Například ve Strážnici na Hodonínsku protéká největší řekou v kraji, Moravou, mizivých 43 procent lednového normálu. Poklesy hladin na některých tocích v povodí střední a dolní Moravy v uplynulém týdnu dosahovaly až dvacet centimetrů. „Obecně platí, že toky v podzimních a zimních měsících mají nejnižší vodnost z celého roku. Současná situace je ještě horší kvůli nedostatku srážek. Ty jsou mizivé už prakticky od září. Ani teď v průběhu zimy to zatím nevypadá dobře, zásoby vody ve sněhu jsou nízké,“ informoval generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák.

Zásoby sněhu jsou přitom velmi důležité nejen pro doplnění vody v řekách, ale i pro doplnění zásob podzemní vody. Mírně lépe je na tom díky zásobám sněhu na Vysočině povodí Dyje. I tam se však naměřené hodnoty průtoků pohybují kolem 50 procent lednových průměrných hodnot. „V Dyji na přítoku do vodní nádrže Vranov protéká 50 procent dlouhodobého měsíčního průtoku, stejně je na tom Jihlava v Ivančicích a Rokytná v Moravském Krumlově. Svratkou protéká ve Veverské Bítýšce 57 procent a Svitavou v Bílovicích nad Svitavou 54 procent lednového normálu,“ uvedli vodohospodáři.

Výlukové autobusy staví konečně i pod Ronovem. Po měsíci a půl.
VIDEO: Výlukové autobusy staví konečně i pod Babicemi, po měsíci a půl

S napětím čekali po podzimním výlovu na déšť a také na sníh rybáři v Jedovnicích. Tamní více než čtyřicetihektarový rybník Olšovec je největší na Blanensku. „Zatím se napouštění Olšovce celkem daří. Hladinu držíme po přepad, aby led nepoškodil půjčovnu lodiček. Jak se oteplí, začneme s dalším napouštěním. Snad se nám podaří zachytit jarní tání a vody bude dost,“ řekl Deníku Rovnost šéf jedovnických rybářů Josef Kocman.