Zatímco test na přítomnost drogy policisté dělají jen když mají podezření třeba kvůli chování řidiče, dechovým zkouškám na alkohol se včera nevyhnul žádný kontrolovaný řidič. Výsledek? Čtyři řidiči pod vlivem alkoholu, kteří nadýchali od 0,3 do 0,7 promile. „Potvrdilo se tak, že řidiči na Blanensku vyjíždí na silnice buď těsně po požití alkoholu nebo pod vlivem zbytkového alkoholu ještě z víkendu,“ povzdechla si blanenská policejní mluvčí Iva Šebková.

Včetně pondělí policisté letos přistihli už patnáct řidičů pod vlivem alkoholu. Za loňský rok jich bylo přes dvě stě. A více než pětina z nich nadýchala přes jedno promile. „Mezi opilými řidiči v poslední době přibylo těch, kteří požili před jízdou větší množství alkoholu. Výjimkou nejsou ani řidiči s více než třemi promile,“ upozornila na alarmující čísla Šebková a dodala, že ani hrozba vysoké pokuty a až tříletého vězení opilé řidiče od riskantního chování neodradí.

Policisté na Blanensku v pondělí u některých řidičů novým testovacím zařízením zkoušeli i přítomnost drog. Vyhlédli si mladého muže, jehož dechová zkouška na alkohol byla negativní. Zprvu překvapený muž přijal odběrovou tyčinku, která u něj mohla prokázat požití drog, bez protestů. Tu pak musel asi minutu povalovat v ústech, aby do sebe nasála potřebné množství slin.

Nový tester na přítomnost omamných a psychotropních látek blanenští policisté s sebou na kontroly vozí už týden. Minulou středu, když jej vytáhli poprvé, dokonce jednoho hříšníka hned odhalili. „Při kontrole řidiče hlídka použila nejprve starší typ testeru a pak i nový přístroj. Oba shodně ukázaly, že řidič je pod vlivem marihuany,“ uvedla policejní mluvčí Šebková a doplnila, že moderní typ testeru dokáže kromě marihuany zjistit i přítomnost pervitinu, heroinu, kokainu, extáze či tlumících léků.

Právě pervitin a marihuana jsou drogy, které se v blanenských policejních statistikách objevují nejčastěji. „Loni jsme odhalili necelou padesátku případů drog za volantem. Z toho dvě třetiny byly pervitin, zbytek marihuana,“ vypočítala Šebková a dodala, že od začátku tohoto roku na černou listinu už přibyly další tři případy řidičů pod vlivem drog.

Podle policistů je největší výhodou nového přístroje objektivní vyhodnocení testu bez dalšího porovnávání, které musel dělat sám policista. Policii navíc v ruce zůstane písemný důkaz z „místa činu“ včetně přesného data.

„Výsledek testu můžeme totiž také vytisknout i s detaily, jako je datum a čas zkoušky. Při podezření tak máme důkazy do spisu řidiče, což nám zjednodušuje práci s dokumentací. Nakonec ale stejně potřebujeme také výsledky z krve, které jsou pořád nejpřesnější,“ upozornil šéf dopravního odboru blanenské policie Martin Zajíček.

V celém Jihomoravském kraji tester kromě Blanska mají ještě na dopravním inspektorátu v Brně. „Brno je město s velkým počtem obyvatel a navíc je to i spádové město pro Brno-venkov, takže tam je využití jasné. A Blanensko jsme vybrali, protože se tam počty řidičů jezdících pod vlivem stále zvyšují,“ zdůvodnila mluvčí krajského ředitelství jihomoravské policie Petra Vedrová.