Prodejci sice netušili, že se pod víky v jednotlivých šaržích medů ukrývají i stopy antibiotik, podle Kopřivy ale měli být obezřetní a na jejich prodeji nesou podíl viny. „Základním pilířem potravinářského práva je princip objektivní odpovědnosti. To znamená, že za jakost potraviny je zodpovědný ten, kdo ji uvádí do oběhu. Spotřebitel je totiž nejslabším článkem a nemá možnost zjistit, jestli je potravina v pořádku či nikoliv," vysvětlil Kopřiva.
Řetězce podle něj měly po společnosti Včelpo či dodavatelích požadovat test akreditované laboratoře, což neudělaly. Tak by však měly zajištěné, že to, co prodávají, je v pořádku. Nyní mají supermarkety dvě možnosti. „Buď uhradí požadovanou sumu anebo se mohou odvolat k ústřednímu inspektorátu Státní zemědělské a potravinářské inspekce," upřesnil Kopřiva.
Například společnost Globus se však proti vyměřené pokutě odvolat neplánuje. „Rozhodnutí inspekce respektujeme. O kompenzaci vzniklé škody jednáme se společností Včelpo. Již loni v listopadu jsme stáhli všechny produkty společnosti z prodeje. S dodavatelem jsme zároveň ukončili spolupráci a jeho produkty jsme kompletně vyřadili z našeho sortimentu," sdělila mluvčí Glóbusu Pavla Hobíková.
Předsedkyni Českého svazu včelařů, který Včelpo vlastní, Jarmilu Machovou výše pokuty překvapila. „Je nepřiměřeně vysoká. Myslím, že řetězce mají pokuty ve smlouvách ošetřené tak, aby mohly peníze vymáhat po dodavatelích, v tomto případě po Včelpu. Věřím, že využijí možnost odvolání, aby mohla být pokuta v odvolacím řízení snížená," uvedla Machová. Samotnému Včelpu koncem února inspektoři za prodej vadného medu vyměřili pokutu ve výši jednoho milionu dvou set tisíc korun.
Proti rozhodnutí se již Včelpo odvolalo. „Případem a nyní zabývá Státní veterinární správa. Bližší informace zatím nemáme," sdělila Machová.
Společnost již ale med prodává. „Včelpo mělo naskladněné dostatečné zásoby, a tak už opět vyrábíme a prodáváme. Vše samozřejmě pod dohledem veterinární správy, kdy vzorky prochází rozbory akreditovaných laboratoří," upřesnila Machová.
Český svaz včelařů a vedení Včelpa nyní zvažuje, jakou další prodejní strategii společnost zvolí. „Změníme postupy při výkupu medu a určitě ho nebudeme vykupovat v tak velkém objemu. Výroba medu zde byla trojnásobná, než čemu odpovídá kapacita společnosti Včelpo. A právě z trojnásobně předimenzované výroby plynuly chyby," doplnila Machová.
Vedení svazu včelařů loni v listopadu rozhodlo o zastavení prodeje všech výrobků firmy, protože dosud neznámý viník přimíchával ukrajinský med s antibiotiky do českého medu. Dřívější rozbory v něm prokázaly převážně streptomyciny, sulfathiazoly a sulfonamidy. Těmi se v celé Evropské unii včely léčit nesmí.