Název Republika politická strana dostala kvůli své pravicové orientaci. „I ve světě bývají pravicově orientované strany označované jako republikánské," vysvětlil jeden ze zakládajících členů Michal Babák.

Voliči strany by podle něj měli být hlavně zástupci střední třídy a podnikatelů. Nyní už členové strany sestavují svůj volební program. „Máme už vybudovanou celorepublikovou strukturu. První konferenci chystáme na konec ledna nebo začátek února," řekl Babák s tím, že mezi zakládající členy patří ještě například bývalý novinář Stanislav Brunclík a z Blanenska třeba manažer fotbalového klubu Blansko Bohuslav Jedinák.

Zúčastnit se chce strana Republika voleb do Evropského parlamentu. „Naší prioritou jsou ale volby komunální, svoji kandidátku tak chceme sestavit například i tady v Blansku," uvedl Babák.

Dalším politikem a bývalým poslancem za Blanensko, který v nedávných předčasných volbách už nekandidoval do Poslanecké sněmovny, je František Sivera. Zda se i on pokusí navázat na svou kariéru ve vysoké politice, ale jasné není. „Momentálně jsem zaměstnancem České spořitelny. Co bude za měsíc, půl roku nebo rok, teď opravdu říct nedokážu," řekl před dvěma týdny exposlanec Sivera.