Redaktor Blanenského deníku Rovnost prožil blokádu na silnici I/43 na vlastní kůži. 
V kabině traktoru John Deere 829 R.

Jede traktor je to Zetor, jede do hor orat brambor, víří mi podvědomě hlavou dávný hit Visacího zámku. Řidiči na státní silnici z Brna do Svitav si dnes určitě pobrukovat nebudou. V devět ráno totiž na silnici I/43 začíná protest zemědělců, kteří budou rušný tah blokovat pomalou jízdou v traktorech. Dvě hodiny. A já pojedu v jednom z nich. Kolikrát uvidím v protisměru zdvižený prostředníček? Držím se při zemi. Desetkrát.Auto parkuji krátce po osmé v areálu podniku Zepo Bořitov. Kde jsou ty kolony traktorů a strojů? Mrtvo. „Konvoj traktorů, co pojede blokovat státní? Tak to nevím. Zkuste se zeptat na vrátnici," hlásí muž ve žlutých gumovkách.

Před garážemi a dílnami mám větší štěstí. Několik mužů popochází mezi třemi traktory s návěsy. Na nich jsou přilepené cedule Protestní akce za zelenou naftu a tiché víno. „Nás nefoťte, my nechceme být mediální hvězdy," zubí se trojice zemědělců v zelených montérkách.

Mediální hvězda tedy nakonec bude traktorista Martin Dvořák z Jabloňan. „Jo, tak pojedete se mnou. Žádný problém. Minule, když se protestovalo kvůli nízkým cenám mléka, jsem nejel. Tak si to teď užiju," směje se devětatřicetiletý muž. A drží mi místo v zeleném traktoru. John Deere 829 R. Nenaložený s návěsem váží přes dvacet tun. „Tak to bude kastl piva od mediální hvězdy," dobírají si Dvořáka před odjezdem kamarádi.

O půl deváté rozvíří prach na dvoře bořitovského podniku kolona traktorů. Zemědělské družstvo Skály Benešov, Zemspol Sloup, zemědělci z Rájce a Senetářova. Někdo pojede směrem na Lipůvku a jiní na Letovice.

V čele kolony

Sedám do traktoru na místo spolujezdce a dvě minuty před devátou vyrážíme. V čele kolony! U vrat z areálu už stojí policejní hlídka. „Jak se to na státní začne štosovat, tak vás stopneme a necháme auta projet," hlásí policista.

Devět nula jedna vyjíždíme na státní silnici. „Strach z provozu nemám. Jezdíme tudy na pole i v největším provozu. Někteří řidiči jsou tolerantní a blokádu pochopí, jiní budou hrozit," říká za volantem Martin Dvořák. Ohledně protestu má jasno. „Proč mají mít zemědělci v ostatních zemích unie výhody a my ne? To je postavené na hlavu," říká.

Směrem ke Krhovu se šineme dvacítkou v koloně šesti traktorů. Na vrcholu kopce nás policisté poprvé stavějí a nechávají projet kamiony a auta za námi. „Fajn aspoň si loknu minerálky," říká Dvořák. V protisměru se z otevřeného okýnka auta mihne zaťatá pěst rozčíleného řidiče. Vzápětí nás míjí auto, ze kterého nám pán ukazuje, že jsme jedničky. Další pak, že jsme debilové. Klepe si na čelo kamioňák.

Po slabé půlhodince vysedám u benzínky poblíž Krhova. Zpět do traktoru sednu za hodinu, až se bude kolona vracet z Letovic. Jdu se mrknout na nedalekou benzínku, jak hodnotí blokádu řidiči. „Protest zemědělců mi nevadí, fandím jim. Ať si někdo zkusí podnikat jako oni. Já silnici I/43 objedu po okreskách, stejně je to tudy často rychlejší než po hlavním tahu, kde jsou problémy s provozem i bez blokád," říká Petr Šmeral.

O půl jedenácté se vrací kolona šesti traktorů od Letovic. Nasedám. „Víc bylo řidičů, kteří nám mávali, než hrozili. Ale těch, co si klepali na čelo, bylo taky dost. Řidiči byli ohleduplní," hlásí Dvořák. Vzápětí nás předjíždějí dvě auta přes dvojitou plnou čáru. „Je vedro a asi už za námi jeli pomalu moc dlouho," komentuje přestupek Dvořák.

U Bořitova nás zastavují naposledy policisté. „Pojedete z kruháče do Bořitova, ne zpět po státní. Už bude jedenáct a blokáda končí." „Ale vždyť je to kousek a po obědě stejně tudy pojedeme zase na pole ke Krhovu," snaží se protestovat Dvořák. „Ne, pojedete z kruháče přímo do vesnice. Je to jasný?!" Ano je.

Jedenáct nula jedna opouštíme I/43 a kruháč v Černé Hoře. Jedeme zpět do areálu Zepa Bořitov. „Dám si oběd a pak za volant. Na státní ke Krhovu. Budeme vozit senáž. Mějte se fajn," loučí se Dvořák.

ČTĚTE TAKÉ: Traktory jely krokem. Protest se ale obešel bez větších komplikací