Původní oválná okna, barokní výmalba, balustráda. To vše objevili akademičtí malíři při průzkumech sally tereny u lysického zámku. Restaurátoři odvážně tvrdí, že budova nebyla původně kasinem, ale obrannou věží.

V oprýskaném, ale přesto kouzelném prostoru sally tereny v těchto dnech vládnou restaurátoři. „Tahle budova je úžasná, je na ní vidět spousta úprav a přestaveb. Ukazuje se, že tu je nádherná výzdoba ze sedmnáctého století. Že to nejsou dvě vrstvy maleb, ale jedna a že zřejmě zpodobňuje živly,“ prozradila zlomek z výsledku průzkumu Kateřina Knorová, která restaurátory vede. Země, voda, vzduch a oheň prostoru nevévodí. Prostor skrýval nejen barokní výmalbu, ale také iluzivní balustrádu v podobě umělého mramoru. Malby, které vznikly v sedmnáctém století pokrývají většinu klenby, stěny už tolik zdobené nejsou. „Objevili jsme tu i původní oválná okna v horní části. Ta pochází z devatenáctého století,“ pokračovala Knorová.

Podle ní jsou krb, slepá okna na stěnách a lucerna stopami po rozsáhlých úpravách v devatenáctém století. Pozoruhodné ale je, že salla terena nebyla původně kasinem, jak tvrdí památkáři „Myslíme si, že tu byla obranná věž, žádné kasino. Samostatná věž zaručovala ochranu tvrze zezadu. Vpředu tvrz bránily vodní příkopy,“ vysvětlila Knorová a ukázala na kamennou zeď. Ta se stáčí dovnitř. V minulosti ji lidé přestavovali do roviny. „Salla terena tu pak vznikla díky italské zahradě v sedmnáctém století,“ uzavřela Knorová.

Že byla salla terena kasinem vyplynulo ze studií pracovníků národního památkového ústavu. „Kasinem míníme altán pro odpočinek a poslech hudby. Měl báňovitou střechu a eliptický půdorys. Že tam stála věž možné je. Byla by asi jen částí objektu,“ míní Lenka Kunrátková z ústředního pracoviště památkářů. O teorii obranné věže slyší poprvé.

Kastelánka lysického zámku Martina Medková Rudolfová zatím nepovažuje poznání restaurátorů za definitivní. „Obranná věž je jednou z možností. Průzkumy ještě neskončily,“ míní. V minulých dvou letech odborníci obnovovali sallu terenu zvenčí. Restaurátorské průzkumy, na které budou Lysičtí žádat o dotace z evropských fondů, příští rok vystřídá samotné restaurování uvnitř. „Chceme opravit i střechu,“ podotkla kastelánka.