Díky této dvojité bariéře lze podle výrobce respirátor při průměrném denním pětihodinovém nošení používat šest dní bez nutnosti výměny. Tedy třicet hodin. „Možnost spolehlivého, bezpečného a opakovaného použití znamená i méně odpadu,“ řekl zakladatel Respilonu Roman Zima.

Výkonná ředitelka Respilonu Jana Zimová věří, že se nový respirátor stane spolehlivým pomocníkem také pro pacienty se sníženou imunitou a s chronickými onemocněními, například cystickou fibrózou.

„Každé vylepšení produktů na ochranu dýchacího ústrojí je pro naše pacienty velkým přínosem a větší jistotou, neboť roušky a respirátory patří ke standardní hygienické výbavě každého pacienta s cystickou fibrózou bez ohledu na vyhlášená hygienicko-epidemiologická opatření,“ vysvětlila ředitelka pacientské organizace Klub nemocných cystickou fibrózou Simona Zábranská.

Závod mistrovství světa silničních motocyklů v Brně.
Opravu závodní trati Brno nezaplatí. Je to konec Velké ceny?

Firma vyrábí svoji novinku v brněnském Technologickém Parku. Zatím tam funguje od léta jedna linka. Jeden respirátor vyjde zhruba na dvě stě korun. Součástí balení je originální sponka, která ulevuje uším od nepříjemného tlaku.

Společnost chtěla tyto respirátory nabízet už na jaře, jenže měla výrobu jen v zahraničí, takže se jí to kvůli omezení obchodu v době první vlny pandemie nepodařilo. Svou objednávku kvůli tomu zrušil i stát.