Radka Fousková na to myslí. „Teď na podzim jsem něco reflexního pořídila celé rodině včetně manžela. Děti mají reflexní prvky přímo na aktovkách, ale tu nenosí pořád," popsala třiatřicetiletá žena. Všem koupila reflexní pásky, které většinou nosí na noze, a dětem pak ještě kolečka, která jim umístila za zip bundy.

Chodce, který má na sobě tmavé oblečení, řidič zaznamená na vzdálenost necelých dvaceti metrů. Pokud má na sobě reflexní prvek, řidič jej uvidí na vzdálenost dvě stě metrů. Je to způsobeno tím, že materiál odráží světlo v úzkém kuželu zpět ke zdroji.

HLAVNĚ AŤ JE VIDĚT

Předměty z reflexních materiálů je nejlepší umístit ke kolenům nebo na konce rukávů a do úrovně pasu. Pokud mají lidé pouze jeden reflexní prvek, je důležité, aby jej měli připevněný na straně směrem do silnice a nebyl schovaný někde pod oblečením. Koupit se dají například v papírnictví, prodejnách se sportovním zbožím, v supermarketu, ale i v trafice, na poště nebo čerpací stanici.

Od konce letošního února platí novela zákona, která jednoznačně stanovuje, že chodci pohybující se na silnici mimo obec musí mít za snížené viditelnosti na sobě reflexní prvky. Ty musí být viditelné zepředu i zezadu. Povinnost nosit je mají lidé nejenom když padne tma, ale i například když je mlha, hustě prší nebo sněží. „Při kontrolách se na to zaměřujeme. Spíše však sázíme na prevenci. Snažíme se lidi na tyto věci upozorňovat," řekl policejní mluvčí Bohumil Malášek. Nejbližší preventivní akce Kdo je vidět, vyhrává se uskuteční jedenáctého listopadu v Blansku.

MARKÉTA PULDOVÁ