Na padesát stavebních projektů v okrese Blansko připravili pro letošní rok silničáři ze Správa a údržba silnic Jihomoravského kraje. Opraví most u Letovic, silnice mezi Boskovicemi a Žďárnou, dlouho čekaného obchvatu by se měli dočkat také obyvatelé Ráječka.

Obchvat Ráječka přitom tamní obyvatele pálí už dlouho. „Výběrové řízení toho obchvatu bylo už dvakrát zrušeno. Máme obavy, že ta stavba jen tak nebude. Přes obec přitom každý den jezdí velké množství aut a je problém tu silnici bezpečně přejít,“ řekl s obavami starosta obce Vít Rajtšlégr.

Jeho obavy však vyvrátil vedoucí blanenských silničářů Miloš Bažant. „V případě obchvatu Ráječka je požádáno o stavební řízení a pokud vše půjde dobře, stavba započne v druhé polovině letošního roku,“ vysvětlil.

Silniční obchvat Ráječka je zřejmě vůbec největší stavební akcí, kterou silničáři připravují letos na jihu Moravy. Jeho stavba vyjde na sto dvacet milionů korun.

Další významnou stavbou je rekonstrukce silnice mezi Bořitovem a Rajcí–Jestřebí. Bude stát také přes sto milionů. Opravy čekají také komunikaci spojující Vanovice s Borotínem. Tamní po opravách volají už dlouho.

„Silnice je v hodně špatném stavu. Leží na trase z Letovic do Velkých Opatovic, takže frekvence dopravy je tam dost velká. Denně po ní projede i hodně autobusů. Její opravu velmi uvítáme,“ řekl místostarosta Vanovic Zbyněk Tajovský. Na projektech se bude finačně podílet Jihomoravský kraj, někde pomůžou i peníze z Evropské unie. „V případě obchvatu Ráječka, úprav silnice mezi Adamovem a Bílovicemi, nebo silncice Bořitov – Jestřebí poslouží peníze z Regionálního operačního programu a z Jihomoravského kraje. Na opravu některých mostů budeme žádat o peníze ze státního fondu dopravní infrastruktura,“ upřesnil Bažant.

Rekonstrukce se tak dočká i mostek mezi Letovicemi a Zábludovem, nebo most který spojuje Lipůvku s Blanskem.

Které silnice čekají opravy

Obchvat Ráječka – 120 mil. Kč

Oprava silnice Bořitov – Rájec-Jestřebí – 102 mil. Kč

Opravy na silnici Boskovice – Valchov – Žďárná – 59 mil. Kč

Výstavba silnice Uhřice – Úsobrno – 65 mil. Kč

Rekonstrukce mostu Letovice - Zábludov – 8, 2 mil Kč

Rekonstrukce mostu č. 23 Blansko – Lipůvka – zatím nevyčísl.

Rekonstrukce mostu v Malé Roudce – zatím nevyčísl.