VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ročně máme stovky návštěv. Ne vše jde vygooglit na síti, říká ředitelka archivu

Blansko /ROZHOVOR, FOTOGALERIE/ - Tlumené osvětlení a řada polic obtěžkaná krabicemi různých velikostí. Vedle další desítky polic zaplněné množstvím zaprášených knih a spisů. Všude přesto vládne řád. Všechno má své místo, které přísně hlídá laikům nesrozumitelný kód připojený ke každé archiválii. V papírovém labyrintu sebejistě korzuje hrstka archivářů, obdařených schopností vyhledat mezi tisícovkami dokumentů jediný list, který návštěvník archivu žádá.

22.10.2017
SDÍLEJ:

Božena Kovářová z Horní Lhoty chtěla být v dětství archeoložkou. Nyní vede už pátým rokem Státní okresní archiv Blansko.Foto: Státní okresní archiv Blansko, archiv Boženy Kovářové

Jejich práci blíže popisuje i ředitelka archivu Božena Kovářová. „Pokud bych to měla vyjádřit jinou než úřední řečí, tak se zabýváme pamětí národa. Zajišťujeme fakta z dob minulých a ukládáme informace ze současnosti tak, aby byly dostupné našim potomkům,“ doplňuje vedoucí Státního okresního archivu Blansko.

Zajímala vás historie už odmalička?

Zájem o historii se v naší rodině dědí. V dětství jsem toužila stát se archeoložkou. To se vyřešilo samo tím, že v roce, kdy jsem maturovala, nebyla archeologie vůbec otevřena. Archivnictví na brněnské filozofické fakultě se ukázalo jako stejně zajímavé, takže jsem nikdy nelitovala.

Co vás na ní baví?

Úplně nejvíce asi její nekonečná barvitost a naše nepoučitelnost.

Blanenský archiv se zabývá řadou činností, jaké hlavní úkoly plní?

Naše pracovní povinnosti jsou stanoveny zákonem o archivnictví a spisové službě. Hlavní náplní je proto archivování písemných materiálů určitých orgánů státní správy. Především se jedná o obecní, městské a okresní úřady, soudy a také základní a střední školy na území okresu Blansko. Uchováváme i písemné pozůstalosti cechů, různých spolků, zemědělských družstev a dalších subjektů.

Má podle vás veřejnost dostatečnou představu o tom, co archivnictví obnáší a jaké služby archivy poskytují?

Myslím, že veřejnost má o archivnictví pouze velmi mlhavou představu. Na druhou stranu jsme ale mnoho zajímavých archiválií získali i díky nálezům občanů.

Pokud bych si tedy chtěla představit běžný pracovní den archiváře, jak by vypadal?

Včetně mě u nás pracuje šest odborných archivářů. Každý se většinou postupně specializuje na některou z archivnických činností. Někdo se stará o chod badatelny, další má na starost evidenci archiválií a předarchivní péči, jiný se zabývá odborným zpracováním, tedy zpřístupňováním archiválií.

Kde čerpá energii a odpočívá
Oblíbený způsob odpočinku: Četba dobré knihy.

Oblíbený podnik: Všude tam, kde dobře vaří.

Oblíbená trasa procházky: Kamkoliv do lesa nebo k vodě, nejlépe když cestou potkám nějakou zajímavou historickou pamětihodnost.

S jakými problémy se jako archiváři potýkáte, co je na vaší práci nejtěžší?

S nadsázkou mohu říci, že zejména v mých začátcích to byly časté přesuny archiválií. Naše povolání klade také značné nároky na paměť. Vždyť jen kolik bylo nejrůznějších reforem státní správy během dvacátého století. Spoustu informací nemůžeme vygooglovat, je třeba si je prostě zapamatovat.

Navštěvují archiv často občané jen tak ze zájmu, nebo tvoří vaši klientelu převážně odborníci?

Odborníci v našem archivu také studují a hledají prameny, větší část badatelů ale tvoří studenti, kteří shánějí podklady ke svým závěrečným a diplomovým pracím. Občané chodí také hodně a je možné je rozdělit na dvě skupiny. První k nám přichází bádat cíleně, nejčastěji pátrají po svých rodových kořenech. Druhá skupina se u nás octne náhodou, když při nějakých úředních jednáních zjistí nejasnosti, které je potřeba vyřešit. Například při prodeji domu zjistí další spolumajitele nebo dávná věcná břemena. A při té příležitosti teprve objeví, že existují i archivy.

Ověřujete například i pravost dokumentů pro účely soudních líčení?

Provádíme úřední rešerše, tedy vyhledávání dokumentů pro státní instituce jako soudy, úřady pro zastupování státu ve věcech majetkových, pozemkové úřady, katastrální úřady, městské úřady a další státní orgány. Například při rozhodování v restitučních kauzách měly naše dokumenty velký význam.

A roční návštěvnost blanenského archivu se pohybuje spíše v desítkách, nebo stovkách badatelů?

Ročně nás navštíví asi sto padesát badatelů, mnozí chodí opakovaně, mluvíme zhruba o čtyřech stovkách návštěv. V posledních letech se ovšem velmi výrazně zvýšil počet předložených archiválií. V roce 2016 šlo o jeden a půl tisíce archiválií, což je oproti roku 2015 nárůst o 59 procent.

S jakými dokumenty mohou návštěvníci pracovat?

Mají možnost prostudovat asi tři tisíce sedm set metrů archiválií. Evidováno je na sto tisíc evidenčních jednotek včetně jednotlivin, které vytváří téměř dva tisíce fondů. Nejčastěji předkládáme badatelům dokumenty z fondů jednotlivých obcí před rokem 1945 a z fondů okresních soudů sbírky listin k pozemkovým knihám.

Které archiválie jsou na vaší pobočce nejcennější?

Náš nejstarší dokument pochází z roku 1463. Je to pergamenová listina vydaná českým králem Jiřím z Poděbrad, kterou udělil městu Boskovice právo pořádat výroční trhy. Pro nejstarší období jsou obvykle dochovány pouze listiny. Souvislejší řady písemností pro jednotlivé obce se obvykle datují od roku 1850. Badatelsky atraktivní jsou obecní a školní kroniky. Obecní jsou obvykle psány od dvacátých let 20. století, často zachycují i mnohem starší období. Školní kroniky pak většinou začínají kolem roku 1870.

Pořádáte v archivu například i naučné přednášky nebo výstavy?

V červnu pořádáme pro veřejnost dny otevřených dveří, protože 9. června slavíme Mezinárodní den archivů. V rámci těchto dnů se vždy snažíme veřejnosti přiblížit nějakou zajímavou skupinu archiválií. Po předchozí domluvě je možné k nám přijít na exkurzi, čehož nejčastěji využívají školy. Výstavy a přednášky většinou pořádáme ve spolupráci s dalšími institucemi, například se zdejší knihovnou nebo muzeem.

Potkali jste se už při komunikaci s návštěvníky s nějakými vtipnými situacemi nebo dotazy?

Kuriózní situace vznikají nejčastěji kvůli nepochopení pravidel fungování archivu. Jednou se nám stalo, že badatel poslal sousedku, aby mu archiválie, které měl připraveny ke studiu v badatelně, vyzvedla a přivezla domů. Toto je běžné v knihovnách, archiválie je ale možné studovat pouze v archivu a nelze je vynášet mimo archiv.

Zasahuje do vaší práce posun v oblasti moderních technologií?

Ano, i archivnictví již tento trend zaznamenalo. S digitalizací se v našem oboru počítá u nejcennějších nebo badatelsky nejvyužívanějších dokumentů, protože se jedná o finančně velmi nákladnou záležitost. Za celou naši instituci, tedy Moravský zemský archiv Brno, zmíním web actapublica, kde zájemci mohou najít digitalizované matriky Jihomoravského kraje včetně celého blanenského okresu. Za náš okresní archiv mohu říci, že začala digitalizace dochovaných sčítání lidu z let 1869–1921 a nejstarších pozemkových knih. Zatím bohužel přetrvávají problémy se zpřístupněním digitalizovaných materiálů veřejnosti, ale pevně doufám, že se všechny technické problémy v dohledné době podaří vyřešit.

KRISTÝNA KUCHARČÍKOVÁ

Autor: Redakce

22.10.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč12 200 Kč

Svářeči. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Pracoviště: Pražská 333/47, 67961 Letovice., Zkrácený prac. úvazek 30 hodin týdně. Pracovní poměr na dobu neurčitou., Práce přesčas a o víkendech. Prašné prostředí. Znalost čtení technické dokumentace. Platný svářečský průkaz – ZK 135 1.1., První kontakt telefonicky ÚT a ČT v době 13.00-14.00 hod nebo mailem.. Pracoviště: Staves.cz, družstvo - pracoviště letovice, Pražská, č.p. 333, 679 61 Letovice. Informace: David Doležel, +420 777 267 735.

Management - Management Manažer30 000 Kč

Řídící pracovníci v oblasti ekonomiky a financí (kromě finančních a pojišťovacích služeb) vedoucí ekonomického oddělení. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 50000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní poměr na dobu určitou 1 rok s možností prodloužení. Nástup ihned nebo dle domluvy., Stabilní česká společnost podnikající ve čtyřech různých oborech (výroba desek plošných spojů, IT, zdravotnictví, poradenství) se sídlem v Boskovicích hledá do svého týmu vedoucího ekonomického oddělení., Rozumíte ekonomice a účetnictví? Chcete vést tým zkušených účetních? Hledáte společnost s důrazem na kvalitu, rychlost, čestnost, invenci, dialog a osobní přístup? Pokud jste si na tyto otázky odpověděl/a kladně, pak je tako pracovní nabídka přímo pro Vás!, Vaše NÁPLŇ PRÁCE bude: vedení účetního týmu a koordinace činnosti účtárny, zodpovědnost za ekonomické procesy ve firmě, tvorba ročních plánů, analýza finančních ukazatelů, reporting výsledků firmy, komunikace s managementem s cílem zvýšení produktivity., PŘEDPOKLADEM pro tuto práce je: ekonomické vzdělání, praxe v ekonomické oblasti na obdobné pozici, znalost účetnictví, daňových zákonů, legislativy, zkušenosti s vedením menšího týmu výhodou, samostatnost, přesnost, zodpovědnost, pečlivost., Naše NABÍDKA pro Vás: pružná pracovní doba, zázemí stabilní, silné společnosti s velkým potenciálem, zajímavé platové ohodnocení (30.000-50.000 Kč dle praxe a zkušeností), benefity (sick days, příspěvek na stravování a dojíždění, profesní vzdělávání, jazykové kurzy, aj.), firemní mateřská školka, dlouhodobá spolupráce., Strukturované životopisy s motivačním dopisem "Proč chci tuto práci dělat" posílejte na e-mail adresu: personalni@gatema.cz, Společnost Gatema a.s. si vyhrazuje právo vyhlásit nové výběrové řízení, pokud nebude vybrán vhodný kandidát., Zasláním svých údajů uvedených v životopise a motivačním dopise dáváte souhlas, aby společnost Gatema a.s., Průmyslová 2503/2, Boskovice, 680 01, zpracovala Vaše osobní údaje pro účely spolupráce v souladu se zákonem č. 101/2000 Sb. "O ochraně osobních údajů" ve znění pozdějších předpisů, a to až do odvolání písemnou formou.. Pracoviště: Gatema a. s., Průmyslová, č.p. 2503, 680 01 Boskovice. Informace: Marie Vidláková, +420 720 979 656.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce14 500 Kč

Prodavači ostatního zboží v prodejnách prodavač/ka - pokladní. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14500 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Plný nebo zkrácený pracovní úvazek 30 hodin týdně. Pracovní poměr na dobu neurčitou. , Prodavač/ka v sortimentu sezonního zboží, drogerie, kosmetika, zahrádkářské a chovatelské potřeby., Zaměstnanecké výhody: stravenky., První kontakt telefonicky v době 7-18 hod na č. 723 359 109 nebo ve stejném čase osobně na prodejně.. Pracoviště: Jiří watzinger, nám. Svobody, č.p. 35, 678 01 Blansko 1. Informace: Jiří Watzinger, +420 723 359 109.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce89 Kč

Prodavači ostatního zboží v prodejnách prodavač/ka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 89.2 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Zkrácený pracovní úvazek 34 hodin týdně. Pracovní poměr na dobu určitou., Mzda 89,20 Kč/hod., První kontakt mailem nebo telefonicky.. Pracoviště: Jakub veselý - provozovna, Tyršova, č.p. 525, 679 61 Letovice. Informace: Jakub Veselý, +420 775 621 026.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Volání v době mobilní? V Újezdu třeba jen ve dveřích mezi ložnicí a obývákem

Videosouhrn Deníku – pátek 23. února 2018

Znavený dvouletý dveřník, fet za volantem a soutěž střihačů vína: videa dne

Když člověk potká sochu, přestane vnímat čas, tvrdí architekt Hrůša

Brno /ROZHOVOR/ – Umístit historickou sochu císaře Josefa II. na Dominikánské náměstí vyvolalo diskuzi, jestli tak velká socha před Novou radnici v Brně patří. Jedním z odpůrců takového umístění je architekt Petr Hrůša, který vytvářel na rekonstrukci náměstí studii. „Působila by tam s výškou přes šest metrů hřmotně až bizarně. Nehodí se ani k okolním domům. Dojmově by zastínila i architekturou budovy radnice,“ tvrdí architekt.

Rád se vracím na jižní Moravu, říká volejbalový univerzál Konečný

Kladno, Letovice – Od dubna trpělivě čekal na zahraniční nabídku, nakonec zvolil návrat domů. Bývalý volejbalový reprezentant David Konečný se po devíti letech ve Francii přesunul do nejvyšší domácí soutěže, kde posílil aktuálně druhé Kladno. „Mužstvu chci pomoct získat medaili,“ hlásí odhodlaně pětatřicetiletý univerzál, který pochází z Letovic na Blanensku.

Dětské hřiště nebo rodinný dům. Lidé mohou hlasovat o dřevěnou stavbu roku

Lazinov, Rousínov - Hřiště, konstrukce, stavby. Všechno vyrobené ze dřeva. V anketě Nadace dřevo pro život se lidem představují i dětské hřiště v Rousínově na Vyškovsku a rodinný dům v obci Lazinov na Blanensku.

AKTUALIZOVÁNO

My chceme gól, hnali fanoušci v Olympijském parku hokejisty do finále. Ale marně

Brno /VIDEO, ANKETA/ – Několik stovek lidí přišlo v pátek do Olympijského parku na brněnském výstavišti na dálku podpořit hokejisty České republiky v boji proti celku Olympijských atletů z Ruska. Bohužel si před velkoplošnou obrazovkou v pavilonu Z nemohli ani jednou zakřičet gól. Český národní tým prohrál v semifinále 0:3 a čeká ho boj o bronzové medaile.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT