Jen v blanenském obvodu, do kterého spadají benzinky v Blansku, Lipůvce, Lažánkách, Jedovnicích, Sloupu a Adamově, ujelo loni bez placení pětatřicet řidičů.

Jednoznačně nejvíc těchto prohřešků zaznamenali v Lipůvce, kde od čerpacích stojanů benzínek odjelo s benzinem či naftou „zdarma“ dvaadvacet motoristů. „S těmito případy se na Blanensku setkáváme často. Většinou mají stejný scénář. Řidiči přijedou na benzinku s falešnými značkami, natankují a ujedou pryč. Pachatele je těžké identifikovat,“ řekl David Chládek z blanenské policie s tím, že letos mají policisté v blanenském obvodu nahlášeno patnáct těchto případů.

Podle Chládka čerpadlářům příliš nepomáhají ani kamerové systémy. „Na některých benzinkách nejsou kamery vůbec nebo jsou málo kvalitní a záznamy z nich nám při hledání pachatelů moc nepomůžou. Kvalitní kamery se benzinkám zase nevyplatí, stejně jako najmutí dalších lidí, kteří by třeba tankovali benzin nebo hlídali u čerpacích stojanů. Je to složité i v tom, že zloději většinou způsobí škodu do dvou tisíc korun,“ dodal Chládek.

Jeho slova potvrdil také vedoucí jedné z čerpacích stanic na Lipůvce. „Problém je podle mého obecný a týká se většiny čerpacích stanic na Blanensku. Také u nás řidiči občas odjíždějí bez placení. Ale ztráty nejsou tak velké, aby se vyplatilo najmout člověka, který by obsluhoval přímo mezi stojany, nebo nějakou ostrahu. Tyto případy řešíme s policií. Máme sice bezpečnostní kamery, ale dopadení zlodějů je složité,“ poznamenal muž, který si přál zůstat v anonymitě.

Proti vykutáleným řidičům se před časem rozhodli bránit na čerpací stanici v Kunštátě. Zavedli tam předplatný režim, na který motoristy upozorňuje nápis na budově benzinky. Řidič po příjezdu nejdříve zaplatí na pokladně částku, za kterou chce natankovat. Obsluha mu na počítači odblokuje čerpací stojan a až poté lze do nádrže natankovat. Ale jen takové množství pohonných hmot, které předem zaplatil. Pak se zase čerpací pistole zablokuje. „Když někdo přijede s tím, že chce plnou nádrž, zaplatí zálohu například tisíc korun. Zbytek doplatí nebo mu vrátíme. Při převzetí peněz na požádání vystavíme také příjmový doklad,“ upřesnila vedoucí kunštátské čerpací stanice Zdenka Šilhánová.

Podle ní tento systém funguje a s neplatiči už nemají problémy jako v minulosti. „Dřív u nás odjížděli lidé bez placení docela často. Měsíčně to dělalo třeba patnáct stovek. Jeden řidič si do kanystrů dokonce načepoval benzíi za šest tisíc a zmizel. Běžně si také řidiči jezdili pro benzin s falešnými značkami a pak bez placení ujeli. Lidem nebylo také hloupé natočit si pár litrů do kanystru a zmizet. Poté, co se u nás musí platit předem, je klid. Lidé už si na tento systém zvykli,“ řekla Šilhánová.

Podle Šilhánové v minulosti na kunštátské benzince zvažovali další bezpečnostní opatření. „Pamatuji se, že se plánovala závora nebo nějaký ochranný pás s hroty. Ale to nám právník rozmluvil. Podle něj by se pak řidič mohl vymluvit, že na zaplacení zapomněl a škodu na autě bychom mu museli zaplatit my,“ uzavřela Šilhánová.

Na kunštátské benzince občas tankuje i Milada Barešová. Předplatný systém ji nevadí. „Občas na této benzince s manželem tankujeme. Podle mě je jedno, jestli se platí předem nebo až po natankování. Problém s tím nemám. Navíc nám obsluha přesně nastaví částku, za kterou natankujeme, takže nemusíme dávat pozor, kolik do nádrže nateče. Po vyčerpání částky se pistole zablokuje,“ dodala Barešová.