Restaurátoři z něj demontují část litinových soch, aby je mohli opravit a za dva měsíce zase vrátit na své místo. Celkem se zrestaurování nyní dočká sedm soch. Čtyři z Wanklova náměstí a tři z nádvoří zámku v Blansku.

Sochy si v následujících týdnech vezme do parády restaurátor a sochař Jiří Marek. Demontování litinových plastik však jemnou uměleckou práci příliš nepřipomíná.

Spíš pořádnou dřinu. „Sochy jsou nerozebíratelně napevno přidělané čepy k betonovým podstavcům. Endoskopem musíme zjistit, kde se čepy v podstavci nachází a ty pak různými technologiemi odstranit. Každá socha je navíc připevněná k podstavci trochu jinak. Plastiku tak musíme buď odvrtat, nebo odřezat od podstavce," popisuje Marek s tím, že odstranit jednu postavu z podstavce jim zabere kolem půl hodiny.

Anděl bez křídel

Po uvolnění plastiky restaurátor a jeho pomocník nakládají ručně sochu na vozík auta. I dva muži však mají co dělat. „Jedna váží aspoň sto padesát kilogramů," podotýká Marek.

Sochy nyní poputují do restaurátorova ateliéru. „Musíme obnovit celý plášť neboli nátěr jednotlivých děl, který už místy koroduje. Dále doplníme části, které sochám chybí. Například u Dietricha schází ruce, meč s pochvou a další doplňky," popisuje restaurátor.

A čím to je, že sochy nemají některé části? „Sochy odlily blanenské slévárny kolem poloviny devatenáctého století a muzeum je do svých sbírek získalo už před mnoha desítkami let. Byly však nedodělané. Například andělovi chybí sepjaté ruce a křídla, jedné ze soch hlava, Dívce s nádobou nádoba a podobně. Tyto části tak chceme nyní doplnit a tím díla dokončit," vysvětluje ředitelka Muzea Blansko Eva Nečasová.

Na chybějící části soch musí restaurátor vytvořit formu. „Vznikne model, který se udělá z hlíny, ten se převede do sádry a z toho potom odlijeme plastiku z šedé litiny. Sochu potom musíme zkompletovat a udělat všechny povrchové úpravy," popisuje restaurátor.

Práce podle něj potrvají dva měsíce. „Potom sochy přivezeme zpět a instalujeme je na původní místo," říká Marek.

Podle Nečasové jsou sochy pro Blansko významnými uměleckými díly. „Takzvaná blanenská umělecká litina byla totiž výrobní artikl, který se stal velmi slavným a rozšířil se nejen po celé Evropě, ale dokonce i v zámoří. Jde o typicky blanenskou slavnou výrobu," uvádí Nečasová.

Cena za restaurování jednotlivých soch je různá. „Záleží na tom, jaké zásahy bude potřeba provést. Celkem však za obnovu soch Blansko zaplatí přes čtyři sta dvacet tisíc korun," řekla Jaroslava Musilová z odboru investičního a územního rozvoje Městského úřadu Blansko. Přes tři sta šedesát tisíc pokryje dotace.