Jasnou odpověď mělo přinést sobotní referendum v Šebrově. Jenže právě jeho otázka, která podle mnohých byla nejasně formulována, odsunula termín referenda až na konec května. Předevčírem o tom rozhodli šebrovští zastupitelé. „Na základě právních rozborů, jež jsme si nechali udělat, jsme změnili původní otázku referenda. Proto, abychom zamezili jeho případnému zpochybnění. Chceme, aby referendum bylo po právní stránce čisté a lidé sami řekli, co chtějí a co ne,“ řekl starosta Šebrova Jiří Nechvíle.

Zda dají elektrárně zelenou, rozhodnou Šebrovští ve dvou dnech. Nové referendum je totiž na programu 28. a 29. května. Ve stejném termínu jako volby do Poslanecké sněmovny České republiky. „Zákon o referendu nám to umožňuje. Technicky v tom nevidím problém. Ve volební místnosti v základní škole bude i urna pro referendum o elektrárně. Občany budeme o těchto změnách v nejbližší době informovat,“ dodal Nechvíle s tím, že po úpravě zní nová otázka takto: Souhlasíte s tím, aby zastupitelstvo obce schválilo změnu územního plánu, která umožní výstavbu fotovoltaické elektrárny v katastrálním území Šebrov na Dílech?

V Šebrově vzniklo v minulosti občanské sdružení, jehož členové jsou proti výstavbě elektrárny. Před časem se obrátili na nevládní neziskovou organizaci Transparency International, která následně doporučila šebrovským radním otázku do referenda přepracovat. „Otázku referenda jsme konzultovali s odborníky. Myslím, že společně se zastupitelstvem nám jde o společnou věc, aby bylo referendum co nejúčinnější. Také bychom se nechtěli dostat do situace, kdy někdo výsledky referenda zpochybní a obrátí se na soud tak, jako se to stalo v Olomučanech,“ řekl člen sdružení Luděk Rychtar.

Podle původních plánů chtěla firma Papeno postavit elektrárnu v Šebrově na ploše sedmnácti hektarů. Do obecní pokladny měl investor platit ročně milion korun. To se Šebrovským nelíbilo a plán zamítli. Ve druhém kole přišlo Papeno s nabídkou, že elektrárnu postaví jen na osmi hektarech a do kasy zaplatí dvacet milionů naráz.