VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ročně máme stovky návštěv. Ne vše jde vygooglit na síti, říká ředitelka archivu

Blansko /ROZHOVOR, FOTOGALERIE/ - Tlumené osvětlení a řada polic obtěžkaná krabicemi různých velikostí. Vedle další desítky polic zaplněné množstvím zaprášených knih a spisů. Všude přesto vládne řád. Všechno má své místo, které přísně hlídá laikům nesrozumitelný kód připojený ke každé archiválii. V papírovém labyrintu sebejistě korzuje hrstka archivářů, obdařených schopností vyhledat mezi tisícovkami dokumentů jediný list, který návštěvník archivu žádá.

22.10.2017
SDÍLEJ:

Božena Kovářová z Horní Lhoty chtěla být v dětství archeoložkou. Nyní vede už pátým rokem Státní okresní archiv Blansko.Foto: Státní okresní archiv Blansko, archiv Boženy Kovářové

Jejich práci blíže popisuje i ředitelka archivu Božena Kovářová. „Pokud bych to měla vyjádřit jinou než úřední řečí, tak se zabýváme pamětí národa. Zajišťujeme fakta z dob minulých a ukládáme informace ze současnosti tak, aby byly dostupné našim potomkům,“ doplňuje vedoucí Státního okresního archivu Blansko.

Zajímala vás historie už odmalička?

Zájem o historii se v naší rodině dědí. V dětství jsem toužila stát se archeoložkou. To se vyřešilo samo tím, že v roce, kdy jsem maturovala, nebyla archeologie vůbec otevřena. Archivnictví na brněnské filozofické fakultě se ukázalo jako stejně zajímavé, takže jsem nikdy nelitovala.

Co vás na ní baví?

Úplně nejvíce asi její nekonečná barvitost a naše nepoučitelnost.

Blanenský archiv se zabývá řadou činností, jaké hlavní úkoly plní?

Naše pracovní povinnosti jsou stanoveny zákonem o archivnictví a spisové službě. Hlavní náplní je proto archivování písemných materiálů určitých orgánů státní správy. Především se jedná o obecní, městské a okresní úřady, soudy a také základní a střední školy na území okresu Blansko. Uchováváme i písemné pozůstalosti cechů, různých spolků, zemědělských družstev a dalších subjektů.

Má podle vás veřejnost dostatečnou představu o tom, co archivnictví obnáší a jaké služby archivy poskytují?

Myslím, že veřejnost má o archivnictví pouze velmi mlhavou představu. Na druhou stranu jsme ale mnoho zajímavých archiválií získali i díky nálezům občanů.

Pokud bych si tedy chtěla představit běžný pracovní den archiváře, jak by vypadal?

Včetně mě u nás pracuje šest odborných archivářů. Každý se většinou postupně specializuje na některou z archivnických činností. Někdo se stará o chod badatelny, další má na starost evidenci archiválií a předarchivní péči, jiný se zabývá odborným zpracováním, tedy zpřístupňováním archiválií.

Kde čerpá energii a odpočívá
Oblíbený způsob odpočinku: Četba dobré knihy.

Oblíbený podnik: Všude tam, kde dobře vaří.

Oblíbená trasa procházky: Kamkoliv do lesa nebo k vodě, nejlépe když cestou potkám nějakou zajímavou historickou pamětihodnost.

S jakými problémy se jako archiváři potýkáte, co je na vaší práci nejtěžší?

S nadsázkou mohu říci, že zejména v mých začátcích to byly časté přesuny archiválií. Naše povolání klade také značné nároky na paměť. Vždyť jen kolik bylo nejrůznějších reforem státní správy během dvacátého století. Spoustu informací nemůžeme vygooglovat, je třeba si je prostě zapamatovat.

Navštěvují archiv často občané jen tak ze zájmu, nebo tvoří vaši klientelu převážně odborníci?

Odborníci v našem archivu také studují a hledají prameny, větší část badatelů ale tvoří studenti, kteří shánějí podklady ke svým závěrečným a diplomovým pracím. Občané chodí také hodně a je možné je rozdělit na dvě skupiny. První k nám přichází bádat cíleně, nejčastěji pátrají po svých rodových kořenech. Druhá skupina se u nás octne náhodou, když při nějakých úředních jednáních zjistí nejasnosti, které je potřeba vyřešit. Například při prodeji domu zjistí další spolumajitele nebo dávná věcná břemena. A při té příležitosti teprve objeví, že existují i archivy.

Ověřujete například i pravost dokumentů pro účely soudních líčení?

Provádíme úřední rešerše, tedy vyhledávání dokumentů pro státní instituce jako soudy, úřady pro zastupování státu ve věcech majetkových, pozemkové úřady, katastrální úřady, městské úřady a další státní orgány. Například při rozhodování v restitučních kauzách měly naše dokumenty velký význam.

A roční návštěvnost blanenského archivu se pohybuje spíše v desítkách, nebo stovkách badatelů?

Ročně nás navštíví asi sto padesát badatelů, mnozí chodí opakovaně, mluvíme zhruba o čtyřech stovkách návštěv. V posledních letech se ovšem velmi výrazně zvýšil počet předložených archiválií. V roce 2016 šlo o jeden a půl tisíce archiválií, což je oproti roku 2015 nárůst o 59 procent.

S jakými dokumenty mohou návštěvníci pracovat?

Mají možnost prostudovat asi tři tisíce sedm set metrů archiválií. Evidováno je na sto tisíc evidenčních jednotek včetně jednotlivin, které vytváří téměř dva tisíce fondů. Nejčastěji předkládáme badatelům dokumenty z fondů jednotlivých obcí před rokem 1945 a z fondů okresních soudů sbírky listin k pozemkovým knihám.

Které archiválie jsou na vaší pobočce nejcennější?

Náš nejstarší dokument pochází z roku 1463. Je to pergamenová listina vydaná českým králem Jiřím z Poděbrad, kterou udělil městu Boskovice právo pořádat výroční trhy. Pro nejstarší období jsou obvykle dochovány pouze listiny. Souvislejší řady písemností pro jednotlivé obce se obvykle datují od roku 1850. Badatelsky atraktivní jsou obecní a školní kroniky. Obecní jsou obvykle psány od dvacátých let 20. století, často zachycují i mnohem starší období. Školní kroniky pak většinou začínají kolem roku 1870.

Pořádáte v archivu například i naučné přednášky nebo výstavy?

V červnu pořádáme pro veřejnost dny otevřených dveří, protože 9. června slavíme Mezinárodní den archivů. V rámci těchto dnů se vždy snažíme veřejnosti přiblížit nějakou zajímavou skupinu archiválií. Po předchozí domluvě je možné k nám přijít na exkurzi, čehož nejčastěji využívají školy. Výstavy a přednášky většinou pořádáme ve spolupráci s dalšími institucemi, například se zdejší knihovnou nebo muzeem.

Potkali jste se už při komunikaci s návštěvníky s nějakými vtipnými situacemi nebo dotazy?

Kuriózní situace vznikají nejčastěji kvůli nepochopení pravidel fungování archivu. Jednou se nám stalo, že badatel poslal sousedku, aby mu archiválie, které měl připraveny ke studiu v badatelně, vyzvedla a přivezla domů. Toto je běžné v knihovnách, archiválie je ale možné studovat pouze v archivu a nelze je vynášet mimo archiv.

Zasahuje do vaší práce posun v oblasti moderních technologií?

Ano, i archivnictví již tento trend zaznamenalo. S digitalizací se v našem oboru počítá u nejcennějších nebo badatelsky nejvyužívanějších dokumentů, protože se jedná o finančně velmi nákladnou záležitost. Za celou naši instituci, tedy Moravský zemský archiv Brno, zmíním web actapublica, kde zájemci mohou najít digitalizované matriky Jihomoravského kraje včetně celého blanenského okresu. Za náš okresní archiv mohu říci, že začala digitalizace dochovaných sčítání lidu z let 1869–1921 a nejstarších pozemkových knih. Zatím bohužel přetrvávají problémy se zpřístupněním digitalizovaných materiálů veřejnosti, ale pevně doufám, že se všechny technické problémy v dohledné době podaří vyřešit.

KRISTÝNA KUCHARČÍKOVÁ

Autor: Redakce

22.10.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 20 000 Kč

Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) zedník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Pražská 1827/66, 678 01 Blansko., Požadavky: ŘP sk. B., První kontakt telefonicky Po-Pá 8:00-15:30 hod.. Pracoviště: Hw system s.r.o. - pracoviště, Pražská, č.p. 1827, 678 01 Blansko 1. Informace: David Moos, +420 602 134 047.

Výroba - Výroba Strojírenští technici 22 000 Kč

Strojírenští technici přístrojů, strojů a zařízení Technický pracovník obrobny. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme:, -Středoškolské vzdělání technického směru, -Zkušenosti s vedením většího kolektivu (cca 50 pracovníků) - VÝHODOU, -Organizační a komunikativní schopnosti, -Znalost práce na PC - (Word, Excel), Náplň práce:, -Zodpovědnost , -Pracovní nasazení. Pracoviště: Adast systems, a.s., 679 04 Adamov 1. Informace: Aneta Váradiová, +420 516 519 201,737 217 745.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel základní školy 26 020 Kč

Učitelé na 1. stupni základních škol Učitel/ka 1. stupně. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26020 kč, mzda max. 33930 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní poměr na dobu určitou., Požadujeme vysokoškolské magisterské vzdělání - učitelství pro 1.stupeň ZŠ, 40 hodin práce odpovídá 22 hodinám výuky., První kontakt telefonicky na tel. čísle: 776 351 143 - Mgr. Karin Petrželková nebo na e-mail: reditel@zsvelkeopatovice.cz.. Pracoviště: Základní škola velké opatovice, příspěvková organizace, Pod Strážnicí, č.p. 499, 679 63 Velké Opatovice. Informace: Karin Petrželková, +420 776 351 143.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Ostatní specialisté a 42 000 Kč

Řídící pracovníci na základních školách ředitel/ředitelka Základní školy Letovice, příspěvková organizace. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 42000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Rada Města Letovice, Masarykovo nám. 210/19, Letovice vyhlašuje dle § 166 odst. 2 zákona č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), v platném znění KONKURZNÍ ŘÍZENÍ na pozici: Ředitel/Ředitelka Základní školy Letovice, příspěvková organizace. , Požadavky: , 1) předpoklady a odborná kvalifikace pro výkon činností ředitele školy podle zákona č.563/2004 Sb., o pedagogických pracovnících a o změně některých zákonů, v platném znění, , 2) znalost školské problematiky a předpisů, , 3) organizační a řídící schopnosti, , K přihlášce přiložte: , 1) úředně ověřené kopie dokladů o nejvyšším dosaženém vzdělání (diplom včetně vysvědčení o státní závěrečné zkoušce, případně doklady o dalším vzdělání/ maturitní vysvědčení), , 2) doklad o průběhu zaměstnání a délce pedagogické praxe včetně pracovního zařazení (např. pracovní smlouvy, potvrzení zaměstnavatelů atd.), , 3) strukturovaný profesní životopis, , 4) písemnou koncepci rozvoje školy v rozsahu max. 5 normostran, , 5) výpis z evidence Rejstříku trestů (ne starší 3 měsíců), , 6) originál, popř. ověřená kopie lékařského potvrzení o způsobilosti k výkonu pracovního místa ředitele (ne starší 3 měsíců), , 7) souhlas s nakládáním s poskytnutými osobními údaji, Předpokládaný nástup na pracovní místo ředitele/ředitelky: 1.12. 2018, Obálku označte slovy: "Konkurs-neotvírat". , Přihlášky s uvedenými doklady doručte: nejpozději do 31. srpna 2018, do 12. hodin na adresu: Městský úřad Letovice, Masarykovo nám. 210/19.. Pracoviště: Město letovice, Masarykovo náměstí, č.p. 210, 679 61 Letovice. Informace: Naděžda Lorenčíková, +420 516 482 216,736 473 736.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Věra Žďárská je odborná garantka valtické bylinkové zahrady. Zajišťuje pro veřejnost rovněž širokou paletu zajímazvých kurzů.
14

Nabízí relaxaci mezi bylinkami. Jsou dobré jako prevence nemocí, říká Žďárská

Ultramaratonec Daniel Orálek.

Sedm maratonů v sedmi dnech. Vytrvalce prověří nejtěžší běžecký etapový závod

AKTUALIZOVÁNO

Ještě ani nestojí, už má mít jméno. Lidé navrhují název nového hlavního nádraží

Brno – Příští zastávka Pražské nádraží. I to třeba mohou v budoucnu uslyšet lidé, kteří přijedou vlakem na nové hlavní nádraží v Brně. Je to jeden z prvních návrhů jeho názvu, o němž mohou lidé rozhodovat od pondělních dvou hodin odpoledne.

Kráska z Mexika, Asie nebo Evropy? Vyberte nejhezčí fanynku skupiny F

Fotbalové mistrovství světa v Rusku neprovázejí jen nádherné útočné akce a góly, ale i krásné ženy na tribunách či ve fanzónách. Do konce června vám budeme nabízet nejsympatičtější fanynky týmů z každé skupiny. Můžete hlasovat pro vaši favoritku, vítězky pak postoupí do finále, v němž se „utkají“ o pomyslný titul Miss šampionátu.

Oslava 40. a 80. narozenin. Jedlička chce jako první sám přeplavat Baťův kanál

Hodonín – Obtížný dárek si ke svým čtyřicátým narozeninám nadělil Marek Jedlička z Hodonína. Chce se pokusit o první sólo přeplavání Baťova kanálu. „Chci tak navázat na oslavy osmdesáti let od jeho dokončení. Před lety jsem přemýšlel o přeplavání kanálu La Manche, což je ale příliš nákladné, tak jsem přešel na levnější a schůdnější variantu, kterou máme za domem,“ usmál se Jedlička.

Dukelská je stále rozkopaná. Neotevře se ani přes léto

Boskovice – Nepříjemnou zkušenost měl v pátek Roman Kopeček při cestě z Boskovic do Žďárné na Blanensku. „Kvůli uzavírce mi to trvalo dvakrát tak dlouho, navíc je cesta samá zatáčka,“ postěžoval si řemeslník. Projet boskovickou Dukelskou ulicí je možné jen na povolenky, objížďku přes místní část Kamenice nemohl s autem plným betonu využít. Místní věřili, že se průjezdné výpadovky na Prostějov dočkají v létě, jenže mají smůlu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT