V prostorách dnes už nefunkční keramické výrobny ho chce vystavět holdingová firma P.F. art., která pozemek koupila v loňském roce. Kunštátská keramička skončila s výrobou před třemi lety, protože se jí už nevyplatila.
„Budeme žádat o finanční podporu z evropských fondů, konkrétně jde o částku čtyřicet miliónů korun. Pokud grant na podzim nezískáme, musíme pro projekt najít sponzory,“ popisuje financování projektu Lenka Prokopová, asistentka ředitele firmy. Zbylých šedesát miliónů by měla do projektu investovat firma, která nyní pozemek vlastní.
Holdingová společnost P.F. art., jejímž majoritním vlastníkem je Jiří Lužný, plánuje na pozemku vybudovat hotel se sportovním zázemím, jako je například tenisová hala a bowling a dále lázeňské zařízení. Právě bowling a rekreační středisko zaplní zachovalé budovy bývalé keramičky.
Opravy nevyužitého areálů uvítal nejen jeho správce a bývalý zaměstnanec Hlubny Miroslav Just, který zde pracoval skoro dvanáct let. „Jsem rád, že se něco děje. V areálu jako jeho správce i bydlím, takže mě těší, že to tady nezpustne. Navíc majitelé firmy plánují znovu rozjet keramickou výrobu,“ říká s nadšením v hlase Just. Pec, která se zachovala, bude součástí obnovené keramické dílny. Právě ta má být přístupná návštěvníkům nejdříve.
Rekonstrukci podporuje i starosta Kunštátu. „Snažíme se společnosti vyjít ve všem vstříc. S jejími majiteli se setkávám na kulturních akcích města. Pokud jde ale o finanční prostředky, tak ty firma po městu nežádala,“ vysvětluje formu spolupráce kunštátský starosta Pavel Göpfert.
Pro město je rekonstrukce areálu výhodná. Chybí zde hotely a stavba areálu a následný nárůst turistického ruchu může pomoci snížit nezaměstnanost v obci. „Míra nezaměstnanosti v obci je přibližně osm procent a nezaměstnané jsou především ženy. Pro ty vznikne v rekreačním areálu nejvíce míst. Dalo by se tedy říci, že projekt je po všech stranách pro město přínosný,“ shrnuje plánovanou výstavbu Pavel Göpfert a dodává, že se zatím nesetkali s žádným negativním názorem obyvatelů města.