Boskovičtí hlasovali v pátek od dvou hodin do deseti večer o stavbě sportovní haly v ulici Slovákova. Aby rozhodnutí v referendu bylo platné, byla potřeba účast alespoň pětatřiceti procent oprávněných voličů. Krátce před půlnocí bylo jasno. „Z celkového počtu 9 362 oprávněných osob byly vydány hlasovací lístky a úřední obálky 2 088 lidem. To je 22,3 procenta. Místní referendum je neplatné," shrnula výsledek vedoucí odboru vnitřních věcí boskovické radnice Iva Močičková.

Z hlasujících byla většina proti stavbě haly. Ano, což znamenalo hlas proti stavbě, odpovědělo 1 386 voličů. Svůj souhlas se stavbou vyjádřilo 669 lidí. Sedmadvacet voličů se hlasování zdrželo, jen svou účastí referendum podpořili.

Podle předpokladů přišlo nejvíc lidí hlasovat ve volebním okrsku číslo 2, kde volili ti, kteří bydlí v těsné blízkosti plánované stavby. K urnám se tam vypravilo 312 lidí z 1 011 oprávněných. Proti hale jich bylo 238.

Odpůrci haly ve Slovákově ulici byli zklamaní. „Jsem z toho nešťastný a ze všeho unavený. Příprava referenda nám dala hodně práce. Vnímám to tak, že v tom, jak referendum dopadlo, se odráží stav společnosti, která je totálně lhostejná," konstatoval člen přípravného výboru referenda Vladimír Valtr. Vadí mu, že halu stavaři postaví kousek od místa, kde bydlí. „Přímo před okny mi vyroste desetimetrová stěna. Jsem naštvaný," dodal.

Na přípravě referenda se podílel také Leopold Němec. Pro něj je zklamáním hlavně to, že k referendu přišlo málo lidí. „Přišlo jich v podstatě tolik, kolik bylo podpisů pod listinou, aby se referendum mohlo uskutečnit. Nejvíc nás mrzí, že hlasovalo málo mladých. Možná, že kdyby se hlasování konalo za měsíc zároveň s volbami, přišlo by lidí víc a bylo by platné," míní Němec. Výsledek respektuje. „Prostě to tak dopadlo a už s tím nic nenaděláme. Stálo nás to hodně času a energie. Všem, kteří do toho vložili svůj elán, chci poděkovat," konstatoval Němec.

I když zhruba dvě třetiny lidí, kteří v referendu hlasovali, byli proti hale ve Slovákově ulici, má její stavba nyní zelenou. Město na ni má potřebná povolení, vybralo už i firmu, která má halu postavit. „Referendum bylo v přípravách stavby určitým zdržením. Respektujeme vůli občanů. Referendum je však neplatné a není pro zastupitele závazné. Nyní budou zastupitelé schvalovat smlouvu s firmou, která vyhrála výběrové řízení," uvedl starosta Boskovic Jaroslav Dohnálek. Ten předpokládá, že stavba začne ještě letos. „Záleží ještě na zastupitelích. Zasedání svolám v dohledné době," doplnil starosta.

Opoziční zastupitel Vladimír Farský, který se stavbou nesouhlasí, už nyní ví, že nepodpoří ani podepsání smlouvy s firmou, která výběrové řízení vyhrála. „Zaráží mě totiž i cena stavby. Ve výběrovém řízení se ji podařilo snížit skoro o dvacet milionů, na osmatřicet milionů korun, což mi zdá podezřelé," řekl.

Odpůrcům stavby vadí hlavně její umístění. Kritizují, že hala má vzniknout v zástavbě domů, že v lokalitě je nestabilní podloží nebo že v okolí nového sportoviště bude jezdit víc aut. „Nepřeji si, aby zde hala stála. Bojím se velkého množství aut a toho, že už tam nebude bezpečno pro děti," uvedla například Táňa Martínková, která bydlí v Bílkově ulici.

Jak hlasovali Boskovičtí v referendu se podívejte zde