Na úřad se pro nový dokument chystá i Kateřina Ostrá z Bořitova na Blanensku. „Že mi končí platnost řidičáku, jsem si všimla náhodou. Jinak bych od prosince jezdila s propadlým. Tohle je věc, kterou si podle mě moc lidí nehlídá. Na výměnu mám dost času, ale nechci ji nechat na poslední chvíli,“ řekla žena.

K výměně na úřadě obce s rozšířenou působností stačí platný průkaz totožnosti, jedna průkazová fotografie a současný řidičák.

Na Blanensku podobně jako na Vyškovsku letos propadne do konce roku průkaz třem tisícovkám lidí. 

6
tisíc řidičů na Blanensku a Vyškovsku si letos má přijít pro nový řidičský průkaz. Končí jim platnost.

U přepážek už tam však od začátku roku odbavili stovky zájemců. „Pro nový řidičský průkaz si od ledna přišlo bezmála devět set lidí,“ vyčíslil mluvčí vyškovské radnice Michal Kočí.

Výměna dokladu je zdarma a je možné o ni požádat už tři měsíce před vypršením platnosti. V případě, že řidičák už propadl, lze o nový požádat i zpětně. I v takovém případě je výměna ve standardní lhůtě zdarma. Pokud řidič využije vydání v expresním termínu do pěti dnů, vyjde ho výměna na pět set korun.

Jízda s propadlým řidičákem se může prodražit. Hazardérovi při dopadení za přestupek hrozí na místě pokuta do dvou tisíc korun a ve správním řízení dokonce o pět set korun víc.

Platnost největšímu počtu řidičských průkazů vyprší v červnu, červenci a srpnu tohoto roku. Právě od začátku července budou mít řidiči žádání o nový doklad snazší. „O výměnu nebo vydání průkazu bude možné zažádat na jakémkoli úřadě s rozšířenou působností. A nebude se předkládat ani papírová fotografie,“ přiblížil novinku ministr dopravy Dan Ťok.

Úředníci budou totiž pořizovat snímky digitálně, stejně jako je tomu u občanských průkazů.