Petiční archy už organizátoři stáhli z veřejných míst. Nyní zvažují další možné kroky, jak projektu zabránit. „Založili jsme spolek Blansko sobě. Příští týden předložíme vedení města petici. Sice se nám nepodařilo získat dostatečný počet podpisů, zatím jsme napočítali okolo pěti set, ale i tak je to jasný důkaz, že lidé si další nákupní centrum ve městě nepřejí. Budeme chtít, aby projekt prošel posuzováním z hlediska vlivu na životní prostředí, zejména aby investor předložil hlukovou a povodňovou studii. Plánujeme se obrátit i na některé neziskové organizace, které v minulosti úspěšně řešily podobné problémy," řekla jedna z organizátorek petice Zuzana Střítecká.

Vedení města se diskuzi nebrání, ale je přesvědčeno, že iniciativa přišla příliš pozdě. „Téma vzniku nové nákupní zóny v místech skleníků na Poříčí bylo nadneseno v minulosti už mnohokrát. Nikdo se však neozýval. Teď, když už je hotový konečný projekt a městu by za jeho zastavení hrozily ztráty v řádu desítek milionů, nehledě na poškození dobrého jména, je prostě pozdě. Pozemky nevlastní jen Blansko, ale hospodaří zde i zemědělský podnik Zera Rájec. Nemohli bychom si dovolit odkoupit jeho část. Hrozilo by proto, že zde vznikne mrtvé místo. Díky developerovi k tomu nedojde," sdělil místostarosta Blanska Jiří Crha.

Zmiňuje i další pozitiva. „Místo křižovatky ke Kauflandu je v plánu kruhový objezd, který jistě uvítá spousta řidičů," dodal.

Investorem je společnost M. S. Blanenská. Na Poříčí plánuje vybudovat obchodní zónu. „Chtěl bych upozornit na to, že naší hlavní snahou je navýšit obchodní prostory pro značky, které ve městě chybí. Obrátil jsem se již dříve na autory petice a požádal je o schůzku za přítomnosti zástupců města i Zery Rájec, ale bez odezvy," uvedl Pavel Kučera, který pro investora zajišťuje projekt. O tom, že bude pokračovat i přes snahy odpůrců, nepochybuje. „Bylo evidentní, že organizátorům chyběl dostatek informací a jejich argumenty nebyly příliš k věci. Smlouvy jsou uzavřené, projekt nachystaný. Čekáme na výsledky vyhodnocení vlivů na životní prostředí. Součástí stavby bude i tři sta parkovacích míst," poznamenal Kučera.

Autoři petice by na místě obchodů viděli raději park, dětské hřiště nebo odpočinkovou zónu. Jistý kompromis se možná rýsuje. „V rámci areálu nákupního centra se počítá s klidovou zónou, která bude navíc lávkou propojena se Sportovním ostrovem," dodal Kučera.

Výstavba obchodní zóny za zhruba dvě stě milionů korun je rozdělená do dvou etap. První obchody mají stát do dvou let.

K vyhlášení referenda potřebovali organizátoři petiční akce získat necelých sedmnáct set platných podpisů od lidí z Blanska, kteří mohou jít k volbám. Aby následně na jeho základě město projekt zastavilo, muselo by v referendu hlasovat proti výstavbě nákupní zóny přes čtyři tisíce lidí.

Možné důsledky již dříve naznačil starosta Blanska Ivo Polák. „S investorem jsme loni v květnu podepsali smlouvu o smlouvách budoucích. Za prodej městských pozemků dostaneme necelých třicet milionů korun. Za pronájem další čtyři. O ty bychom přišli. Pokud by se v budoucnu smlouvy nepodepsaly, je tam pokuta pět milionů. Dalších pět za ušlé zisky za nájemné pro investora od obchodníků," uvedl.