Nyní se ji s pomocí rodiny a přátel snaží obnovit. „Je to běh na dlouhou trať. A hodně nákladná záležitost. Prioritní je nyní zajištění statiky celého objektu, do kterého dlouhá léta zatékalo. Jen to, sanační a další přípravné práce vyjdou zhruba na milion korun. Část nákladů pokryjí dotace. Postupně se každý rok chceme posouvat dopředu. Bude to ale těžké,“ řekl Jirásek.

Stavba rustikálního charakteru s výrazně členěným průčelím byla postavena roku 1733. „Bylo to za svobodného pána Jana Theodora z Imbsen z vrchnostenského kunštátského rodu nákladem 381 zlatých,“ stojí na facebookových stránkách sebranické fary.

Ilustrační foto.
Připojení na páteřní vodovod? Nyní na to nemáme, zní z řady obcí na Blanensku

Během přípravných a průzkumných prací dlouhodobě zanedbané památky se podle Jiráska podařilo objevit několik zajímavých artefaktů. Nejen stopy staršího osídlení, ale především byly odkryty malované stropy ve dvou místnostech. „V bývalé kapli, přestavěné na koupelnu, sejmutí poškozených a obrácených stropních prken odhalilo malovaný strop. Byť násilně zkrácený a rozřezaný, s tématem Boha, který pověřuje úkolem válečníka. Odstranění nepůvodních podhledů v pokoji hostů odhalilo další dílo. Dřevěný malovaný strop zdobený ornamenty,“ dodal Jirásek.

V opravené faře by podle svých slov mohl v budoucnu umístit unikátní sbírku historických českých loutek a loutkových divadel, které s manželkou Marií léta sbírají a platí v tomto oboru za uznávané odborníky.