Hned čtyři volební místnosti se nachází v areálu Střední odborné školy a středního odborného učiliště v blanenské Bezručově ulici. Do jedné z nich jako jeden z prvních dorazil i starosta Blanska Lubomír Toufar. „Když mám čas, skoro u každých voleb se snažím přijít hned na začátek. Jsem rád, když můžu naplnit své občanské právo hned, bez zbytečných odkladů," přibližuje.

Prozradil i klíč, podle kterého se při volbě rozhodoval. „Udělal jsem si soukromý průřez devítkou kandidátů a vyšlo mi, že ideální v tomto případě bude, když zůstanu věrný politické straně, jejímž jsem členem, tedy ČSSD. Jsem rád za každou ženu v politice, ale ani jedna ze tří uchazeček mě bohužel dostatečně neoslovila," rozvádí starosta svůj postoj k první přímé volbě prezidenta.

Lidé s modrou volební obálkou v ruce do školy chodí postupně, alespoň zpočátku se nedá hovořit o nějakém návalu. „Já jsem přišla rovnou z práce, pak se chystám nakoupit. Měla jsem to po cestě, manžel přijde později. Volit jsme se však rozhodli stejně, Jana Fischera. V době, kdy vedl naši vládu, sice nebyl příliš vidět, ale to je rozhodně lepší, než kdyby po sobě zanechal nějaký skandál," prozrazuje Vladimíra Novotná, která zároveň přiznává, že výsledné složení kandidátů ji trochu zklamalo.

Podobný názor má i Jiří Kotrba. „Já jsem přišel pouze jako doprovod svého známého. Sám tentokrát volit nepůjdu. Důvod je jednoduchý, nikdo mě neoslovil," naznačuje.

Volební komise jsou složené ze zaměstnanců radnice a zástupců volebních stran. „V komisi sedím už poněkolikáté. Vždycky jsem zde ráda," říká Žaneta Demková.