Situaci jim tam často ještě ztěžují zaparkovaná auta, která v těchto místech nemají co dělat. Řidičům došla trpělivost a loni v listopadu napsali policistům. Ti jim slíbili nápravu, ale podle řidičů se od té doby v podstatě nic nezměnilo.

„Jedno nebo dvě auta tam stávají dál. Někdy ráno, někdy večer, někdy celý den. Není tam vidět do protisměru a teď, když napadl sníh, je to ještě nebezpečnější. To musím navíc najet do zmrzlého sněhu na krajnicích a ničím tím autobus,“ uvedl Jiří Antl, jeden z řidičů linkových autobusů, kteří kritickým úsekem pravidelně projíždějí. „Vyhnout se tam i s osobním autem, to vychází na milimetry. Mohlo by se tam brzy stát neštěstí,“ uvedl už dříve další z řidičů Martin Jelínek.

Pod dopis policistům se podepsalo kolem šedesáti lidí. „Pokud se nic nezmění, napíšeme třeba až ministrovi vnitra Pecinovi. Chceme to dořešit, protože to ohrožuje nás i cestující,“ dodal Antl.

Hrozí odtažení auta

Policisté se věcí začali hned zabývat. Navrhli v kritickém místě postavit značku zákaz zastavení a slíbili, že budou do Lažánek jezdit častěji na kontroly nesprávného parkování. Ve zúženém místě totiž auta nesmí parkovat ani bez značky. „Policisté tam kontrolovali nejméně pětkrát a nikdy tam auta nestála. Přesto navštívili majitele aut a seznámili je s tím, že tam parkovat nesmí, protože i když zastaví u krajnice, tak auto zasahuje do jízdního pruhu,“ uvedla blanenská policejní mluvčí Iva Šebková. Pokud podle ní majitelé aut budou zákaz nadále porušovat, hrozí jim pokuta nebo i odtažení vozidla.

Podle řidiče Antla už policisté měli začít pokuty rozdávat. „Musí přece dohlížet na dodržování zákona. Není možné, aby tam ta auta stále parkovala, vždyť je tam vidíme každou chvíli,“ zlobí se řidič.

Brzy by ke značce zúžená vozovka měla v nepřehledném místě přibýt značka zákaz stání. O jejím umístění už rozhodli úředníci. „Rozhodnutí už jsme vydali, značku tam musí umístit silničáři. I když teď v zimě s tím asi budou mít trochu problém,“ uvedl Karel Doskočil z oddělení silničního hospodářství blanenské radnice.

Vedoucí blanenských silničářů Miloš Bažant tvrdí, že rozhodnutí úředníků zatím na stole nemá. „O tom problému ale vím, s průjezdem tam mají problém i naši pracovníci. Ovšem značka tam není to hlavní, parkovat se tam nesmí ani bez značky,“ dodal Bažant.