přes týden křižuje brněnské ulice v kabině tramvaje. Práci řidiče střídá ve volném čase bojová vřava. Jako fanoušek vojenské historie se v uniformě francouzského dělostřelce účastní například rekonstrukce bitvyu Slavkova. Kus jeho srdce ale patří do Moravského krasu. Tam ho turisté mohou potkat v uniformě strážce ochrany přírody. Už devět let.

Blanensko hostilo slovácký hokej. Uspěly jen Boskovice

Boskovice, Blansko - Ani druhé kolo společné krajské ligy jižní Moravy a Zlínska nezměnilo hokejové poměry na Blanensku. Oba zástupci okresu v soutěži měli se soupeři ze Slovácka výhodu domácího prostředí. Minerva Boskovice těsně porazila Uherský Brod, blanenští Dynamiters doma nestačili na Uherský Ostroh.

Důležitá je prošláplá obuv a nepřeceňovat se, říká mistr dálkových pochodů

Jižní Morava - Dušan Machourek má v nohách přes osmatřicet tisíc kilometrů na organizovaných pochodech a téměř každou sobotu v roce tráví na jiné turistické akci po celé republice i v zahraničí. Před lety získal ocenění Zasloužilý mistr dálkových pochodů.

Ve Sloupu staví kolumbárium, plánují je i ve Vavřinci

Sloup - Pohřbů žehem přibývá a obce na svých hřbitovech stále častěji přistavují kolumbária pro uložení uren s popelem zemřelých. Taková stavba teď vyrůstá třeba ve Sloupu v Moravském krasu a začne budovat i v sousedním Vavřinci. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT