K záchranářům se Olga Stuchlíková dostala asi před šesti lety vlastně náhodou. „Do Blanska jsem jezdila trénovat kvůli závodnímu plávání. Pak mi jeden z vodních záchranářů nabídl, jestli bych se k nim nepřidala. A jsem tu doteď,“ zavzpomínala dívka v bílém tričku blanenské záchranné služby.

Od té doby čekali Olgu Stuchlíkovou dvakrát týdně tvrdé tréninky. Jen díky nim může na Blanenské pětašedesátce uspět. Záchranářský závod v Blansku totiž patří k těm nejnáročnějším, ve kterém se vodní záchranáři v České republice můžou utkat. „Dvěstěpadesátka je jeden z nejtěžších závodu, který se v Česku vůbec plave. Proto jsme v něm také určili spodní hranici patnáct let. Mladší závodníci by to snad ani nezvládli. Je to náročné na celkovou kondici i na práci s dechem,“ přiblížil Lubomír Pokorný z Vodní záchranné služby Blansko, která závod pořádá.

Vodní záchranáři se v sobotu v blanenském krytém bazénu předvedli hned v pěti disciplínách. Závodníci například museli hodit záchranářskou podkovou, pak přeplavat bazén tam a zpátky v oblečení, potápět se s ploutvemi na nohou nebo po vodní hladině utáhnout padesátilitrový naplněný barel, který v soutěži simuloval tonoucího. To vše v rychlém sledu za sebou bez chvilky oddychu. Blanenský rychlostní vodní závod je proto náročný hlavně pro ženské záchranářky.

„Nesnadnější ze všech disciplín je pro mě asi plavba s barelem. A nejhorší asi v oblečení. Je totiž hrozně těžké, tak je vůbec problém s ním plavat,“ prohlásila drobná tmavovláska Stuchlíková.

A kdo ze závodníků na Blanenské dvěstěpadesátce by tonoucího zachránil nejrychleji? V mužských kategoriích nejlepší místa obsadili domácí Blanenští.

„Ve věkové skupině od patnácti do osmnácti let první místo získal Tomáš Gabriel z Blanska, od osmnácti do čtyřiceti blanenský Michal Špaček, který už léta drží v této skupině doposud nepřekonaný rekord a od čtyřiceti nahoru Mojmír Vágner také z Blanska. Z žen byly neúspěšnější Brňačka Ivana Hykrdová, Hana Nováková z Těrlicka a v nejvyšší věkové kategorii pak Alžběta Pavelková z Frýdku Místku,“ vyjmenoval vítěze závodu záchranářů Lubomír Pokorný.