Nedávno zveřejněný žebříček největších znečišťovatelů dokonce ukázal, že firma za loňský rok vypustila do ovzduší nejvíc styrenu ze všech podobných provozoven v České republice. Generální ředitel společnosti slibuje co nejdřív zavést taková opatření, která situaci zlepší.

Suchovským vadí především možné účinky zapáchajícího styrenu na zdraví člověka. „Hlavně v letních dnech, když nechají v továrně otevřená vrata, je to opravdu hrozně cítit. Mám malého syna, a proto mi víc než kdy jindy vadí, že s tím společnost ani obec nic nedělá,“ popisuje Michaela Učňová, která žije v domě nedaleko Riha.

Aby měly hlasy lidí z obce větší váhu, vzniklo ve vsi občanské sdružení Životní prostředí Suchý. „Hlavním důvodem pro toto naše rozhodnutí byla právě situace ve fabrice. Jako občané s tím bohužel moc nenaděláme,“ sdělila Učňová.

Lidem ve sdružení dávají za pravdu i čísla. Riho se v posledních letech umisťuje na prvních příčkách největších znečišťovatelů v republice. „Měří se celkové množství látek vypouštěných do ovzduší. Riho vypustilo loni nejvíc styrenu ze všech, šest tisíc osm set čtyřicet čtyři kilogramů. Oproti předešlému roku množství stouplo o dvě stě kilogramů. Tehdy byla firma na druhém místě,“ uvedla mluvčí organizace Arnika Zora Kasiková, která žebříčky zveřejňuje.

Starosta Suchého Jiří Vyklický o tom, že existují takové žebříčky znečišťovatelů, netušil. „I když je Riho na prvním místě, beru podobné žebříčky s rezervou. Nemyslím, že to nějak zvlášť ovlivňuje život v obci, mně si občané nestěžovali,“ řekl Vyklický a dodal, že podle jeho informací hodlají v Rihu emise zásadně snížit.

Na jaře

To potvrzuje i generální ředitel společnosti Zdenek Krejčíř. „Hodláme kompletně vyměnit biofiltr za regenerační termický oxidizér. Nová technologie by měla snížit vypouštěný objem styrenu na dvacet miligramů na metr kubický,“ uvedl Krejčíř s tím, že norma v současnosti povoluje pětaosmdesát miligramů. Podle Krejčíře techniku vymění na jaře. „Vše ale záleží i na tom, zda dostaneme dotace, o které jsme požádali. Celkově totiž potřebujeme téměř šest milionů, z toho půlku hodláme zaplatit sami,“ vysvětlil Krejčíř.

Stížnosti lidí ředitel chápe. „Od nejbližších domů jsme vzdáleni asi osmdesát metrů. I když plníme normy, styren je samozřejmě cítit,“ uznal Krejčíř.

Přesto lidem z obce připadá, že všechno dlouho trvá. „Znečištění je tu dlouhodobé a doteď žádná opatření firmy nezabrala. Pokud se věc v nejbližší době nepohne, budeme uvažovat i o petici. Firma však zaměstnává spoustu lidí z obce, kteří by nejspíš měli strach proti Rihu veřejně vystoupit,“ míní Učňová.

Styren patří mezi potenciální karcinogeny. Navíc se jedná o látku, u níž je podezření, že má negativní účinky na nervový systém člověka. „Vypovídají o tom výsledky studií na zaměstnancích, kteří byli dlouhodobě vystavení vyšším koncentracím této látky,“ uvedla Kasiková z Arniky.

Množství styrenu vypouštěné fabrikami se v budoucnu k lidem možná vůbec nedostane. Ministr průmyslu a obchodu uvažuje o tom, že informace z Integrovaného registru znečišťování, podle kterého Arnika sestavuje žebříčky, veřejnosti znepřístupní. Na webových stránkách Arniky lidé v současnosti podepisují petici proti tomuto záměru.

Že zůstanou bez informací, toho se lidé ze Suchého bát nemusí. Ředitel Krejčíř ujistil, že konkrétní čísla klidně zveřejní i v případě, že ho k tomu žádný zákon nutit nebude. „Samozřejmě obci i lidem rád ukážu naše výsledky dobrovolně. Nevidím v tom problém,“ dodal Krejčíř.

ŽANETA ONDROUŠKOVÁ