„Zaplatil jsem řidiči šest korun a on mi dal jen tříkorunový lístek,“ uvedl cestující z Adamova, který si nepřeje být jmenován, ale jeho jméno je k dispozici v redakci.
Další dva cestující se k němu přidali. „Poprvé se mi to stalo před dvěma až třemi měsíci, od té doby se to několikrát opakovalo, naposledy asi před čtrnácti dny,“ řekl Miroslav Buš. Když se pasažér ozve řidiči, druhou tříkorunovou jízdenku mu vydá s výmluvou, že si toho nevšiml. Ale mnoho lidí řidiči nic neřekne, protože si toho třeba sami včas nevšimnou. V tom případě jde polovina jízdného přímo do kapsy řidiče.
Městskou dopravu v Adamově zajišťuje ČAD Blansko. Vedení společnosti se o podvodech dozvědělo teprve od Blanenského Deníku. „Kdybych o tom věděl, už by se to dávno řešilo. Učiním opatření, vyšleme tam přepravní kontrolu. Pokud se tam něco takového skutečně děje, znamená to jednoznačný postih. Řidič by dostal okamžitě výpověď,“ sdělil manažer osobní dopravy Richard Maňoušek.
„Ptal jsem se řidiče, kdo bude mít problém, kdyby přišel revizor. Odpověděl, že bychom v tom lítali oba,“ poukázal na možnost pokutování podvedený cestující.
Vinu by měl ale hlavně řidič autobusu. Pokud by pasažér ukázal revizorovi zlevněnou jízdenku, musel by k ní předložit i doklady, které ho ke slevě opravňují. Řidič může zlevněný lístek vydat ale až na základě předložení průkazky, takže pokud ji cestující nemá, nemohl ji ani ukázat řidiči. „Cestující by pokutu mohl dostat, ale nemusel. Jeho povinností bylo zkontrolovat si lístek hned. Záleželo by na tom, zda by byli přítomní nějací svědci, a také na úvaze kontrolora,“ mínil manažer osobní dopravy Richard Maňoušek.
Na adamovské radnici o praktikách řidičů nic nevěděli. „Budeme se snažit všechno vyšetřit a zjistit podrobnější informace,“ řekl místostarosta Miroslav Čuma. Do března městskou dopravu v Adamově zajišťovala Autoškola Pernica. Pro vzájemné neshody dodavatel služby podal výpověď a od března městskou dopravu zajišťuje ČAD Blansko.
Cestující mají šanci domoci se svých práv. Stačí, když si schovají jízdenku a s ní potom zajdou na ČAD Blansko.