Hned přes ulici Nádražní stojí vlakové nádraží. Je obsypané auty. Lidé parkují všude. Buďto nezaznamenali, že můžou zadarmo parkovat o dvě stě metrů dál, nebo se jim nechce marnit čas při ranním sprintu na vlak. „Asi se jim zdá, že je parkoviště moc daleko,“ myslí si jednatel dopravní společnosti Dopaz, která nové parkoviště pro šedesát aut postavila, František Zunka.

Místní rozhlas oznamuje otevření parkoviště už druhý týden, zprávu najdou lidé i na internetu. Na to, proč zůstává parkoviště prázdné, nezná odpověď ani místostarosta Letovic Jiří Palbuchta. „Od pátku dne najdou řidiči za stěračem lístek, který je upozorní na to, že mají stát na parkovišti,“ přiblížil Palbuchta novou strategii, kterou Letovičtí chystají.

Ilustrační foto.
Na modernější rehabilitaci v Blansku si pacienti počkají. Do března

Tím to ovšem neskončí. Od půlky září se v Nádražní ulici změní dopravní značení. Přibudou značky se zákazem stání. Radnice věří, že hrozba pokuty přesune desítky aut na parkoviště a Nádražní ulice bude bez problémů průjezdná. „Myslím, že je to o zvyku. Teď jsou lidi zvyklí parkovat kolem vlakového nádraží. Za nějaký čas si zase zvyknou na parkoviště. Hlavně jestli tam bude zakázané stání,“ míní Petr Švancara z Letovic.

Firma Dopaz postavila parkoviště jako součást nového autobusového nádraží. To je v provozu od loňského prosince. Budova je otevřená, cestující ji využívají, aby se tady schovali v mrazu, dešti či letním vedru. Dopravci sem ale svoje autobusy neposílají. „Je to patová situace. Čekáme, jak se vyjádří krajští úředníci,“ uvedl jednatel firmy Zunka.

Terminál je na provoz připravený. „My na svých podmínkách trváme. Jestli se nedohodneme, budou tady parkovat naše kamiony,“ pokračoval Zunka.

Mluvčí Jihomoravského kraje Monika Brindzáková zdůraznila, že se musí domluvit dopravci s provozovatelem nádraží. „To se zatím nestalo,“ dodala.

Nové autobusové nádraží v Letovicích je bezbariérové se zázemím pro řidiče i cestující. Je na něm devět odjezdových stání a jedno příjezdové, výstupní. Zatím je však prázdné a autobusy dál kličkují v ucpané Nádražní ulici.
Letovice mají nové nádraží, ale téměř bez využití. Chybí dohoda s jeho majitelem