A kolik pak gumiček k tomu bylo zapotřebí? Obrovské množství, téměř sto sedmdesát tisíc kusů! „Vzniklo to celkem spontánně. Děti nejdřív začaly z gumiček plést řetěz, kterým by obmotaly celou třídu. Postupně přidávaly další díly. Pak si našly, že rekordní řetěz měří přes čtyři sta metrů a chtěly ho překonat,“ popsala nevšední počin třídní učitelka boskovických školáků Jana Hradská.

Co práce se zapojilo celkem jednadvacet dětí a hlavními tahouny byli podle Hradské překvapivě hoši. Loom gumičky jsou přitom doménou spíše děvčat, který z nich pletou náramky a svazují si jimi culíky. Rekordní pokus však kromě zhruba sedmdesáti hodin práce o přestávkách a pracovních činnostech také něco stál.

Jenom uznání rekordu a jeho zápis stál kolem deseti tisíc korun. Nákladný byl i samotný materiál. „Nejdřív si gumičky kupovaly děti samy, pak už to nešlo. Na materiál se použily prostředky, co získaly na vánočním jarmarku. Zapojily se také rodiče a ve veřejné sbírce také další dárci,“ dodala Hradská s tím, že gumičky později nakupovala ve velkém přes internet.

Boskovičtí školáci ze Sušilky upletli rekordní řetěz. Potřebovali na něj 170 tisíc gumiček. | Video: Se souhlasem města Boskovice

Rekordní údaj byl do české databanky rekordů zaregistrován jedenáctého června.